1991'den Bugüne

Nazilli Barınağı

Bu gün barınağa gittim ve fotoğrafları çektim. Hava yağışlı ve bulutlu olduğu için çok net çıkmadı. Yine de gönderiyorum. Hava yağışlı olduğu için hayvanların büyük bir bölümü kapalı alana gidip yatmış. Barınakta yapılanlar ve yapılacakları maddeler halinde sıralıyorum.

Daha önce olmayıp yeni yapılanlar;

1- Barınakta bir mutfak yoktu. Mutfak yapıldı. Yemek kazanı 150 hayvanı bir kerede doyurabilecek kapasitede
2- Ağaçlar küçük olduğu için hayvanlar kırıyordu. Bunu önlemek için ağaçların etrafına varil yapılı.
3- Büyük binadaki kapalı alanlarda betonda yatmamaları içi içine tahta döşendi.
4- Daha önce bütün hayvanlar bir aradaydı. Şu anda yavrular ve erkekler için ayrı bölmeler telle çevrildi ve birbirinden ayrıldı.
5- Yemekleri hergün Feyza yemek fabrikasından geliyor düzenli olarak.
6- Devlet hastanesi  ve cezaevi ile anlaşma yapıldı her gün buralardan ekmek gelmekte. Ayrıca hayvan sever arkadaşlarımızdan iki kişi fırından düzenli ekmek gönderiyor.
7- Hayvanlara iyi bakmadığı için eski eleman işten çıkarıldı ve yerine gerçekten hayvan sever bir eleman kondu.
8- Temizlik hergün yapılmakta (sadece yağmurlu havalarda bahçe çamur olduğu için yapılamamakta kapalı alanlar temizlemekte)
9- Belediye aracı değiştirildi. yeni bir araç verildi.(eski araç devamlı arıza yaptığı için sanayiden hiç çıkmıyordu.)
10-Karantina odası olarak hiç bir oda mevcut değildi. 3 oda karantina odası olarak ayrıldı ve üzerine karantia yazısı yazıldı.
11- Yemek kapları plastik kaplardı bunlar. temizlenebilir ve paslanmaz nikalaj kaplarla değiştirildi.
12- bu ara çok fazla şikayet olduğundan ve diğer ilçelerden hatta illerden hayvanlar burada barınak var diye nazilliye gece gizlice bırakıldı . belediye bu hayvanları toplamak zorunda kaldı. karantina odaları yeterli gelmeyince diğer hayvanların arasına bırakılmak zorunda kaldı. ve çoğunluğuna uyuz geçti. ve iki hafta önce uyuz olayına karşı tedavi başladı ve bütün hayvanlara uyuz iğnesi yapıldı. bazılarının durumu ağır olduğu için üçüncü uygulama bu hafta cumartesi günü uygulanacak.
13- Ayrıca son hafta dışarıdan gelenler oldukça zayıf ve uyuzlu içlerinde hava koşullarından dolayı ciğerlerinden üşütmüş hayvanlar var bunların tedavisine başlanmış.
14- kuduz aşıları tarım ilçe müdürlüğünden ücretsiz temin edildi.
15- Barınak beş ay önce boyandı.
16- Çocuklar duvardan atlayıp barınaktan köpek çalıyor ve bunlara bakmayıp hatta sokaktaki kedileri parçalattıkları için duvarların üzeri saçla yükseltildi.
17- Evde beslenen ve şikayet edilen hayvan sahiplerine zabıta ekibi tarafından kesilen cezaların hepsini başkan iptal etti.
18- Bir kap su ve bir kap yemek afişleri belediye tarafından yapılıp panolara asıldı afişlerin boyutları 120 cm x 185 santimetre büyüklüğünde.

Barniakta yapılacaklar

1- Ameliyathane için iç tarafta bir oda düzenlenecek
2- Ağaç sayısı yeterli olmadığından ağaçlandırma yapılacak oda ancak bu ayın sonuna doğru yapılacak.
3- Eleman sayısı arttırılacak buda dışarıdan hizmet alım ihalesi mart ayında o zaman olacak belediyede eleman sıkıntısı var. bu zamana kadar çalışmayıp bakamatik maaşı alanlar ve işten kaytaranlar işten çıkarıldı. bu sorun belediyenin her biriminde mevcut.
4- Haşere ilaçlaması mart ayında başlayacak.
5- İlaç alımı yapılacak geçen sene alınan ilaçlar bitmek üzere
6- Cuma günü saat 11 de başkanla birlikte barınağa gidip daha neler yapabiliriz bu tesbit edilecek. ayrıca kısırlaştırma olayı ihaleyemi çıkartılacak veya bir veteriner hekim daha mı alınacak bu konuşulacak. büyük bir ihtimalle orada devamlı bulunmak kaydıyla bir veteriner alınacak.
7- Çocuklar öndeki duvardan geçemeyince arka taraftaki telleri kesip hayvanları çalıyorlar buna birçözüm bulunacak.
8- Vardiyalı bekçi konulacak.
9- Belediye zabıta ekibine eğitim verilecek.
10- Başkanla ortak aldığımız bir karar nazillide bulunan her mahalleden gönüllülere eğitim verilip zabıta ekibiyle koordineli çalışarak sokak hayvanlarına belli yerlerde bakılabilmesi ve şikayet edilmemeleri konusunda yardımcı olunacak. şu anda gönüllü sayımız 30 oldu. bu sayı en az 50 olacak.çünkü sokakta hayvan besleyenler bu işi gönüllü yapanlar devamlı şikayet ediliyor. hatta şiddet uygulananlar var. bunu önlemek ve hayvan severlerin daha rahat etmeleri için bu yola başvuruldu.
11- Beni terketme afişleri yapılacak.
12- Ceza koruma kurulunun nazilliye getirilme çabası mevcut başkanla bu konu üzerinde girişimlerde bulunduk sonucu beklenmektedir.

Nazilli

Nazilli

Nazilli

Nazilli

Nazilli

Nazilli

Nazilli

Nazilli

Nazilli

Nazilli

cross