1991'den Bugüne

POST OPERATİF (Ameliyat sonrası) KAFESLER, örnek olması için, Adana Barınağında

Bilgilendirmedir,
Tüm Belediye Bakımevlerinde kısırlaştırma, müdahale veya operasyon geçiren hayvanların konacağı POST OPERATİF KAFESLER olmalıdır. 
1. Bu kafesler en az 1x1 en boy ve derinlikte olmalı, bitişik duvarlar zeminden 40 cm yükseklikte ve şeffaf plakadan yapılmalıdır. Üst taraflar kafesli olmalıdır ki hava değişimi olabilisin. Sadece arka duvar yekpare olmalıdır. 

2.Bu yan duvarların her birinde 40 cm yükseklik ve 50 cm eninde sürgülü geçme kapı olmalıdır. Bir kafes temizlenirken, hayvan bu yan duvardaki sürgü açılarak bitişik kafese geçmeli, temizlik bitince tekrar yerine alınmalıdır. Bu sürgülü kapı, hayvan kafesteyken temizliğin zorlukla yapılmasını veya her defasında hayvanın kafesten çıkarılarak hırpalanmasını önleyecek önemli bir çözümdür.

3. Kafes bölmeleri paslanmaz çelikten olmalı, kapılar kolay açılır kapanır olmalıdır. Bölmelerin önünde oluklar olmalıdır. Bölmelerin zemini en az 6 cm eğimli olmalıdır.  

4. Post operatif kafesler iki katlı olmalı, alt kat yerden 30 cm yukarıdan başlamalıdır. Her iki kat TEK PARE olmalı, gerektiğinde gerektiği kadar iki katlı TEK PARÇA bölme yan yana konmalıdır.  Her bölmenin yan duvarlarında iki tarafla sürgülü kapı unutulmamalıdır. Yan yana konduğunda bu sürgülü kapı ağız ağıza gelmelidir. 

5. Bölmelerin zemini kenarlardan 10 cm yükseklikle duvara kadar çıkan YEKPARE PVC li bir zemin kaplamasından yapılmalıdır. Üst kafes yıkandığında su kesinlikle alta  dökülmemelidir.

6. Kafeslerin konduğu odanın mutlaka dışarı penceresi olmalı, sürekli temiz hava almalıdır. Kışın ise tavandan ısıtma olmalıdır.  

7. Kafeslerin dış kapısında tıpkı insan hastanelerinde olduğu gibi HASTA DOSYALARI konmalıdır. Bu hasta dosyalarında anamnez dahil, hayvanın bakımevine giriş tarihi, yapılan ilaçlar ve günlük uygulamalar yer almalıdır.

alt

Adana Barınağında POST OPERATİF KAFESLER 


BÖLMELERİN KAPISINDA HASTA DOSYALARI var.

KAFESLER Yerden en az 30 cm yüksekte olmalı. Personelin yere oturarak 
temizlik ve tedavi yapması sorun oluyor.


BÖYLE YIKAMA SIRASINDA ÖNDE OLUK OLMALI, 
ZEMİN DE EĞİMLİ OLMALIDIR Kİ SULAR OLUĞA AKSIN.


 

Adana Bakımevinde POST OPERATİF kafesler 2014

 

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

alt

cross