1991'den Bugüne

ŞİLE:SnAhmet Ozyanik, Genel Mudur:Yüzlerce köpeğin yok edildigi Şile'de "ciddi" soruşturma talebimiz

 

Sayın Ahmet Özyanık

 

Orman Su İşleri Bakanlığı
Genel Müdür
Şile'de yıllardır sahipsiz köpekler, yasaya aykiri olarak toplanmakta, göstermelik olarak çok azı IBB nin bakim merkezlerine götürülmekte, kalan yüzlercesi ise yok edilmektedir.(IBB merkezleri mevcut köpeklerine bile hizmet veremezken, kırıklı vakalar hala daha gönüllüler tarafından özel veterinerlere götürülürken, ilçelerden zaten köpek alamaz!!)
Belediye kısırlaştırılmış köpekleri dahi toplamaya ve MEÇHULE götürmeye devam etmektedir. Şu ana kadar Istanbul Valiliğine ve Orman Su İşleri Müdürlüğüne yaptığımız müracaatlardan bir netice alınamamış, toplamalar büyük bir cüretle devam etmektedir.
Bu bağlamda:
Bakanlığınızca mufettiş tayin edilmesi,  veteriner müdürü ve toplama ekibinin ifadelerinin alınması, vatandaşın ve gönüllülerin bilgilerine de baş vurulması, IBB yetkililerinin bilgilerine baş vurulması, Şileden alınıp IBB nin bakim merkezinde kondukları fayans küçük odalara kaç adet köpeğin konduğu, kaç tane toplandığı, arada ki yüzlerce köpeğin nereye götürüldüğü hususunda  "belediyelerin siyasi gücünden çekinmeden, tarafsız ve ciddi" bir denetim yapılmasını talep ediyoruz.
Yeni yasa ile, sokaklarda ki yüz binlerce köpeğin toplanarak güvenli bir şekilde belediyelerce oluşturulacak merkezlerde bakılacağının EN BÜYÜK SAVUNUCUSU olan bakanlığınızın, toplanan bir kaç yüz köpeğin akibetini araştırmasını adil ve tarafsız bir soruşturmayı müfettişlerce yaptırmasını, bu belediyenin bir bakım merkezi kurmasını, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu uygulamasını sağlamasını talep ediyoruz.
Duruma ilişkin tarafımıza 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevabın en kısa zamanda verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımla arz ederim.
Nesrin Çıtırık
HAYTAP Başkan Yardımcısı
TC kimlik..13230091212
Ek.. Konuya iliskin Istanbul Valiligine olan müracaatımız

_________________________________________________________
Kimden: NESRIN CITIRIK <[email protected]>
Tarih: 29 Ocak 2013 18:09
Konu: Istanbul Valiligine:Yüzlerce köpeğin yok edildigi Şile'de,Kaymakam,Belediye Başkanı ve Veteriner hk soruşturma talebimiz
Kime: "İST.VAL-İletişim" <[email protected]>, [email protected][email protected][email protected][email protected],[email protected][email protected][email protected]

Konu: Sile'de "toplanan ve yok edilen" hayvanlar icin Kaymakam, Belediye Baskani ve Belediye veterineri hk gorev ihmalinden sorusturma acilmasi, katliamlarin durmasinin saglanmasi

Istanbul Valiligi Yuksek Makamina,
İstanbul'un Şile ilcesinde yasal zorunluğa rağmen belediye, kısırlaştırma ve bakım merkezi oluşturmamış ve sürekli olarak sokaklada ki hayvanları toplayıp yok etmektedir. Son bir ay içinde, bir kısmı da gonulluler tarafından kısırlaştırılmış olan 150 ye yakın köpek toplanmış, sadece 20 tanesi IBB merkezine götürülmüş ve kalan hayvanlar meçhule gönderilmiştir.
Belediyenin kisirlastirma merkezi oluşturmayarak görev ihmalinde bulunup,
Hayvanları Koruma Kanunu açıkça ihlal etmesinin bedelini, hayvanlar "yok edilerek" ödemektedirler.
Bu bağlamda acilen taleplerimiz:
1. Yasaya aykırı olarak köpeklerin toplanıp yok edilmesine seyirci kalan, işlem yapmayan, kaymakamlık denetim elemanlarını çalıştırmayan "İlçe Kaymakamı Şükrü Görücü" hakkında görev ihmalden soruşturma açılmasını talep ediyoruz.
2. Bakım merkezi kurmak yerine toplatilip çoğunun yok edilmesine sebep olan Şile Belediye Başkanı Mimar Can Tabakoğlu hakkında görev ihmalden soruşturma açılmasını talep ediyoruz.
3. Yasaya aykırı olarak veteriner hekim gözetimi olmadan köpekleri toplatan, yüzlercesinin yok olmasına sebep olanBelediye Veteriner Hekimi hakkında soruşturma açılmasını ve bu süreçte hayvanların selameti için "hayvanlarla ilgili hizmetlerden"alınmasını talep ediyoruz.
4. IBB nin zaten mevcut hayvanlarına dahi iyi hizmet veremeyen ve tamamen
dolu olan rehabilitasyon merkezlerine Şile'den köpek alınmasının engellenmesini, yetkililerin uyarılmasını talep ediyoruz.
5. Son bir yıl içinde kaç adet köpek toplandığının ve bunların nereye bırakıldığının soruşturulması, toplanan köpeklerin akıbetlerinin araştırılmasını talep ediyoruz.
6. Şile'de acilen bakım ve kısırlaştırma merkezinin kurulmasını, gönüllülerle
yasa gereği olarak iletişim içinde olunmasını, kısırlaştırılmış köpeklerin alındıkları yere
bırakılmasını talep ediyoruz.
Müracaatımıza 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini
emir ve müsaadelerinize saygılarımla arz ederim.
Nesri Çıtırık
HAYTAP Başkan Yardımcı
Dağıtım: BIMER, Başbakanlık, TBMM Çevre Komisyonu. Orman Su İşleri Bakanlığı, IBB, Istanbul Orman Su Isleri Mudurlugu, Jandarma Komutanligi, Emniyet Mudurlugu,  Şile Kaymakam ve Belediye başkanı, basın kurulusları
Tc kimlik...13230091212

 

cross