1991'den Bugüne

Müftülük Makamına: Ramazan'da vaaz ve Bayram Hutbesinde "Hayvanlara Merhamet" mesajı verilmesi..‏

Degerli Arkadaşlar,

Bu yazıyı
1. Hem aşağıda ki toplu adreslere genel olarak yollayın
2. Hem de müftülük ismi yazarak bulunduğunuz yerde ki il ve ilçe müftülüklerine ŞEHİR ADI yazarak yollayın.
Yani birinci olarak toplu, ikinci olarak kendi müftülüğünüze yollayın.
İsminizi ve TC  numaranızı eklemeyi unutmayın. Tek tek müftülüklerinize yolladığınızda, altına yine bulunduğunuz şehirde ki DAĞITIM adreslerini de ekleyin. Basına ayrıca yollayın, basını ve müftülüğü ziyaret ederek bu taleplerinizi anlatın.
Selam ve sevgilerimle..
Nesrin Çıtırık

__________________________________________________________


Konu:
Ramazan boyunca vaaz ve Bayram Hutbesinde "Hayvanlara Merhamet" mesajı verilmesi..                                              
Müftülük Makamına,

İslam dinimize göre de hayvanlara merhametli ve şefkatli olmak, iyilik etmek gerekir. Peygamber efendimiz (Merhametli olmadan imanlı olamazsınız) buyurunca, oradakiler, (Ya Resulallah, hepimiz merhametliyiz) dediklerinde, (Yalnız insanlara değil, bütün mahlukata merhametli olmak gerekir) buyurdu.(Taberani)

Eshab-ı kiram dediler ki: Ya Resulallah, hayvanlara iyilikte de sevap var mıdır? Peygamber efendimiz, (Her canlı hayvana yapılan iyilikte sevap vardır) buyurdu. (Buhari)

İsalm dinimizin bu hükümlerine rağmen, % 99 u müslüman olan ülkemizde hayvanlar en büyük işkencelere maruz kalmakta, zehirlenip kıvrandırılarak öldürülmekte, gözleri oyulup bedenleri yakılmakta, belediye bakım evlerinde ve sokaklarda aç ve susuz ölümlere mahkum edilmektedir.

Mübarek ramazan ayında tutulan oruç, "esas olarak toplumun ahlaki hayatını değiştiren, iyiye ve güzele götüren bir ameldir ve zenginler oruç sayesinde fakir ve yoksulların, aç ve susuz kalanların durumunu daha iyi anlarlar, bireyler arasında yardımlaşma ve merhamet duyguları gelişir" olarak da tarif edilir.

Bu mubarek Ramazan Ayi boyunca camilerde hutbe ve vaazlerde, Diyanet İşleri Başkanlığınca 2009 yılında yayınlanan genelge gereğince (EK 1) :

1. Hayvanların önüne "bir kap su bir kap artık yemek" konmasının, onlara merhamet ve şefkatle yaklaşılmasının İslam dinimizin gereği olduğunun anlatılmasını,

2. Hayvanlara eziyet ve işkence edenlerin, onları dövüştürenlerin, zehirleyip öldürenlerin de günaha girdiklerinin anlatılmasını,

3. Evlerde ki iftar ve sahur sofralarından ve belediyelerce kurulan iftar çadırlarından kalan artık yemeklerin çöpe dökülmeden sahipsiz hayvanlara verilmesinin de sevap olduğunun anlatılmasını,

4. Yerel basın ve TV lere yukarda belirttiğimiz hususlarda ayrıca beyanat verilmesini talep ediyoruz.

Müraacatımıza ilişkin tarafımıza 4982 sayılı bilgi edinme yasası gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımızla arz ederiz.
İsim 
TC.

DAGITIM...Başbakanlık, Valilikler, Orman Su İşleri Müdürlükleri, Belediyeler,  Basın kuruluşları

EK 1..... T.C Başbakanlık Diyanet İşleri Başkanlığının HAYVAN HAKLARINA ilişkin GENELGESİ;

(ASLININ AYNIDIR)

T.C
BAŞBAKANLIK
Diyanet İşleri Baskanlığı

Din Hizmetleri Dairesi Başkanlığı Sayı:B.02.1.DİB.0.12.02-212.99- 31.08.2009
Konu: Hayvan Hakları Konusunda Bilgilendirilme Yapılması

………….. VALİLİĞİNE

(İl Müftülüğü)

 

Bu dünyada insanlarla beraber yaratılmış olan hayvanlar Allahu Teala'nın insanlara birer emanetidir. Bu emanete merhametle muamele etmek, hayvanların haklarını gözetmek de dinimizin emridir. Ancak toplumumuzda bazı vatandaşlarımızın hayvan haklarında duyarsız davrandığı, merhametsizce davranışlarda bulunduğu ve bu hususta yapılan uyarılara uygunsuz tepki verdikleri görülmektedir.

Bu itibarla sahih bilgi kaynaklarına dayanarak Ramazan ayında ve diğer zamanlarda yapılan vaaz, konferans, radyo ve televizyon programlarında hayvan haklarına uygun bir dille yer verilmesi, vatandaşlarımızın bu konuda bilgilendirilmesi uygun görülmüştür. Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

 

Prof. Dr. İzzet ER
Başkan a. Başkan Yardımcısı

DAĞITIM
81 İl Valiliğine (İl Müftülüğü)
_____________________Gönderileceği Adresler;
 

 

cross