1991'den Bugüne

Sn Prof Dr Veysel Eroğlu: Tire Belediye Bakımevi'nin Bakanlık MÜFETTİŞLERİNCE denetimi talebimiz hk‏

Sayın Prof Dr Veysel EroğluOrman Su İşleri Bakan

ıMüracaat yazımız okunmadan önce, aşağıda, Tire Belediyesi Bakımevinde Orman Su İşleri Müdürlüğünce  yapılan DENETİM cevabının ve bu denetimden kısa bir süre sonra BİZİM HAYTAP olarak barınak ziyaretindeki tespitlerimizi içeren 2 ekli yazının okunmasını talep ediyoruz.
A. Tire Belediyesi Bakım evi hakkında, uzun süredir  
"hayvanların pislik ve açlık içinde hasta durumda olduğu, kısırlaştırıldığı söylenen hayvanların uyuz hayvanların bulunduğu pis kafeslere konduğu,  kafeslerde ki hayvanlara sadece kuru ekmek verildiği, toplanan az miktarda yemeğin açık alanlarda ki hayvanlara göstermelik olarak verildiği, bakımevine bu koşullara itiraz eden gönüllülerin ALINMADIĞI, HAKARETE UĞRADIĞI şikayetleri"tarafımıza ulaşmaktaydı.
B. Bunun üzerine belediye veterineri ile yaptığımız görüşmelerde VETERİNER HEKİM bize  "Bu suçlamaların iftira ve yalan olduğu, her şeyin nizami olduğu, hayvanların iyi bakıldığı, gerekirse bizzat kendimizin giderek orayı görebileceğimizi" söyledi.
C. HAYTAP Hayvan Hakları Federasyon olarak veterinerin davetine icabet ederek HAZİRAN sonunda  bu bakım evini ziyaretimizde, "durumun anlatılandan DAHA FECİ olduğunu, ölü hayvanın bir bölmede haftalardır unutulmuş olduğunu, diğer bölmelerde can çekişen hayvanlar olduğunu, hayvanların kuru ekmeği pisliklerine karışmış olarak yediklerini, uyuz ve sağlıklı hayvanların aynı kafese kapatılmış olduğunu ve çok daha kötü manzaraları" bizzat gördük.
D. Daha da vahimi, bu ölü köpek odada iken ve barınak aynı pislikte iken, bizden yaklaşık 1 hafta önce İzmir Orman Su İşleri Müdürlüğü veteriner hekimi tarafından bu bakımevinin denetlendiği ve  AŞAĞIDA GÖRECEĞİNİZ gibi orada DURUMUN İYİ konusunda RAPOR hazırlandığı görülmüştür.
BU BAĞLAMDA, BAKANLIĞINIZ MERKEZİNDEN BURAYA MÜFETTİŞ GÖNDERİLMESİNİ, bu belediye veteriner hekimi hakkında "soruşuturma talep edilmesini", bu bakımevini denetlerken bakanlık formunu kullanmayan ve olumlu rapor veren müdürlük mensubu denetmenler hakkında soruşturma açılmasını,  tarafımıza 4982 ve 3071 sayılı yasa gereği bilgi ve acil cevap verilmesini talep ediyoruz.Saygılarımızla..
Nesrin ÇıtırıkHAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu BaşkanıTC Kimlik...13230091212Dağıtım: TBMM Çevre Komisyonu, İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü, İzmir Valiliği,  Orman Su İşleri Bölge Müdürlüğü ve İl Müdürlüğü, Tire Kaymakamlığı, Tire Belediye Başkanlığı, Partilerin Genel Merkezleri, il ilçe teşkilatları, Basın Kuruluşları
Ekler: Tire denetimi yapan denetmenin raporuna ilişkin CEVABİ yazı ve HAYTAP olarak Tire Bakımeviziyaretimiz fotoğraf ve bilgileri olarak iki ek..

YAZI 1: İzmir Orman Su İşleri Müdürlüğü denetim CEVABI, OYSA aynı tarihten kısa bir süre sonra bizim ÇEKTİĞİMİZ fotolarda ki manzara BU DENETİM sırasında da olmasına rağmen görmemişler.!!

Kimden: baskan <[email protected]>
Tarih: 7 Temmuz 2014 17:47
İZMİR ORMAN SU İŞLERİNDEN BİZE GELEN TİRE BELEDİYESİNİN BAKIMEVİNDE
SORUN OLMADIĞINI DAİR CEVABI:

izmir@ormansu.gov.tr

24.06.20014

Yapmış olduğunuz BİMER başvurusunda yer alan şikayet doğrultusunda Tire Belediye Başkanlığı’na ait Geçici Hayvan Bakımevi’nde yapılan denetimde;

5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında; 
sahipsiz hayvanlara ilişkin faaliyetlerin yürütüldüğü, 
bakımevinde gerekli iyileştirme çalışmalarının yapıldığı, 
sahipsiz kedi köpekler dışında yalnızca Kaymakamlık tarafından el konulan horozların bulunduğu, 
sahipsiz hayvan kayıt defterinde yer alan bilgiler doğrultusunda hayvanların kısırlaştırmalarının 
düzenli olarak yapıldığı tespit edilmiştir.

Bilgilerinizi ve gereğini rica ederim.

 

 

_________________________________________________

YAZI 2: İzmir Orman Su Müdürlüğü DENETİMİNDEN çok kısa bir süre sonra

bizim TİRE BAKIMEVİNİ ziyaretimizde karşılaştığımız manzara;


İSKELETİ KAFESTE KURUYAN KÖPEK !! Orman Su İşl Denetmeni
burayı GÖRMEMİŞ.. Denetimde bu köpek yine burada imiş..


UYUZ İÇİNDE KALMIŞ KÖPEK, Orman Su İşleri Denetmeni burayı da

görmemiş...


 

cross