1991'den Bugüne

Belediye Başkanlığına: İftar Çadırlarında ARTIK yemeklerin sahipsiz hayvanlara ve barınaklara verilmesi

Degerli Arkadaşlar,

Bu yazıyı
1. Bulunduğunuz yerde ki tüm belediyelere yollayın.
2. Ayrıca başkan veya yetkililerle görüşerek sözlü olarak da talep edin. Basın kuruluşlarına da yollayarak bu isteğinizi belirtin.
Oradan gelecek yemekler kadar topluma verilecek mesajlar da önemli. LÜTFEN İHMAL ETMEYİN.
İsminizi ve TC  numaranızı eklemeyi unutmayın. Mail ile yollamalarınızda  altına yine bulunduğunuz şehirde ki DAĞITIM adreslerini de ekleyin.
Selam ve sevgilerimle../ Nesrin Çıtırık
_______________
http://www.dohayko.org/kurumlara-yazilar/2876-belediye-baskanligina-iftar-cadirlarinda-artik-yemeklerin-sahipsiz-hayvanlara-ve-barinaklara-verilmesi.html

Konu: Onbinlerce kişinin iftar açacağı İFTAR ÇADIRLARINDA artık yemeklerin sahipsiz hayvanlara verilmesi talebimiz,

Belediye Başkanlığına,

Mübarek Ramazan ayı ve Oruç tutmanın, "Şefkat ve iyilik yapma duygularını artırdığı, insanın daha merhametli olup aç-susuz kalanların durumunu daha iyi anlamasını sağladığı" ifade edilir.
Bu merhamet ve iyiliğin sadece insanları değil, hayvanları da kapsadığını Hz. Peygamber (SAV) söz ve davranışlarında açıkça bellidir.

Peygamber efendimiz (Merhametli olmadan imanlı olamazsınız) buyurunca, oradakiler, (Ya Resulallah, hepimiz merhametliyiz) dediklerinde, (Yalnız insanlara değil, bütün mahlukata merhametli olmak gerekir) buyurdu.(Taberani)
Eshab-ı kiram "Ya Resulallah, hayvanlara iyilikte de sevap var mıdır?" diye sorduğunda, Hz. Peygamber (SAV) (Her canlı hayvana yapılan iyilikte sevap vardır) buyurdu. (Buhari) Arkadaşları: “Hayvanları sulamakta bize de sevap var mıdır?' diye sorduklarında ise Rasulullah şöyle cevap verdi: "Yaşamakta olan her canlıyı sulamakta sevap vardır."
Yüce dinimiz İslam'ın kıyamete kadar geçerli bu hükümlerine rağmen, çevremizde "açlık ve susuzluktan ölen hayvan" sayısı düşündüğümüzden çok daha fazla ne yazık ki.
Hem dinimiz bağlamında hem de 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununun belediyelerin hayvanlar için beslenme odakları kurulması hükmü çerçevesinde:
1. Belediyenizce kurulan İftar Çadırlarında artan yemeklerin sahipsiz hayvanlara verilmesini ve sahipsiz hayvanların yaşadığı bakım evlerine gönderilmesini talep ediyoruz. 
2. Şehir çöplüğüne atılmış olan köpekler için, suluklar da koyularak bu artık yemeklerin çöplüğe günlük olarak bırakılmasını ve suların doldurulmasını talep ediyoruz.  
3. Şehir dışına bırakılmış köpekler için de suluklar konmasını ve bu artık yemeklerin  bırakılmasını talep ediyoruz.
4. Belediyenizce gerek basın yolu ile ve gerekse iftar çadırlarında ki vatandaşa,  iftar ve sahur sofralarından kalan artık yemekleri de hayvanlara vermeleri konusunda çağrıda bulunulmasını talep ediyoruz.
Müslüman bir ülkede, açlıktan ölen hayvanların bulunmasının "ayıp ve günahını" bu mübarek Ramazan ayında bir nebze de olsa gidermek için bu taleplerimizin bir fırsat olarak görülmesini istiyoruz.
Müracaatımıza ilişkin 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımla arz ederim.
İsim
TC Kimlik no:

Dağıtım: Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Müftülük, Valilik, Orman Su İşleri Müdürlüğü, Basın Kuruluşları

cross