1991'den Bugüne

Sarıkamış'ta gözü kör edilen, vajinası bıçaklanan EŞEK, lütfen okuyun, önemli

Kars Sarıkamış ESME ÇAYIR köyündeki Eşek'in başına gelenlere tepkisiz kalmayalım.
Aşağıdaki maili lütfen okuyun
Bir telefonunuz çok şey değiştirecek, DEĞİŞTİRMELİ

EHKD
Eskişehir

Sevgili Ahmet bey ve arkadaşlar,

Karsın Sarıkamış ilçesi ESME ÇAYIR köyünde işkence edilen eşekle ilgili Reyhan hanım beni de aradı. Telefonumu Şişli belediyesi gönüllülerinden almış.

Aşağıda yazdığım temaslar yaklaşık yarım günümü aldı, çok enteresan ve yabancı olduğumuz bir dünyayı görmüş oldum. lütfen okuyun, kolaylık olmak üzere madde madde yazdım.

1. Önce eşeğin sahibi olan Necmettin Taşkın'ı aradım. 0 537 923 42 84. Necmettin bey zaten yetersiz olan türkçesi ile "hayvanın dereyi geçip komşunun arazisine girdiğini, bu kişilerin yani Nurettin Polat ve Nazım Polat'ın da eşeğin gözünü kör edip içini bıçakladığını", hayvanı bu halde bulduklarını anlattı.

2. Bu konu için savcılığa dilekçe vermekten geldiğini söyledi.

3. Eşeğin halen o halde AHIRDA ACI İÇİNDE durduğunu söyledi. Veteriner gelsin diye ilgili yerlere haber vermişler ama gelen giden olmamış.

4. Bunun üzerine önce jandarma karakolunu aradım. Komutan yardımcısı ASSUBAY YAKUP bey ile görüştüm. Yakup bey bu köyde TAŞKINLAR ve POLATLAR arasında 50 yıldan fazla kan davası olduğunu, iki taraf arasında olan çatışmalarda bu sürede 50 den fazla insanın öldüğünü söyledi.

5. Başçavuş Yakup bey, bu iki ailenin arasındaki bu kan davalarının devamı olarak bu zavallı eşeğin bu hale getirilmiş olabileceğini söyledi. Ertesi gün devriyeleri o köye göndereceklerini ve duruma üzüldüğünü ifade etti.

6. Savcılığa verilen dilekçenin kendilerine geleceğini söyledi. Ben de insani kavgaların bedelini böyle ağzı dili olmayan bir hayvancığa ödetenlere mutlaka bir hesap sorulması gerektiğini anlattım. Baş çavuş elinden geleni yapacağını, konu ile ilgilneceğini söyledi. 0 474 413 40 96

7. Daha sonra KAYMAKAM Rahmi KÖSE yi aradım. O da aynı şekilde 1950 li yıllardan beri iki taraftan da 68 kişinin öldürülmüş olduğunu söyledi. Daha 6 ay önce TAŞKINLAR yani eşeğin sahibinin mensup olduğu taraf, POLATLARDAN yani eşeğe işkence edenlerin bulunduğu taraftan bir KİŞİ ÖLDÜRMÜŞLER.

8. Böylesine insana dahi vahşet uygulanan bir ortamda hayvanları korumanın kolay olmadığını ifade etti sayın Kaymakam. Ben eşeğin acı içinde ahırda olduğunu, en kısa zamanda bir veteriner tarafından bu eşeğe bakım ve tedavi yapılması gerektiğini söyledim. İlçe tarım müdürü ile görüşüp bunu sağlayacağını ifade etti kaymakam bey. telefon 413 40 70

9. Konuyu takip edeceğimizi, daha sonra durumdan bilgi almak için kendisini tekrar arayacağımı söyledim.

10. Daha sonra 223 10 01 ten VALİ BEYİ aradım. Yerinde yoktu. En geç yarın beni arayacaklar. Özel kalem müdürüne, il çevre müdürlüğünün hayvanları koruma kanunu gereği acilen bu durum hakkında soruşturma açması gerektiğini, sorumluluarın cezalandırılması gerektiğini, bu hayvanın da koruma altına alınması gerektiğini, sayın vali ile bu konuları görüşeceğimi ifade ettim.

11. Validen sonra Adana daki HÜRRİYET gazetesinden Karsta bulunan temsilcilerin isimlerini öğrendim. Önceden DHA muhabiri olan ama şimdi kendi yerel gazetelerini yöneten SALİH ŞAHİN i aradım. Salih beyin teli 0 532 293 12 38. Salih bey sarıkamışta bulunan muhabirlerini de harekete geçireceğini söyledi.

12. Konunun basına yansıması durumunda eşeğin koruma altına alınacağını ve tedavi edileceğini, basın olarak kendilerinin de takipçi olmalarını rica ettim. Ayrıca valilik kanalı ile il çevre müdürlüğünün de soruşturma açması gerektiğini söyledim.

13. Daha sonra köyün muhtarı HAYRETTİN POLAT ı aradım. 0 537 8600926. muhtar sarıkamışta idi. Köye akşama döneceğini söyledi. Muhtara da bu durukun takipçisi olacağımızı, kendisinin de hem olayla hem de eşeğin durumu ile ilgilenmesi gerektiğini ifade ettim. Yarın tekrar haberleşeceğiz.

14. Tüm konuştuğum kişilerden aldığım izlenim, KARSIN SARIKAMIŞ İLÇESİNİN ismi ESMEÇAYIR olan bu ilçesinde hala daha gerginlik ve şiddetin sürmekte olduğu.

Biz ne yapacağız:

Benim telefon ettiğim tüm mercilere, imkanı ve zamanı olan herkes TEK TEK TELEFON EDECEK, EŞEĞİN BAKIM VE TEDAVİ ALTINA ALINMASINI talep edecek.

Yazı yazma imkanı olanlar ise VALİLİK MAKAMINA ve KAYMAKAMLIĞA yazı yazarak İL ÇEVRE MÜDÜRLÜĞÜ OLARAK hayvana kötü muameleden soruşturma açlımasını isteyecekler.

Bu gün sanıyorum 4-5 saat hiç durmadan bu telefonları yaptım, yarın telefonlara devam edeceğim. Yazıları hazırlamaya zamanım olmayacak. Yazışmaları kim başlatabilir?

İstanbul da bulunan arkadaşlardan sabah ve hürriyet gazetesinin üst yönetimine ulaşabilenler BU DURUMUN TÜRKİYE BASKISINDA yer almasını sağlamak üzere görüşmeler yaparlarsa iyi olur.

Herkes lütfen TEMASLARINI ve gelişmeleri benimle ve GRUPLARLA paylaşsın.

Son bir yılda bu iki aileden İKİ KİŞİNİN öldürüldüğü bir ortamda, hayvanlara karşı olan şiddeti bir nebze de olsa caydırabilirsek, bu önemli bir kazanım olur.

Evet arkadaşlar, durumun vaziyeti bu.

İstanbuldan bana ulaşan REYHAN hanıma ve diğer ilgilenen ama internete giremeyen arkadaşlara durumu ANLATABİLENLER anlatırlarsa iyi olur. Benim bu arkadaşlarımıza geri dönüp uzun izahat verme zamanım olmayacak. Ama arkadaşlarımızın da bilgilendirilmesi iyi olur.

Bu arada ÇOK GÜÇLÜ OLDUĞUMUZU bilelim arkadaşlar. Ulaşıp konuştuğum herkes, KARSIN BİR KÖYÜNDE gözü kör edilen işkence edilen EŞEK için, istanbuldan haber alıp ADANADAN arayan KADINI hayretle karşıladı. Önemli ölçüde de etkilendiler. Sizler de aradığınızda bu etki artacaktır.

Selam ve sevgiler nesrin/adana/dohayko

cross