1991'den Bugüne

SARIYER Yil 2011 Bilgi ve fotolari:Sariyer Barinagi cephesinde bu gun de degisen fazla bir sey yok

 

SARIYER BELEDIYESI SAHIPSIZ HAYVAN BAKIM EVI GERCEGI...

YIL 2011 de, En alttaki bir gonulluden gelen yaziyi okuyup fotograflara bakiniz.
Sefaleti ve caresizligi goreceksiniz. Bunlari bizzat biz de gormustuk, 4-5 kisi ile...Benim aglarken videoda cekilmis goruntulerim hala duruyor bu zulum karsisinda...

YIL 2012 de, bu barinaga bizzat yaptigim iki ziyaretimde iki manzara:
1. Kisin ortasi, bahcelik denen dogal alanda kopekler tamamen sulu kar altindalar. Kafesli alanlarda paletsiz beton ustunde ve tamamen soguk ruzgara maruzlar.
Veteriner Muduru Ayhan bey, benim kendisini barinaktan aradigimi aklina getirmediginden bana "Merak etmeyin nesrin hanim kulubeler benim nezaretimde bahcelere kondu, hic birisi acikta degil" diye yalan soyluyor. Ben ona "su anda
barinaktayim ve klubeler bahcelerde degil, hayvanlar sulu kar altinda" dedigimde ise
lafi kivirtip, "Veteriner Cihan'i" sucluyor. Sariyer'de baskani ta temsil eden zihniyet BU!!!
2. Yazin ortasi, bahcelik denen yerde kirik dokuk yogurt kaplari bombos, hayvanlar su icin birbirlerini paralamisti, 6-7 hayvan kovalarca su icmisti, hic durmadan..Baskani, yardimcisini, veterinerini ariyorum... Kıyamet kopartiyorum, baskan sozler veriyor, suluklar yaptiracagim diyor. Veteriner mdbir gun susuz kalsalar ne olur demisti !!!!
Sariyer Barinagi cephesinde 20011 den bu gune DEGISEN FAZLA BIR SEY YOK...
Bizim yani benim ve gonullulelrin cirpinislari ile sagladigimiz palet ve klubeler, zorlamamizla konan suluklar ve bir kac ufak tefekten baska...
HANGAR AYNI HANGAR, DEGISEN SADECE ICINDE KI KOPEKLER..

Sariyerde HANGARLAR BOSALINCAYA KADAR DURMAK YOK....
Suskun kalmak SUCA ORTAK OLMAKTIR.
HANGARLAR BOSALMALI...

Sariyer ilcesi disindan KOPEK ALIMI durdurulmali, (sisliden alinan ve yok edilenler uyuz edilenler gibi...!!)
Sadece SARIYER ilcesi kopeklerine bakilmali. Kendi ilcesindekileri fayanslara mahkum eden belediye, oteki garibanlardan elini ceksin...
Sevgilerimle
Nesrin Citirik
____________________________________________

YİL 2011: Gonderen: .(ismi bende mahfuz).............................

Sayın Milletvekili Melda Onur,
Sayın Milletvekili Umut Oran,
Sarıyer ilçesinde oturan bir vatandaş olarak sizinle Sarıyer Belediyesine bağlı Kısırkaya RM hakkında ki görüşlerimi ve oranın çok kötü olan fiziki koşullarını paylaşmak istiyorum.
3.5 yıl önce CHP nin seçilmesi ile derin bir soluk alıp artık hayvanlarımızın güvenli ellere geçtiğini bilerek çok rahat uyumaya başlamıştık ,fakat son zamanlarda ne yazıkki bu RM nin fiziki koşulları gitgide kötüledi ve yaptığımız çeşitli Belediye başkan yardımcıları ve özellikle Veteriner işleri ile bunlara bir çözüm getiremedik.
Bildiğiniz gibi burası ilçeye çok uzak olan ve kışın özellikle fiziki şartların çok ağır olduğu bir yerde. Orada bulunan hayvanların durumları , hayatta kalma çabaları son derece kötü şartlardadır. Bizlerin destek vermek isteme taleplerimizde birim tarafından geri çevrilmektedir.
Size orası ile ilgili bir kaç foto da yolluyorum ki ne demek istediğimi çok daha net anlatabileyim. En önemlisi hangar kısmın daki hayvanlar kesinlikle doymamaktadırlar , hepsi inanılmaz açlardır kuru mama verilmemekte olunup sadece toplanan yemek dağıtılmakta ve o da (özür dileyerek) çiş ve pisliğin olduğu ortama yerlere boşaltılmaktadır,
en kötü barınaklarda bile böyle bir şey söz konusu değildir. Ve hala yemlik veya yemek kabı alınmamıştır.
İnanılmaz hasta hayvan bulunmaktadır ve bu konuda bizlerin yardım çağrıları reddedilip bu hayvanların ölmelerine göz yumulmaktadır.

Ekte gördüğünüz uyuzlu zayıf hayvanların hepsi yokolmuşlardır. Çok hasta hayvanlara klinik tedavisini bizlerin karşılaması karşılığında yaptığımız yardım çağrıları birim müdürü tarafından reddedilmektedir.
Orası bir RM dir ve olanaklar doğal olarak özel klinik gibi değildir, olamazda. Hayvan sahiplendirme çalışmalarında çok büyük sıkıntı yaşanmaktadır. Bir yılı aşkın süredir RM de tutulan hayvanlar vardır, burasının RM olduğunu ve bu hayvanların yuvalanmalarına yardımcı olunmasına birimin destek olmasını özellikle rica ediyorum.

Doğal alan adı altında bir yer açıldı ama bir yağmur yağdı bütün klübeler çamura gömüldü. Zaten bu klübeler hangarın dış kısmında duran pitbull lara barınak vazifesi görüyordu şimdi o klübeler alınıp doğal yaşam alanına kondu ve pitbullar açıkta karadeniz den gelen tüm soğuğa karşı taş zeminde tek başlarına kaldılar.

Bu şartlarda kışı atlatmaları tabii ki olanaksız , bunu birim nasıl düşünemiyor? Arka taraftaki açık alan da olan dizi şeklindeki kafeslerinde yüzü karadenize bakmakta ve çok küçük alan olduğu için orada bulunan hayvanların en küçük bir saklanacak yerlerinin olmaması ve bu yüzden oraya konulan tüm anne ve bebeklerin şartların kötü olmasından sürekli öldükleri ekte fotolarını gördüğünüz bebekler artık yoklar ve bunlar gibi nicesi...

Şu anda RM de 250 civarı köpek bulunmakta olduğu söyleniyor bu durumda orada tek başına kalan veteriner hekim doğal olarak yetişemiyor buranın daha küçüğü barınak/rm lerde 2-3 tane veteriner hekim bulurken burada tek başına bir veteriner mücadele vermektedir. Buraya çok acil veteriner takviyesi ve temizlik elemanı takviyesi yapılmalıdır. Fotolardan bunların sebeplerini çok net göreceksiniz.

Sayın Miletvekillerim sizlerden ricam kış bastırmadan Kısırkaya RM nin fiziki şartlarının en azından bu kışı en az ölüm ile atlatacak duruma getirilmesi için gerekli çalışmanın yapılmasına destek olmanızdır
Bir duyarlı vatandaş olarak bu sıkıntıları size bildirmek ve gerekiyorsa çözümler konusunda da yardımda bulunmak isterim.
Saygılarımla,

 

cross