1991'den Bugüne

Sinop Güzelkent Belediyesinin yaptığı KATLİAM için 23.652 tl para cezası kesildi, Orman Su X.Bölge Müdürlüğü Ana Sayfasında

Sevgili Arkadaşlar,

Orman ve Su İşleri Bakanlığı X.Bölge Müdürlüğü ana sayfasında Sinop'ta Güzelkent ilçesinde belediyenin yaptığı katliam için 23.652 tl İDARİ PARA CEZASI uygulandığının bilgisi yayınlandı. Bu katliam haberi HAYTAP GÜNLÜĞÜ editörü Gülsen Ugan'a geldiği andan itibaren, tüm resmi kurumlar ve basın kuruluşları olmak üzere hepsi ile yoğun iletişim kurularak harekete geçmeleri ve hayvan severlerin de yoğun tepki göstermeleri sağlandı.
Aşağıda bölge müdürlüğünün ana sayfasında ADIM ADIM uygulanan resim prosedür yazıyor, adeta ders verir gibi. Sadece şikayet etmekle kalmaz ve tüm idari mekanizmaları harekete geçirirsek, bu canların kanı yerde kalmaz. Bu tür örnek uygulamaları da belediyeler ve ilgili kurumlara yoğun dağıtırsak belediyeler kolay kolay KATLİAMLARA cüret edemezler. Orman Su İşleri Bakanlığı X.Bölge Müdürlüğüne teşekkür ediyoruz bu örnek ve cesur uygulama için.

Lütfen aşağıda müdürlük ana sayfasında yayınlanan bu yazıyı okuyun, bulundugunuz yerlerde ki tüm belediyelere gönderin. 
Ayrıca X.Bölge Müdürlüğünün bu ÖRNEK uygulamasını bulundugunuz yerlerde ki Orman Su İşleri Müdürlüklerine de gönderin.
X. Orman Su İşleri Bölge Müdürlüğüne teşekkür ediyor, bakanlıkça bu uygulamanın diğer müdürlüklere
örnek gösterilmesini bekliyoruz.
Devletin ADİL gücünün bu ağzı dili olmayan çaresiz hayvanların yanında olduğunu bilmek güven veriyor.
Selam ve sevgilerimle...
Nesrin Çıtırık/ HAYTAP Başkan Yardımcısı
_________________________________________________________________________________________________
Orman ve Su İşleri Bakanlığı X. Bölge Müdürlüğü ANA SAYFASI

http://bolge10.ormansu.gov.tr/10bolge/anasayfa/resimlihaber/13-04-25/Sinop%E2%80%99ta_Bir_Belediyeye_K%C3%B6pek_%C4%B0tlaf%C4%B1_Yapmas%C4%B1_Nedeniyle_

%C4%B0dari_Para_Cezas%C4%B1_Uyguland%C4%B1.aspx?sflang=tr

Sinop’ta Bir Belediyeye Köpek İtlafı Yapması Nedeniyle İdari Para Cezası Uygulandı

 

Nisan 25, 2013

 

22.04.2013 günü mesai saatinden sonra saat 18:00 civarında bir Belediye tarafından itlaf yapıldığına ilişkin telefon  ihbarı gelmiş olup; köpeklerin vurularak öldürüldüğü ve çöp arabalarıyla çöplüğe atıldığı bildirilmiştir.

Belde Belediyesi il merkezinden 2 saat uzaklıkta olup, bölgeye ulaşana kadar karanlık bastıracağından ve çöplükte tespit yapılamayacağından Jandarma aranarak olayla ilgili inceleme yapılması istenmiştir. Jandarmanın yaptığı ilk incelemede çöp arabalarının birinde 3 adet (biri sahipli olmak üzere) öldürülmüş köpek tespit edilmiş ve olayla ilgili tanık ifadeleri  alınarak şüpheli olan belediye görevlisi ile Belediye Başkanının bilgisine başvurulmuştur.

Belediye görevlisi 4 adet başıboş dolaşan ve halkın şikayet ettiği köpeği Belediye Başkanının talimatı doğrultusunda iğne ile bayıltarak belediye sınırları dışında boş bir araziye getirip bıraktıklarını söylemiş. Ayrıca sahipli olduğu iddia edilen köpeğin bir tanesinin tasması ve küpesinin olmadığını ve tehlike yaratacak köpek olduğundan aynı işlemi o köpeğe de uyguladıklarını beyan etmiştir.

Belediye Başkanı ise ifadesinde belde içerisinde birçok köpeğin başı boş olarak dolaştığını, halkın sürekli olarak şikayet ettiğini, köpeklerin çoğalarak tehlike yarattığını ve kuduz hastalığı çıkma ihtimaline karşı halkın zarar görmemesi için başıboş köpeklerin toplatılıp beldeden uzaklaştırılması için görevlilere talimat verdiğini söylemiştir. Daha sonra Sinop İli Hayvanları Koruma Derneğinden şikayet geldiğinden itlaf işlemini durdurma talimatı verdiğini, işlemde hayvanlara zarar verme kastı olmadığını faaliyeti bayıltıcı iğne yöntemi kullanarak yaptıklarını, öldürme kasıtlarının olmadığını, vatandaşların zarar görmemesi için bu işi yapıklarını, itlaf yapmadıklarını beyanlarına eklemiştir.

24.04.2013 günü belediye çöplüğünde yapılan inceleme sonucunda ise sahipli olan köpekle birlikte toplam 9 adet köpeğin çöplükte öldürülmüş ve atılmış vaziyette olduğunu tespit edildi. Ayrıca olay yerinde yapılan incelemede çöplükteki köpeklerin etraftaki çöplerle birlikte yakılarak yok edilmeye çalışıldığı da tespit edilerek kayıt altına alındı.

Yapılan olay yeri inceleme, araştırma ve ifade tutanaklarında adı geçen Belediye Başkanlığı tarafından 22.04.2013 tarihinde toplam 9 adet köpeğin (1 adeti sahipli olmak üzere) uyuşturucu tüfekle vurularak öldürüldüğü ve çöp arabalarıyla taşınıp çöplüğe atıldığı tespit edilmiş olup belediyeye 5199 sayılı kanunun 6/ 1 fıkrasına aykırı olarak 9 adet köpeği öldürmesi nedeniyle 876,00 x 9 = 7884,00 TL, aynı kanunun 28.maddesinin son paragrafı gereği de öldürme fiilinin hayvan toplama, gözetim altına alma, bakım ve koruma ile görevlendirilmiş olan kişilerce yapılması nedeniyle de  verilecek ceza 2 kat arttırılacağından  7884,00 + (7884,00 x 2) = 23652,00 TL Toplam İdari Para Cezası nın Belediye Başkanlığına verilmesine ilişkin idari yaptırım karar tutanağı düzenlenmiş ve mülki amir imzasına sunulmuştur.

 

 

YASAL UYARI :Yayınlanan haberdeki yazı ve resimlerin tüm hakları Orman ve Su İşleri 10. Bölge Müdürlüğümüz’e aittir. Resimlerin altında sahibinin ismi varsa resim ona aittir. Kaynak gösterilse dahi yazıların-resimlerin / haberin tamamı özel izin alınmaksızın veya link verilmeksizin kullanılamaz. Bu haber veya yazı sadece Orman ve Su İşleri 10. Bölge Müdürlüğümüz tarafından sağlanan RSS verileri kullanılarak alıntılanabilir.

cross