1991'den Bugüne

ÜMRANİYE: Belediyesi Bakım evine alınan YAVRU köpeği, orada ölmeden kurtaralım.

Değerli Başkanım Hasan Can,

Size barınakta yavru köpeklerin sahiplendirilmemesi ve sokağımda benim tarafımdan bakılan 4 aylık bir yavru köpeğin bugün alınmasına istinaden yazıyorum.

Kimseye zarar vermeden önüne verdiğimiz bir artık yemekle yaşayan YAVRU KÖPEĞİMİZ, ölüm oranı çok yüksek olan Ümraniye Barınağında ki beton odaya hapsedildi...

Veteriner Osman Bey hem "Burada hayvanlar 10 günden fazla kalmıyor, beton odalarda kalmaları mahsurlu değil" diyor. Öte yandan yavruları kesinlikle sahiplendirmiyor, kısırlaştırılıncaya dek, onları "7-8 aydan fazla" orada tutuyor. Zaten büyük bir kısmı bu arada beton odalarda ölüyor, yavrular büyüyünce sahip de bulunamıyor. Barınakta aylarca kaldıktan sonra nsan elinden beslenen bu hayvanlar sokaklara bırakıldığında insanların kapısına gidiyor, insanlar rahatsız oluyor, hayvanlar vurulup zehirleniyor.

Ormanlara bırakıldığında ise ormanların vahşi koşullarına maruz kalıyorlar.

Benim sokağımda baktığım bu yavru köpek daha en az 2 ay kısırlaştırılamaz. Biz orada bir gördüğümüz bir yavruyu 3 hafta sonra dahi göremiyoruz çünkü barınak ortamında yaşamıyorlar.

Sahiplenme için gelen aileler Üsküdar barınağına ve Ataşehir/ Kadıköy barınağına yönlendiriliyor.

Unutmamak lazım yavruların sahiplendirilmesiyle barınağın yükü azalmış olur çünkü en azından bu pazar 3 hayvan yuvalanmış olurdu. Yavru köpeklerin sahiplendirilmesi tüm barınaklarda yapılan bir uygulama olarak belediyeler tarafından ayrıca teşvik edilirken, neden Ümraniye de aksi yapılıyor?

Acilen köpeğimin alındığı yere bırakılmasını, çevresi yeşil alan olan bu bakımevinde özellikle yavrular için toprak zeminli bölmeler yapılmasını, sahiplendirme çalışmalarını yasada da belirtildiği üzere belediyenin websitesi ve ilgili sitelerinde acilen yayınlanmasını ayrıca gönüllülere ibraz edilmesini ve gene yasada belirtildiği üzere mikroçip ile kayıt altına alma işleminin başlatılmasını emir ve müsaadelerinize arz ederim.

Saygılarımla,

Seda Arığ

Tc Kimlik: 57319555448

cross