1991'den Bugüne

USKUDAR Bakımevini Umraniye Belediyesi yikmak istiyor: !!!

Not:Topluma ve basin kuruluslarina
bcc olarak gonderilmistir.

Kamuoyu Bilgisine,
Umraniye Belediyesi Barinaginda, yillardir hayvanlar aclik, pislik ve hastalik icinde, dar BETON odalarda zulm gorerek yasamaya mahkum edilmislerdir. Bu zulme karsi cikan gonullulere ise barinaga giris yasagi konmustur.
Umraniye sokaklarindan toplanan hayvanlarin yaridan cogu akibeti belli olmayan sekilde yok olmuslardir. Barinaga gelenler ise oradaki aclik ve hastalikla aci icinde hapsedilerek kisa omurlerini tamamlamislardir.
Umraniye belediyesi, kendi barinaginin hemen yaninda, "Gonullu-Belediye" isbirligi neticesinde mutlu hayvanlarin bulundugu Uskudar barinagini yiktirmaya calisiyor.
KACAK YAPILASMANIN en yuksek oranda oldugu, dere yataklarinin ve fazla katlarin Turkiye'de ki en fazla goruldugu Umraniye ilcesinde, ne yazik ki sahipsiz ve caresiz hayvanlara yasam hakki taninmamaktadir.
Basta AK PARTI Genel Merkezi ve AK PARTI Istanbul Il Merkezi olmak uzere tum yetkilileri ve vicdan tasiyan insanlari Umraniye Belediyesi'ne DUR demeye cagiriyoruz.
Saygilarimizla...
Nesrin Citirik
TC Kimlik..13230091212
Dagitim: BIMER, Basbakanlik, Orman Su Isleri Bakanligi, Icisleri Bakanligi, AKPARTI Genel Merkezi, Istanbul Valiligi, Istanbul Belediye Baskanligi, Istanbul Veteriner Isleri Mudurlugu, Orman Su Isleri Bolge Mudurlugu, Orman Su Isleri Istanbul Sube Mudurlugu, Basin Kuruluslari, Hayvan Haklari Platformlari
----- Original Message -----

Sent: Saturday, April 14, 2012 6:52 AM
Subject: FW: ÜMRANİYE BELEDİYESİ, ÜSKÜDAR (HEKİMBAŞI) SOKAK HAYVANLARI BARINDIRMA MERKEZİNİ YIKMAK İSTİYOR…

From: asude ustaoglu [mailto:[email protected]]
Sent: Friday, April 13, 2012 9:03 PM
Subject: ÜMRANİYE BELEDİYESİ, ÜSKÜDAR (HEKİMBAŞI) SOKAK HAYVANLARI BARINDIRMA MERKEZİNİ YIKMAK İSTİYOR…

 

Tüm gruplara dağıtılması ricasıyla.....

 

 

BASIN AÇIKLAMASI

ÜMRANİYE BELEDİYESİ İKİNCİ KEZ GÖZÜNÜ BİR BARINAĞA DİKTİ..

ÜMRANİYE BELEDİYESİ, ÜSKÜDAR (HEKİMBAŞI) SOKAK HAYVANLARI BARINDIRMA MERKEZİNİ YIKMAK İSTİYOR…

Ümraniye Belediyesi, 2009 yılında sınırları içinde kalan, Kadıköy Belediyesi’nin Ataşehir’deki Hayvan Barınağından sonra, bu kez de gözünü Üsküdar Belediyesi’nin Hekimbaşı’ndaki barınağına dikti.50 yıllığına Mezarlıklar Müdürlüğü’nden kiralanan ve 9 yıl önce İstanbul Valiliği tarafından yaptırılıp hizmete giren Üsküdar/Ümraniye  Belediyelerine ne ait Hekimbaşı Hayvan Barınağı, 2004 yılı Belediye seçimlerinden sonra, aynı lokasyonda,ayrı alanları kullanılıp iki ayrı belediye olarak hizmet vermeye başladı.

Kadıköy Belediyesi’ne ait Ataşehir’deki barınak gibi, Üsküdar Belediyesine ait barınak,Ümraniye Belediyesi sınırları içinde kaldı.

 

2009 yılında, Ataşehir’deki barınağın kapısına dayanan, barınağın boşaltılmasını isteyen ve hatta içeri yemek girişini bile engellemeye çalışan Ümraniye Belediyesi, Kadıköy Belediyesi’nin yasal yollara başvurması sonucu geri çekilmişti.  Aradan 3 yıl geçtikten sonra, Ümraniye Belediyesi bu kez de aynı talebi, üstelik de aynı partiden bir Belediyenin yönetimindeki, içinde 500’den fazla hayvanın yaşadığı Üsküdar Belediyesi’ne ait Hekimbaşı Hayvan Barınağı’na dayattı.

Önceki yıllarda da barınağın elektriğini, suyunu kestiren; hayvan giriş çıkışını ve hatta işçilerin barınağa girmesini engelleyen Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, öncelikle Hekimbaşı barınağının bahçesinin boşaltılmasını, aksi takdirde  barınağı dozerlerle yıkacağını bildirdi.

Konuyu Üsküdar Belediyesi’nden öğrendiğini belirten barınağın gönüllüsü ,Hayvan Hakları Aktivistleri Dernek Başkanı,Asude Ustaoğlu, konuyla ilgili şöyle açıklama yaptı:

“Birkaç yıl önce Kadıköy barınağını yıkmaya ve yüzlerce yaşlı, sakat, yavrulu ya da sokaklarda yaşamayı artık unutmuş olan hayvanı ortada bırakmaya çalışan Ümraniye Belediyesi, şu anda da aynı tehditleri Üsküdar için yapıyor. Hemen yanımızda yer alan Ümraniye Barınağı yıllardır hayvan itlaflarıyla anılır, içeriye gönüllüler alınmaz, kimse kayıp köpeğini orada bulamaz. Buna karşılık Üsküdar barınağı, gönüllüleri ve sahiplendirmelere açık şeffaf yönetimiyle,  tezatlık teşkil eder. Bu durum, aynı partiye mensup olsalar da, AK Partiye mensup iki Belediye Başkanının yaşam hakkına ve Sivil Toplum Kuruluşlarına ne kadar farklı yaklaştığının, ne derece önem verdiğinin açık örneğidir.

 

Ümraniye Belediyesi, Üsküdar Belediyesinin  kendi bölgesine sokak hayvanı bıraktığını öne sürmüş. İtlaf edileceğini bilerek, o bölgeye hayvan bırakılması söz konusu bile olamaz.  Yine Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can, gecekondu bile denemeyecek mahalle sakinlerinin rahatsız olduklarını öne sürerek, bahçenin boşaltılmasını aksi takdirde barınağı da yıkacağını söylemiş. Bu bölümde 8 yıldır yaşayan, sokakta yaşamayı unutan hayvanlarımız, Ümraniye Belediyesi’nin dozerlerle  hayvanları ezebileceği endişesiyle, mecburen bir gece içinde güvenli bölgeler seçilerek bırakıldı.

 

Ümraniye Belediye Başkanı Hasan Can’ın kaçak ruhsatsız gecekondulardan oy alma kaygısıyla, yüzlerce hayvanın yaşamını tehlikeye atması hiçbir şekilde kabul edilemez.  Sokak hayvanlarımızın yaşamlarına kast eden Sn Hasan Can’ı, şiddetle kınıyoruz.”

 

Asude USTAOGLU


HAY
VAN HAKLARI AKTIVISTLERI DERNEGI

YONETIM KURULU BASKANI

www.hayvanhaklariaktivistleri.org

cross