1991'den Bugüne

Ünye Belediyesi Bakımevi Bilgileri, eksikler ve yapılması gerekenler

 

Ünye Belediyesinin hayvan barınağının gerek konum gerekse fiziksel ve yiyecek olarak sıkıntıları:

1. Hayvan barınağına yiyecekler sadece mezbahane, atık tavuk, bozuk sucuk kaşar vb. ürünlerin
marketlerden sağlanması ile karşılanmakta hayvanlar kötü koşullarda beslemelerine neden olmaktadır.

2. .Barınağın çöple yan yana oluşu edeniyle birçok hastalık (uyuz, mikrobik durumlar) baş göstermektedir. Barınağın içindeki hastalıklı hayvan sayısının 2 katıda çöplerin arasında kendi kaderlerine terk edilmiştir.

3. İlk ziyaretimiz sırasında 10 civarı köpeğin açıklıktan ve soğuktan ölmüş ve barınağın çeşitli yerlerinde cesetlerinin farkına dahi varılmadığını gördük. Müdahale etmek için yardım istediğimizde ölüleri kürekle alıp barınağın tel örgülerinin ardına savurdular.

4. Tedavileri yapılan hayvanlar barınağın çeşitli yerlerinde ve kontrol altına alınmadan müdahale edilmesi sağlıklı hayvanların sağlıklarını da tehlikeye atmaktadır.

5. Öncelikli isteğimiz çöpün taşınması veya barınağın daha sağlıklı bir alana daha sağlıklı yapılarla yerleştirilmesidir. Bu yapılıncaya kadar da mevcut yerin acilen düzenlenmesi gerekmektedir.

6. Dişi/Erkek köpeklerin bir aradalar ve barınakta çiftleşmeler olmaktadır. Ben ve arkadaşım Erkan Er kış boyunca sık sık ziyaretlerimiz ve sözlü ikazlarımız üzerine bir kısım dişi erkeklerden ayrılmış fakat kısırlaştırma işlemleri düzenli yapılmadığından bu konuda da sorun vardır.

7. Barınak personeli ziyarete giden ve hayvanlarla ilgili yardım etmeye çalışan insanları tehdit olarak görmektedir. Bir ziyaretimiz sırasında barınaktaki köpek sayısında oldukça azalma olduğunu fark edip kendilerine bu konu ile ilgili soru yönelttiğimizde bu konuyu barınak veterinerine telefonla bildirmişlerdir. Veteriner bey bizi barınaktan telefon aracılığıyla kovmuştur.

8. O kadar ziyaretimiz sırasında kendisini 1 kere bile barınakta ne görebildik ne görüşebildik. Bu olay üzerine dohayko’dan yardım aldık ve üye olduk umarım sizlerle birlikte yaptığımız çalışmalarla barınağımız istenen kalite ve standartlara ulaşacaktır. 
Yeliz İhtiyar/ ÜNYE DOHAYKO TEMSİLCİSİ

UNYE BARINAĞI Resimleri ektedir.

cross