1991'den Bugüne

Yozgat Valiligi:Sorgun Belediyesi’nin gerceklestirdigi toplu hayvan katliami hk. Soruşturma İstemi

Tarih: 07.02.2013

Konu: Yozgat Sorgun Belediyesi’nin yasalari ihlal ederek gerceklestirdigi toplu hayvan katliami hk.sorusturma ve ceza istemi.

YOZGAT VALILIK MAKAMINA


Tarafimiza ulasan bilgilere gore;
"Yozgat Sorgun ilcesinde yaklasik olarak gunde en az 20 kopek Belediye tarafindan zehirli igne ile vurulmakta bunun neticesinde cogu olmekte bazilari ise felc kalmaktadir" seklinde ki sikayet tarafimiza ulasmistir. Yazi ektedir.

Konuyla ilgili olarak acilen;

1. 5199 sayılı hayvanlar kanunu hukumlerince Hayvan Oldurmek  Yasa Geregi Suc Teskil ettiginden dolayi,hem yasa hem de vicdani ve ahlaki yönden konunun arastirilmasini talep etmekteyiz.

2. Yasal mecburiyet olmasina ragmen asilama kisirlastirma merkezi olusturmayan Sorgun Belediye Baskani  ve yardimcilari hakkinda sorusturma acilmasini, ve yasal işlem yapılarak idari para cezasının kesilmesini, 

3. Belediyenin nicin veteriner hekimi olmadigini ve veteriner hekimi olmayan bir belediyenin hic bir sekilde toplama yapmamasinin yasada acik olarak yer almasi nedeni ile, toplama yapan personelin de sorgulanarak cezai islem yapilmasini,
4. Yapılacak soruşturmalarda vatandaşların da ifadesine başvurulmasını, olayın detaylı incelenmesini talep ediyoruz.

5. Belediyenin acilen barınak ve rehabilitasyon merkezi kurmasını hayvanların refahı için calismalar baslatmasini başlatmasını talep ediyoruz.


Müracaatımıza ilişkin 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği kanuni süresi içinde tarafımıza cevap ve bilgi verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımızla arz ediyoruz.

 

Zeynep Tekin

HAYTAP Hayvan Haklari Fedrrasyonu Kadikoy Temsilcisi
Tc No:39557040856

ISTANBUL
DAGITIM: BIMER, TBMM Cevre Komisyonu Baskanligi, TBMM Dilekce Komisyonu Baskanligi, Icisleri Bakanligi Mahalli Idareler Genel Mudurlugu, Yozgat Orman ve su isleri mud.,Cevre ve Orman Bakanligi Doga Koruma Milli Parklar Genel Mudurlugu, Yozgat Valiligi, Yozgat Il Emniyet Mudurlugu, Yozgat  Belediyesi, Yozgat  Muftulugu, Yozgat Jandarma Kom.,Yozgat Veteriner Hekimler Odasi, Yozgat Milletvekilleri, Sorgun Belediyesi, Sorgun Kaymakamligi,HAYTAP Hayvan Haklari Federasyonu Baskanligi, Ulusal ve Yerel Basin Kuruluslari, Hayvan Haklari Platform ve Gruplari.

Ek 1: Konu hakkinda tarafimiza gelen ileti

EK 2: 5199 sayili kanunun ilgili maddesi

 EK 1:
---------- Yönlendirilmiş ileti ----------

Kimden: ...................@hotmail.com>
Tarih: 2 Şubat 2013 13:42
Kime: "[email protected]"

slm nesrin hanım
ben yozgat sorgundan (...............) telefonda mail yazmamı istemişsiniz
size dedigim gibi burda en az günde 20 tane köpek vuruyorlar zehirli igneyle
bir yakınım valilikte calısıyor.adım gecmesin.biliyorum ekmegimle oynarlar ama inanın
dayanamıyorum ozavallı hayvanların çektiklerine lütfen siz ugraşın  elinizden geleni yaparsanız sevinirim benim için de bir köpek bile olsun ölümden kurtulsa onunmutlulugu bana yeterbenim4 tane köpegim vardı birini dahaiki gün ce vurdular biri arkaayaklaarı felç oldu yürüyemiyor allah yardım cım olsun neyapacagımıda bilmiyorum

neyse esas mesele diger köpekler lütfen yardım cı olun tşk ler

 

EK 2:
5199 SAYILI HAYVANLARI KORUMA KANUNU HAKKINDA
Sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların korunması
MADDE 6. - Sahipsiz ya da güçten düşmüş hayvanların, 3285 sayılı Hayvan Sağlığı Zabıtası Kanununda öngörülen durumlar dışında öldürülmeleri yasaktır.

Güçten düşmüş hayvanlar ticarî ve gösteri amaçlı veya herhangi bir şekilde binicilik ve taşımacılık amacıyla çalıştırılamaz.
Sahipsiz hayvanların korunması, bakılması ve gözetimi için yürürlükteki mevzuat hükümleri çerçevesinde, yerel yönetimler yetki ve sorumluluklarına ilişkin düzenlemeler ile çevreye olabilecek olumsuz etkilerini gidermeye yönelik tedbirler, Tarım ve Köyişleri Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı ile eşgüdüm sağlanarak, diğer ilgili kuruluşların da görüşü alınmak suretiyle Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle belirlenir.
Sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların en hızlı  şekilde yerel yönetimlerce  kurulan veya izin verilen hayvan bakımevlerine götürülmesi zorunludur. Bu hayvanların öncelikle söz konusu merkezlerde oluşturulacak müşahede yerlerinde tutulması sağlanır. Müşahede yerlerinde kısırlaştırılan, aşılanan ve rehabilite edilen hayvanların kaydedildikten sonra öncelikle alındıkları ortama  bırakılmaları esastır.
Sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların toplatılması ve hayvan bakımevlerinin çalışma usul ve esasları, ilgili kurum ve kuruluşların görüşleri alınarak Bakanlıkça çıkarılacak yönetmelikle belirlenir. Hayvan bakımevleri ve hastanelerin kurulması amacıyla Hazineye ait araziler öncelikle tahsis edilir. Amacı dışında kullanıldığı tespit edilen arazilerin tahsisi iptal edilir.

Hiçbir kazanç ve menfaat sağlamamak kaydıyla sadece insanî ve vicdanî amaçlarla sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlara bakan veya bakmak isteyen ve bu Kanunda öngörülen şartları taşıyan gerçek ve tüzel kişilere; belediyeler, orman idareleri, Maliye Bakanlığı, Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tarafından, mülkiyeti idarelerde kalmak koşuluyla arazi ve buna ait binalar ve demirbaşlar tahsis edilebilir. Tahsis edilen arazilerin üzerinde amaca uygun tesisler  ilgili Bakanlığın/İdarenin izni ile yapılır.

_____________________________________________________________________________

From: [email protected]
To: [email protected][email protected]
CC:[email protected];[email protected];[email protected][email protected];[email protected];[email protected];[email protected][email protected];[email protected][email protected];[email protected];[email protected];[email protected][email protected];[email protected];[email protected];[email protected][email protected];[email protected][email protected];[email protected];[email protected];[email protected];[email protected][email protected];[email protected];[email protected];[email protected][email protected];[email protected];[email protected];[email protected];[email protected][email protected];[email protected];[email protected];[email protected];[email protected][email protected];[email protected];[email protected];[email protected][email protected];[email protected];[email protected];[email protected][email protected];[email protected];[email protected];[email protected][email protected];[email protected];[email protected];[email protected];[email protected];[email protected];[email protected];[email protected][email protected];[email protected];[email protected][email protected];[email protected][email protected];[email protected];[email protected];[email protected];[email protected];[email protected][email protected];[email protected];[email protected][email protected];[email protected];[email protected];[email protected];[email protected];[email protected][email protected];[email protected];[email protected];[email protected];[email protected];[email protected][email protected];[email protected];[email protected];[email protected];[email protected];[email protected][email protected]
Subject: Yozgat Valiligi:Sorgun Belediyesi’nin yasalari ihlal ederek gerceklestirdigi toplu hayvan katliami hk.sorusturma ve ceza istemi.
Date: Thu, 7 Feb 2013 07:04:25 +0000

cross