1991'den Bugüne

Vali ve Belediye Başkanı arasında 'Manukyan' polemiği

Vali ve Belediye Başkanı arasında 'Manukyan'

Polemiği

Bolu'da Belediye Başkanı ve Vali arasında geçen tartışma bir dönemin ünlü genelev patroniçesi Manukyan'ın 'isminin' de karıştığı bir polemiğe dönüştü.

BOLU - Bolu Belediye Başkanı AK Partili Alaaddin Yılmaz yerel bir dergiye verdiği röportajda, İl Özel İdaresi’nin Kızılay Parkı’na yapmayı düşündüğü alışveriş merkezi konusunda dönemin Bolu Valisi, şu an Bilecik Valisi olan Halil İbrahim Akpınar’la, tartıştığını anlattı. 

Başkan Yılmaz, Vali Akpınar’a "O zaman Manukyan’ın işini yapmalarını söyledim. ’Sermaye de istemez’ dedim. Devlet para için bir yeri katleder mi? Tüccar mısın kardeşim?" dediğini anlattı. 

Bu sözler üzerine avukatı aracılığıyla açıklama yapan Vali Akpınar, Başkan Yılmaz’a tepki gösterdi. Akpınar’ın avukatı Yavuz Çalış, belediye başkanının asılsız, çirkin iddia ve atıflarda bulunduğunu kaydederek, "Müvekkilimi tabiri caizse diline dolayarak, bir devlet görevlisine yakışmayacak iddialar ortaya atmasını esefle kınamaktayız" dedi. 

Bolu İl Özel İdaresi’nin 2009 yılının Aralık ayında mülkiyeti kendisine ait Kızılay Parkı’na alışveriş merkezi yapma düşüncesi üzerine Bolu Belediyesi alanı kamulaştıracağını açıklayınca, dönemin Bolu Valisi Halil İbrahim Akpınar ile Bolu Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz arasında gerginlik yaşandı. 

Belediye Başkanı Alaaddin Yılmaz yerel bir derginin bu ayki sayısına verdiği röportajda, o dönem Vali Akpınar ile arasında geçen tartışmayı anlattı. Yılmaz, Vali Akpınar’a, Kızılay Parkı’na bina yapmalarındaki nedeni sorduğunda, ’para kazanmak için’ cevabını aldığını belirterek, bunun üzerine kendisinin, "O zaman Manukyan’ın işini yapmalarını söyledim. ’Sermaye de istemez’ dedim. Devlet para için bir yeri katleder mi? Tüccar mısın kardeşim? Sen Bolu’nun idarecisisin. Bolu’yu düşüneceksin, ticareti mi düşüneceksin?" dediğini söyledi. 

VALİ’NİN AVUKATINDAN AÇIKLAMA
Bilecik Valisi Halil İbrahim Akpınar’ın avukatı Yavuz Çalış bugün konuyla ilgili yazılı açıklama yaptı. Yavuz Çalış, Alaaddin Yılmaz’in dergiye verdiği demeçte müvekkili hakkında asılsız ve mesnetsiz beyanlarda bulunduğunu belirterek şu sözlere yer verdi: 

"Bilindiği üzere; kendisi ile olan hukuksal sürecimiz halen devam etmektedir. Bu aşamada, Sayın belediye başkanının müvekkilime yönelik bir takım asılsız, çirkin iddia ve atıflarda bulunması son derece yanlıştır. Her türlü şikayet ve dava hakkımız saklı kalmak kaydıyla, demeçlerinde, müvekkilimi tabiri caizse diline dolayarak, bir devlet görevlisine yakışmayacak iddialar ortaya atmasını esefle kınamaktayız. Müvekkilime yönelik olarak bir takım ahlak dışı ifadeler kullandığı şeklindeki iddiaları da asılsız ve mesnetsizdir. Müvekkilimin bulunduğu hiçbir ortamda o şekilde bir ifade kullanılmamış ve bu tarz bir konuşma yapılmamıştır." 

VALİ ’HAKARET’TEN MAHKUM OLMUŞTU
Geçen yıl 1 Haziran tarihinde Bolu Valiliği görevinden ayrılan Akpınar, yaptığı veda konuşmasında Belediye Başkanı Yılmaz’dan ’Zübük’ diye söz etmiş, Yılmaz’ın açtığı dava sonucu Bolu Asliye Ceza Mahkemesi 21 Aralık tarihinde Vali Akpınar’ı ’hakarette bulunduğu’ gerekçesiyle 5 bin lira manevi tazminat cezasına çarptırmıştı. (dha)

Kaynak: http://www.radikal.com.tr/Radikal.aspx?ArticleID=1037899&CategoryID=77&Date=25.01.2011&aType=RadikalDetayV3

cross