1991'den Bugüne

ŞİLE: Sn.Kadir Topbas:Şile kopeklerini KABUL ederek yuzlercesinin yok olmasina ortam hazirliyorsunuz

Sayin Kadir Topbas,

Büyükşehir Belediye Başkanı,

 

Istanbul Buyuksehir Belediyesinin zaten su anda yetersiz olan, hayvanların dar beton fayans odalarda yasadigi TUZLA ya, Şile belediyesinin topladığı hayvanlardan 20 tanesinin getirildiği bilgisi tarafimıza ulaşmıştır.

Şile belediyesinin yasaya aykiri olarak topladığı hayvanları kabul ederek, yüzlercesinin "IBB ye getirilme kılıfı altında yok edilmesine" sebep olmaktasınız.

Eleman sıkıntısı olan, ciddi kırıklı vakaları dahi yapamayan, hayvanların önemli bir kısmının beton odalara hapsedilmiş olduğu TUZLA gibi bir bakım evine, ilçelerden ayrıca "hatır" için üstelik de "sürekli kalacak" sekilde hayvanların alınması kabul edilemez bir durumdur.

Bir ülke büyüklüğünde ki İstanbul gibi güçlü bir şehre yakışmayan bakım evlerinizde yapılan iyileştirmeler yeterli değilken, hala daha sorunlar yaşanırken başka belediyelerden hayvan alma hakkına da hiç sahip değilsiniz.

Sayın Başkan,           

Bu bağlamda, bizzat belediyenizin toplama ekipleri ile Şileden gelen köpeklerin ŞİLE ye alındıkları yere "gönüllü refakati ile" bırakılmasının tarafınızdan sağlanmasını talep ediyoruz. Bir toplumun, bir ülkenin ve bir sehrin ahlaki duzeyi ve uygarlik seviyesinin "hayvanlarına nasıl muamele ettiğine" bakılarak anlaşılacağı gerçeğini unutmayınız.

Müracaatımıza 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımızla arz ederiz.                            

Nesrin Çıtırık

HAYTAP Başkan Yardımcısı

 

 

TC Kimlik..13230091212

 

Ek.... Istanbul Valiliğine olan yazımız

 

 

________________________________________________

 

 

Kimden: NESRIN CITIRIK <[email protected]>
Tarih: 29 Ocak 2013 18:09
Konu: Istanbul Valiligine:Yüzlerce köpeğin yok edildigi Şile'de,Kaymakam,Belediye Başkanı ve Veteriner hk soruşturma talebimiz
Kime: "İST.VAL-İletişim" <[email protected]>, [email protected][email protected], ................

Konu: Sile'de "toplanan ve yok edilen" hayvanlar icin Kaymakam, Belediye Baskani ve Belediye veterineri hk gorev ihmalinden sorusturma acilmasi, katliamlarin durmasinin saglanmasi

Istanbul Valiligi Yuksek Makamina,

İstanbul'un Şile ilcesinde yasal zorunluğa rağmen belediye, kısırlaştırma ve bakım merkezi oluşturmamış ve sürekli olarak sokaklada ki hayvanları toplayıp yok etmektedir. Son bir ay içinde, bir kısmı da gonulluler tarafından kısırlaştırılmış olan 150 ye yakın köpek toplanmış, sadece 20 tanesi IBB merkezine götürülmüş ve kalan hayvanlar meçhule gönderilmiştir.

Belediyenin kisirlastirma merkezi oluşturmayarak görev ihmalinde bulunup,Hayvanları Koruma Kanunu açıkça ihlal etmesinin bedelini, hayvanlar "yok edilerek" ödemektedirler.                

Bu bağlamda acilen taleplerimiz:

1. Yasaya aykırı olarak köpeklerin toplanıp yok edilmesine seyirci kalan, işlem yapmayan, kaymakamlık denetim elemanlarını çalıştırmayan"İlçe Kaymakamı Şükrü Görücü" hakkında görev ihmalden soruşturma açılmasını talep ediyoruz.              

2. Bakım merkezi kurmak yerine toplatilip çoğunun yok edilmesine sebep olan Şile Belediye Başkanı Mimar Can Tabakoğlu hakkında görev ihmalden soruşturma açılmasını talep ediyoruz.                

3. Yasaya aykırı olarak veteriner hekim gözetimi olmadan köpekleri toplatan, yüzlercesinin yok olmasına sebep olan Belediye Veteriner Hekimi hakkında soruşturma açılmasını ve bu süreçte hayvanların selameti için "hayvanlarla ilgili hizmetlerden" alınmasını talep ediyoruz.                

4. IBB nin zaten mevcut hayvanlarına dahi iyi hizmet veremeyen ve tamamen dolu olan rehabilitasyon merkezlerine Şile'den köpek alınmasının engellenmesini, yetkililerin uyarılmasını talep ediyoruz.

5. Son bir yıl içinde kaç adet köpek toplandığının ve bunların nereye bırakıldığının soruşturulması, toplanan köpeklerin akıbetlerinin araştırılmasını talep ediyoruz.

6. Şile'de acilen bakım ve kısırlaştırma merkezinin kurulmasını, gönüllülerleyasa gereği olarak iletişim içinde olunmasını, kısırlaştırılmış köpeklerin alındıkları yerebırakılmasını talep ediyoruz.

 

Müracaatımıza 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesiniemir ve müsaadelerinize saygılarımla arz ederim.

 

Nesri Çıtırık

HAYTAP Başkan Yardımcı

 

 

Dağıtım: BIMER, Başbakanlık, TBMM Çevre Komisyonu. Orman Su İşleri Bakanlığı, IBB, Istanbul Orman Su Isleri Mudurlugu, Jandarma Komutanligi, Emniyet Mudurlugu,  Şile Kaymakam ve Belediye başkanı, basın kurulusları

 

Tc kimlik...13230091212

cross