1991'den Bugüne

Sivas tan iki acı olay -1

Arkadaşlar,
              Sizlere iki acı olayı duyurmak zorunda kaldığım için özür diliyorum. Ben fotoğrafları gördüğümden beri ağlıyorum. Olaya şahit olan ve ilgilenen gazete haberindeki arkadaşımız.

                Belediyenin kısırlaştırma merkezinde kısırlaştırıldıktan sonra şehir çöplüğüne bırakılan köpeklerden biri aynı gün dikişleri patlamış ve bağırsakları dökülmüş vaziyette bulundu henüz canlıydı, kurtarılır umuduyla alındı merkeze gönderildi ve o gece kurtarılamadı. ameliyatı yapan veteriner ısrarla kendisinin hiçbir hatası olmadığını söyledi. hayvan boğuşmuş olabilirmiş vs. bir yığın zırvalık. aynı gün çöple ilgilenen ve köpeği bulan arkadaşımızın ısrarı üzerine fazla üzerine gitmedim. bir gün sonra beni yine telefonla aradı bir tane daha buldum ama bu ölmüş dedi. bu kez fotoğrafları çekildi ve basına haber verildi.
            Hayvanda hiçbir boğuşma izi yokmuş, ameliyat yeri nasıl açılabilir, ya kullanılan ipler çürük ya da iyileşme süreci tamamlanmadan barınakta yer açmak için hemen salıverdiler.
fotoğrafları ve gazete haberlerinin linki ekte mevcut.
           İkinci olay ise belediye ile ilgili bir olay değil ama Sivas da yaşanan acı bir olay. Bir eşeğin poposuna sopa sokularak iç mahallelerden birine mezarlık kenarına bırakılmış. bana telefonla ihbar geldiğinde şehir dışındaydım, Arkadaşlara ilgilenmeleri için haber verdim. Onlar da belediyenin kısırlaştırma merkezine haber vermişler, şirket veterineri olay eşeğin bulunduğu mahale gidip sopayı çıkarmışlar ve eşeği olayı ihbar eden çocuklara bakmaları için bırakmışlar. çocuklara sopanın çıktığı yere buz uygulamalarını tembihlemişler. aynı akşam çocuklardan biri arkadaşımıza telefon açarak burada bir çocuk var eşeği kesip köpeklere yedirecek deyince dernek başkanı gidip eşeği almış ve dernek binası olarak kullandığı eski evine götürmüş, o gece de eşek ölmüş zaten. düşünün bir veteriner eşeği o halde çocukların eline bırakıp gidiyor, basit bir yara ve yaralanma değil, iç organları parçalanmış bir hayvan acı çeke çeke ölüyor.
kimin yaptığı, eşeğin kime ait olduğu belli değil.
          Bugün dernek başkanının hazırladığı dilekçe örneklerini alıp inceleyeceğim. neler yapılabileceğine o zaman karar verelim,sizlere iletmek istedim.

Nurten Tezer

haber linkleri

http://www.hurdogan.com/detail.php?id=136458

http://www.hurdogan.com/detail.php?id=136490

http://www.yeniulke.net/?msec=Haber&ssec=guncel&isec=2904

cross