1991'den Bugüne

Nesrin Çıtırık ve HAYTAP ekibi Trakya ve İstanbul Barinak-Belediye ziyaret ve calismlari RAPORU

 

HAYTAP Başkan Yardımcısı Nesrin Çıtırık koordinasyonunda HAYTAP ekibi Bitlis Temsilcisi Dr Damla Şahin, Zonguldak Temsilcisi ve HAYTAP Genel Koordinatörü Evren Türeci Sezgin, Isparta gönüllüsü Aynur Dodo Gül ve Bayrampaşa Temsilcisi Serkan Böncüile birlikte Trakya'da Yeniçiftlik ve Marmara Ereğlisi Bakımevlerini, Silivri Belediyesi Bakımevini ziyaret etti ve Trakya HAYTAP EVİ nin açılışını tüm bölgeden gelen katılımcılar ile birlikte yaptı.

İstanbul'da· Fatih Camii bahçesinde ki kedilerin yaşadığı bulunduğu yerleri, Kağıthane, Bayrampaşa, Gaziosmanpaşa ve Sultangazi, Zeytinburnu Belediyeleri ve Bakım evlerini ziyaret etti. Ayrıca "Kağıthane Hayvan Hakları Grubu" ve "Pendik-Kartal-Maltepe Hayvan Hakları Grubu" kuruluşu için yapılan toplantıları koordine etti.
5 gün süren bu çalışmalara ilişkin detay bilgiler aşağıda sunulmuştur.

1.GÜN
Nesrin Çıtırık koordinasyonunda ki HAYTAP Ekibi, "Kağıthane Hayvan Hakları Grubunu" oluşturmak üzere gönüllülerle toplantı yaptı.· Görev dagılımı ve iş bölümü yapıldı. Meral Taşdelen'in sözcülüğünü üstlendiği grubun ilk hedefinin kötü olan belediye bakım evi koşullarının düzelmesi olarak belirlendi. Kurumsal çalışmalara başlanması için karar verildi.

2. GÜN

Marmara Ereğlisi Bakım evini, Yeni Çiftlik Bakım evini ziyaret eden ekip, sonra, HAYTAP Başkanı Av Ahmet Kemal Şenpolat'ın da katılımı ile Marmara Ereğli sinde bulunan Trakya HAYTAP EVİ nin, bütün Trakya'dan gelen gönüllülerin katılımı ile açılışını yaptı. Emeği geçen başta HAYTAP Temsilcisi Timur Ugan olmak üzere herkese teşekkür edildi. Aynı gün Silivri Belediyesinin bakım evini ziyaret eden ekip, hayvanların beton üstünde ve tamamen soğuk ve rüzgara mahkum olduklarını gördü. Belediye Başkan Yardımcısını arayarak koşulların acilen düzeltilmesi için talepte bulundu. En kısa zamanda tahta paletler alınması, bölmelerin açılması, geniş alanların da hayvan kullanımına açılmasını talep etti. Yapılacak işlerin takip edilecegini de ayrica belirtti.

3.GÜN

Nesrin Çıtırık ve Ekibi,· Kağıthane Belediye Bakım evini ziyaret etti. Binanın arkasında bulunan küçük fayans hücrelerin sadece hayvan sağlığına değil, insan sağlığına da tehlike oluşturduğunu, acilen düzelme sağlanması gerektiğini görüşmek üzere Kağıthane Belediye Başkan yardımcısı Sayın Mustafa Oğuz Toptekin'in ziyaret ettiler. Sadece beton odaların değil, yeşil alanın da geçici olarak bakım evinde kalan hayvanlar için düzenlenmesini memnuniyetle kabul eden Başkan Yardımcısı Toptekin'e teşekkür edildi. Sayın Toptekin’e örnek bakımevi nasıl olmalı broşürleri sunuldu ve· Kağıthane belediyesinde görevli her biri gerçek hayvan sever olan dostlarla tanışıldı, onların da desteği istendi. Ertesi gün Kağıthane Hayvan Hakları Grubu sözcüsü Meral Taşdelen ve Esra Kızılca ile başkan yardımcısı ve diğer yetkililer ziyaret edildi. Tadilat ve yeni yer için çalışmalarının sayın Başkanın da emri ile başladığı görüldü.

Aynı gün ekip Sultangazi Belediyesinin yeni küçük merkezini ziyaret etti. Orada ki eksiklikler için Veteriner hekim, belediye başkan yardımcısı ve Fen Işleri Müdürü ile goruşuldu. Bakımevinde bulunan hayvanların yerleri başlarında durarak değiştirildi.

4.GÜN

Nesrin Çıtırık ve ekibi Bayrampaşa barınağını ziyaret ederek inşaat halindeki tadilatı kontrol ettiler. Sonra barınaktan ayrı bir yerde olan, Veterinerlik binasına gittiler, burada veteriner Hekim Fatma Tunç la ve sonra Bayrampaşa belediye Başkan Yardımcısı Sayın Ahmet Kumbasar ile görüşüldü. Bu görüşmede mevcut yerde acil iyileştirmelerin yanında, şehir parkının yanındaki boş alana yeni barınak yapılması konusunda fikir birliğine varıldı. Sayın başkan talep listesini göstererek tadilatın en kısa zamanda biteceğini ifade etti. Mevcut barınakta tüm gün veteriner hekimin olması istendi ve bunun da takibinin yapılacağı belirtildi.

5.GÜN

Gaziosmanpaşa bakım merkezi ziyaret edildi. Hayvanlar çok küçük alanlarda, fayans odalarda olmasına rağmen, veteriner hekimlerin ilgisi ile, hayvanların altlarında battaniyeleri, önlerinde mamaları, suları ile iyi durumda olduğu gözlemlendi. Fiziki koşullar bu kadar kötü ve yetersiz bir bakım evinde, veteriner hekimlerin, ilgisi ve duyarlılığı ile olabileceklerin en iyisinin yapıldığı görüldü. Gaziosmanpaşa Belediyesi Başkan Yardımcısı Sayın Beyhan Ergin makamında ziyaret edilerek; veteriner hekimlerin duyarlı çalışmalarına karşın, bakım evindeki durumun yetersizliği anlatıldı. En kısa zamanda hayvanların o hücre odalardan kurtulması gerektiği ifade edildi. Örnek bakım evi nasıl olmalı broşürleri ile yapılması gereken düzenlemeler konusunda bilgi verildi.

6.GÜN
Bayrampaşa belediyesinin 10 ayrı parkta yaptırdığı kedi köşkleri ziyaret edildi. Belediye tarafından mamalarının konduğu, hem mama yiyen, hem sığınan kediler olduğunu görüldü.
Sonra Zeytinburnu Belediyesinin İlçenin tam ortasında olan ama gönüllüsü olmayan yasakli bakimevine gidildi.
Hayvanlar 1 metre kareden bile küçük· beton hücrelerde· aynı yerde yemek yiyip su içip· kakasını yaparak, bu pislikli zeminde yatarak, bu zeminin yıkanması sırasında buz gibi sularla ıslanarak ve hareket edemeden yaşamak zorunda bırakılmış durumda.· Bu beton hücreler,sadece hayvanlar için değil orada çalışan personel için de sağlık açısından büyük risk taşıyan yerler. En kısa zamanda soruşturma başlatilması karar altına alındı.

Son olarak Anadolu yakasına geçildi ve "PENDIK-KARTAL-MALTEPE Hayvan Hakları Grubunu" oluşturmak için, Kocaeli'nden de gelen temisliciler ve 25 gönüllünün katılımı ile toplantı yapıldı. Toplantı, "Eren Yirmili, Fatma Seren, Ani Berki, Gülgün Örnek, İlker Bahceci, Dr Halil Ibrahim Bekler, Nena Bekler, Güher Duzman, Selma Platin Pek, Hidir Koç, Özden OKSAL, Aysema Birsen, Karin Kasapoğlu, Selvinaz Işik, Mine Sahin, Semiha Özmen, Nurdan Erkam, Rabia Nuran Arabaci, Nilufer Irmak, Nuriye Özturk, Kazim Çağın, Serkan Böncü, Minel Gizem Pek" katılımı ile yapıldı. HAYTAP Kartal Temsilcisi Prof Dr Mirat Gürol koordinasyonunda çalışmaların devamı karar altına alındı.
Toplantının ve grubun ana kuralı olan "Başka kişi ve kurumlar için hiç bir şekilde olumsuz bir söylem veya suçlama dile getirilmemesi" kuralına uyan, sevgi ve inançla ekip ruhunu oluşturmaya çalışan gönüllülere teşekkür edildi

KAĞITHANE HAYVAN HAKLARI Grubu ile toplantı...

MARMARA EREĞLİ BAKIMEVİ ziyareti...

TRAKYA HAYTAP EVİ AÇILIŞIKAĞITHANE Belediyesi Veteriner Hekimi ile yeni bölmeler için yerinde inceleme...

BAYRAMPAŞA Belediyesi Bakımevi ziyareti, kötü koşulların düzelmesi için görüşmeler..

GAZIOSMANPAŞA Belediye Başkan Yardımcısı Beyhan Ergin ile yeni merkez görüşmesi..

Pendik-Kartal-Maltepe Hayvan Hakları Grubu ile TOPLANTI...

BAYRAMPAŞA da parklarda yapilan KEDİ KÖŞKLERİ incelemesi

cross