1991'den Bugüne

Şarköy Barınağını ziyaret eden Haytap Başkan Yardımcısı Nesrin ÇITIRIK’ın Telefonla iletisidir ;

‘’Bugün Şarköy belediyesinin bakımevine gittik. Gördüğümüz manzara tam anlamıyla bir felaketti. Burasi hayvanlar için özel olarak oluşturulmuş bir cehennem. Küçücük beton odaların her birine 20 30 hayvan doldurulmuş. Hayvanların bileklerine kadar çasmurlaşmış pislik ve idrar ve bu idrara karışmış yemek ve kuru mama artıkları, birbirine saldıran hayvanlar…
Yıkandığı söylenen bölmelerin altı  sulu idrar ve psilikle,delik  deşik olmuş zeminde göl halinde . Hayvanların çocuğunun vücudu uyuzdan kıpkırmızı tüy kalmamış durumda.
Barınakta veteriner hekim yok, tek bir bakıcı var. Tahminen 150 ye yakın hayvan saydık. Bunun üzerine veteriner işleri müdürü ERBEY beyi arayıp barınağa davet ettik. Erbey bey gelince rezaleti kendisine gösterdik. Kendisi ‘’haklısnız buraya hayvan konmaması lazım’’ dedi. Erbey beyle Birlikte durumu fotoğrafladık. Veteriner hekim Erbey beyle birlikte belediyeye gittik. Başkan yerinde yoktu. Sorumlu başkan yardımcısı EFRAİM bey ile konuştuk. Efraim bey oradaki bir gönüllüye kızdığı için  iki yıldır barınağa uğramadığını söyledi. Bütün hayvanların uyuz olduğunu hepsinin pislik içinde olduğunu ifade edip, kısırlaştırma , bakım ve tedavi olmadigini söyledigimizde; ifadesiz bir şekilde ‘’ben iki yıldır oraya gitmiyorum’’ dedi.  Böyle bir ilgisizlik karşısında resmi mekanizmaları harekete geçirecegiz diyerek Başkan yardımcısının yanından kalktık.
Türkiyede yüzlerce brınak görmüş birisi olarak, Şarköy barınağı gördüğüm barınaklar içinde en kötüsü! Gerçek  anlamda hayvanların büyük bir felaketin tam ortasında kaldığı bir yer. .. 

Belediye ile uyum içinde çaliştigini ve barınak koşullarının iyi oldugunu sürekli olarak ifade eden şarköydeki dernek başkanı FİLİZ hanımı aradım.  Kendsine gördüğümüz rezaleti anlattım. Kendisinin belediye ile uyum içinde çalıştığını söylemesi nedeni ile bu görüntülerden vicdanen kendisinin de sorumlu olduğunu söyledim. Kendisi ‘’ben bir derneğim düzeltmeye çalişiyorum olmuyor’’ dedi. Bende ; ne zaman belediye başkanına barınakla ilgili bir şikayet gitse belediye başkanının ‘’bunlar iftiradir şarköydeki dernekle uyum içinde çalişiyoruz barınak iyi koşuldadır bunun şahidi dernektir ‘’ diyerek kendisini bu rezaletin bu felaketin onaylayıcsı olarak gösterdiğimi söyledim…..

Filiz hanım ‘’bizim arkadaşımız ki gün önce oardaymış , durum kötü degilmiş‘’ demesine kalmadan  , ‘’Bunu sakın söylemeyin  siz bir hanımefendisiniz böyle bir cehenneme savunarak büyük bir vebal altında kalıyorsunuz ve belediye bu cehennem için güç veriyorsunuz’’ dedim.

Daha sonra Şarköy barınagının hemen bitişiğindeki çöplüğe geçtik. Çöplük belediyenin attığı kulakları küpeli yüzlerce irili ufaklı vücudu uyuzdan kıpkırmızı hayvanlarla doluydu ….

1.CHP Genel başkanı Kemal KILIÇDAROĞLU’nu bu belediye başkanını partiden ihraç etmeye davet ediyorum,
2.İçişleri bakanını bu belediye başkanını görevden almaya davet ediyorum,
3.Orman su  İşleri İstanbul bölge müdürlüğünü , O barınağı denetlemeyerek görev ihmalinde bulunan Tekirdağ orman su şube müdürü hakkında soruşturma açmaya davet ediyorum.
4.İstanbul orman su bölge müdürlüğünü barınkta ve çöplükte bulunan hayvan sayısı kadar belediyeye idari para cezası kesmeye davet ediyorum . Ve nihayet 100 tane köpeğe bakmaktan aciz bu belediyelere onbinlerce köpegi teslim edecek kanunu çıkarmaya çalışan Orman su işleri bakanı Veysel Eroğlu’nu Oluşacak felaketi görmeye ve katliam kanununu geri çekmeye davet ediyorum…

Saygılarımla
NESRİN ÇITIRIK

NOT : Akşam üstü barınaga tekrar ugradığımızda gündüz dolu olan bölmelerin çoğunun boşaltılmış oldugunu gördük… Hayvanların hangi meçhule gönderildiği konusunda bir bilgimiz yok!

Şarköy Barınağındaki Felaketin görüntüleri

cross