1991'den Bugüne

2013 Ege-Akdeniz İmdat Turu 1.Etap:Dikili, Çandarlı, Seferihisar, Güzelbahçe, Burhaniye, Altınova, Ayvalık, Cunda, Balıkesir, Karaağaç, Foça, İzmir, Bornova, Kuşadası, Selçuk, Aydın, Söke, Nazilli, Afyon, Kütahya

Niçin Ege-Akdeniz İMDAT Turu?

Ege ve Akdeniz bölgesi, düşünülenin aksine, "katliamların" en fazla olduğu bölgedir. Çünkü, yazın gelen çok sayıda turist nedeni ile kedi ve köpeklerden şikayet artar.

Kazançlarını bu mevsimsel turistlerden sağlayan "büyük tatil köyleri, oteller, restoranlar" ve belediyeler kedileri ve sahipsiz köpekleri acımasızca zehirleyerek öldürürler.

Bu katliamları durdurmak için HAYTAP Ekibi olarak il, ilçe ve beldeleri, barınakları, şehir çöplüklerini dolaşıp, Valilikler, Belediyeler ve Basın ile görüşmeler yapıp hayvan hakkı ihlallerinin olmaması için kurumları harekete geçiriyor, yerel gönüllüleri bilgilendirip kurumsal mücadeleyi öğretiyoruz.

Halen devam eden İMDAT Turumuzun şimdiye kadar olan 2 HAFTALIK süresinde ki çalışmalarımızın özet olarak sizinle paylaşıyoruz.

Selam ve Sevgilerimle...
Nesrin Çıtırık
HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı

Haytap Ege - Akdeniz İmdat Turu 1. Etap Özet bilgileri

1- Dikili Belediyesi Bakımevi ve Başkan ziyaretleri, eksiklerin iletilmesi, gönüllülerle görüşmeler..
2- Çandarlı Belediyesi Bakımevinin açılışı ve Başkan ile görüşme
3- Seferhisar ve Güzelbahce Bakımevi ziyaretleri, eksiklerin iletilmesi
4- Burhaniye Bakımevi Ziyareti, eksiklerin iletilmesi.
5- Altınova Belediye Başkanı ziyareti, Bakımevi olarak kullanılan bölüme Başkan ile birlikte gitme

6- Ayvalık – Cunda, Çöplük ve Bakımevi ziyaretleri, Belediye Başkan Yardımcısı ile Toplantı.
7- Balıkesir Belediye Bakım evinde HAPİS PİTBULLARI ziyaret ve bu hayvanların kurtarılması için harekete geçme
8- Karaağaç Çöplüğü ziyareti ve Belediye Başkanı ile Görüşme
9- Foça Bakımevi  Ziyareti, durum tespiti, Belediye Başkanı ile görüşme, gönüllü toplantıları
10- İzmir Büyükşehir Belediyesi Seyrek Bakımevi PİTBULLARA  İşkence Merkezi ziyareti

11- İzmir Büyükşehir Seyrek PİTBULLARA İşkence Merkezi İçin Orman Su ve Büyükşehir ile Görüşmelerimiz
12- Bornova Belediye Başkanı ve küçük tedavi merkezi ziyareti.
13- Kuşadası Bakımevi Ziyareti, Başkan ile görüşme, gönüllü toplantıları
14- Selçuk Belediyesi Bakımevinde Bayan Helga Ve “Köy” Bakımevi, doğal ve özgür koşullar ile...
15- Aydın Valisini Ziyaretimiz, Aydın Belediyesi Bakımevini ziyaretimiz.

16- Söke Bakımevini iki kez ziyaret ettik, eksiklerin acilen giderilmesi talebinde bulunduk

Turumuz yol hattında değişiklik oldu. Nazilli, Afyon ve Kütahya ile ilgili acil durumlardan dolayı bu şehirler de güzergaha alındı.

1- Dikili Belediyesi Bakımevi ve Başkan ziyaretleri, eksiklerin iletilmesi, gönüllülerle görüşmeler.

HAYTAP Ekibi Nesrin Çıtırık başkanlığında temsilciler Ege Sakin, Murat Sakin ve Timur Ugan'dan oluşan ekip ile yola çıktı. Sabah erken saatlerde Dikiliye geçildi…İzmir  Temsilcisi Esin Önder ile buluşuldu. Dikili gönüllül ile bakım evi ve Belediye Başkanı ziyaret edildi…Acilen yapılması gereken eksikler iletildi.

Ege Akdeniz

ege_imdat_turu_cunda_dikili2

2- Çandarlı Belediye Bakım evinin açılışı yapıldı, Belediye Başkanı ile görüşüldü.

Çandarlı bakım evinin açılışı yapılarak bölgede kurumsallaşma ile yeni bir adım atıldı. İzmir ve çevre İlçelerdenhayvan hakları savunucuları, Haytap Ekibi, Başkan Nesrin Çıtırık, İzmir Temsilcisi Esin Önder, Belediye Başkanından Jandarma Komutanı ve resmi kurumlarda görevlilere kadar çok açılışa katıldı. HAYTAP-KOZA etkinliği TAKVİM satışından elde edilen gelirle alınan KONTEYNIR a HAYTAP tabelası asıldı. Dernek Başkanı Celal Söylemezoğlu'nun Nesrin Çıtırık ve Esin Önder için hazırladığı fotoğraflı AFİŞLER duygulandırdı. Belediye Başkanı ile görüşüldü.

candarli_01

candarli007

3 – Haytap Ekibi Seferhisar ve Güzelbahçedeydi.

Haytap başkanı Nesrin Çıtırık, temsilcilerimiz Fevziye Özkan ve Nevcihan Güldaş ile birlikte Seferhisar bakımevini ve belediyesini ziyaret etti…Daha sonra Haytap başkanı Nesrin Çıtırk ve Sefer Hisar temsilcimiz Fevziye Özkan Güzel bahçe bakımevini ziyaret ettiler…Bu ziyarette bakım evi veteriner hekimi Güzeli hanım ile görüştüler. Her iki bakımevinde görülen eksiklikler için belediye yetkilileri ile görüşültü ve resmi yazı ile belediyelere bildirildi.

seferihisar2

seferihisar4

4- Burhaniye Bakımevi ziyareti, eksiklerin iletilmesi

Haytap İmdat turu ekibi olarak Nesrin Çıtırık, Timur Ugan, İlksen Çebi, Gülnihal Balcı, Şölen Balcı Kılıç, Murat Sakin ve yerel gönüllüler Lale Kuyucu Azak ve Siyami Tekin ile buluşup Burhaniye Bakım evine geçtik. Veteriner hekim Avni Korkmaz ile görüşüp bakım evini gezdik. Haytap başkanı Nesrin Çıtırık yeni yapılan bu bölmelere gölgelik ilave edilmesinin önemini anlatıp gölgelik ve toprak alan yapılmasına dikkat edilmesini rica etti. Genel durumun iyi olduğu gözlemlendi. Bakım evi personeline ve veteriner hekimine teşekkür edip, Altınova’ya geçmek üzere oradan ayrıldık.

ege_imdat_turu_burhaniye3

ege_imdat_turu_burhaniye4

5- Altınova Belediye Başkanı ziyareti, bakımevi olarak kullanılan bölüme Başkan ile birlikte gitme

Haytap başkanı Nesrin Çıtırık Haytap Temsilcileri Timur Ugan, ilksen Çebi Gülnihal Balcı, Şölen Balcı Kılıç, ve Murat Sakin’den oluşan Haytap İmdat Turu ekibi ve yerel gönüllüler Lale Kuyucu Azak hanım, Siyami Tekin bey ile birikte Burhaniye'den sonra Altınova ‘ya geçtik. Belediyenin bakım evi olarak kullandıkları yere gittik burada Altınova lı yerel gönüllüler, Nurperi Belisima Otman ve Mahmure Meral hanımlar ile buluştuk. Yaptığımız incelemede bakım evi olarak ayrılmış yerin fiziki şartlarının kötü olduğunu ancak basit bir kaç düzeltme ile verimli ve uygun hale getirilebileceğini tespit ettik. Bakım evinde bir personel olmadığını orada bulunan köpeklere gönüllülerin baktığını öğrendik. Yaptığımız incelemelerin ardından tespit ettiğimiz aksaklıkları ve çözüm yollarını konuşmak üzere belediye başkanı ile görüşmek üzere belediye binasına geçtik. Burada belediye başkanı sn Asım Sürer ile görüştük ve tespit ettiğimiz aksaklıkları göstermek olayı yerinde incelemek üzere başkan Asım bey'i ikna ederek birlikte bakım evine geçtik. Haytap ekibinin anlattığı sorunları dinleyen ve gözlemleyen Asım bey gerekenlerin yapılacağına dair söz verdi. En kısa zamanda Altınova bakım evinde tadilat ve temizlik çalışmalarına başlanıp, bölmelerin üstlerine gölgelikler, padokların içinde kulübeler su ve yemek kapları yapılacak, temizlik ve kontrol için bir personel görevlendirilecek.

altinova_03

altinova_05

6- Ayvalık – Cunda, Çöplük ve Bakım evi ziyaretleri, Belediye Başkan Yardımcısı ile Toplantı.

Ayvalık'ta Gönüllülerle toplantı yapıldı, çöplüğe ve bakım evine gidildi... Eksikler tespit edilip daha sonra Belediye Başkan Yardımcısı Ayşe Sokol ile toplantı yapıldı. Çöplük alanına  burada yaşayan hayvanlar için yalaklar yapılması, kedilerin kısırlaştırılması için hizmet alımı yapılması, bakım evine bir mutfak yapılması, mutfak için bir personel atanması ve burada yemek pişirilmeye başlanması, bakım evindeki kısırlaştırılmış hayvanların sokaklara salınması konularında görüş birliğine varıldı.

Haytap başkanı Nesrin Çıtırık’ın başkanlık ettiği Ayvalık bölge gönüllüleri toplantısı Cunda’da yapıldı…Toplantıya Ayvalık hayvanları koruma derneği yöneticileri, Haytap temsilcileri, Altınoluk, Gömeç, Altur, Kararağaç gönüllüleri katıldılar…Ayvalık bakım evi, belediye görüşmeleri başta olmak üzere sorunlar tartışıldı, görev bölümü yapıldı…Haytap ekibi daha sonra Balıkesir bakımevine doğru yola çıktı.

ayvalik2

ayvalik3

ayvalik5

ayvalik_toplanti2

7- Balıkesir Belediye Bakımevinde hapis pitbulları ziyaret ve bu hayvanların kurtarılması için harekete geçme

Haytap İmdat Turu ekibi olarak Cunda’da gönüllülerle yaptığımız toplantıdan sonra Balıkesir barınağına gitmek üzere yola çıktık..
Balıkesir bakımevine geldiğimizde  burada küçük hücreler içinde tutulan 30  kadar pitbull ile karşılaştık.

Hayvanlar en fazla 1 metre karelik beton hücrelerde hava ve gün ışığı görmeyecek şekilde hapsedilmiş durumdaydılar. Biz içeriye girdiğimizde bazıları korkudan hücrelerinin köşelerine sığınıp titremeye başladılar. Hayvanlar küçük hücrelerde kapalı ortamda tutulmaktan dolayı son derece korku dolu duruma gelmişlerdi.

Balıkesir Orman Su İşleri Müdürlüğüne daha önce defalarca müracaat ederek, belediyeye ait bakımevinin geçici bakımevi olduğunu, ömür boyu kalacak ve el konup koruma altına alınmış köpeklerin kesinlikle buraya konmaması gerektiğini yazdık. Belediye de aynı şekilde Orman Su İşlerine “bakımevlerinin pitbull türü el konan ve koruma altına alınan hayvanlar için uygun olmadığını, bu köpeklerin barınağa getirilmemesi gerektiğini” geçen yıl yazılı olarak bildirmişti.

Fakat Orman Su İşleri Müdürlüğü, el koyduğu pitbulları jandarma ile getirip bu ölüm hücrelerine  tıktırmaya devam etti.

Pitbull’lar hapsedildikleri bu ölüm hücrelerinde yerden iki metre zıplayıp kendi etraflarında deli gibi dönüyorlardı. Hayvanlar çıldırmış gibilerdi, bu hapsedildikleri hücrelerde…

Balıkesir Orman Su Müdürlüğü hakkında suç duyurusunda bulunacağız ve bakanlıktan soruşturma isteyeceğiz. Pitbull lara el koymayı bilen ama onların yaşam haklarını hiç umursamayan Balıkesir Orman Su Müdürlüğünü ayrıca görevini yaparak, en kısa zamanda bu pitbull ları bu cehennemden kurtarmaya davet ediyoruz.

Pitbull ları koyacak yasaya ve hayvanların doğalarına uygun bir yer yapmayı beceremeyen Orman Su İşleri, bu pitbulları en azından KISIRLAŞTIRDIKTAN sonra sahiplerine kayyum olarak bakım ve tedavileri için teslim etmelidir.

Sayın Belediye Başkanı İsmail Ok’a tatil günü olmasına ve şehir dışında olmasına rağmen telefon ile ulaştık. Başkan haklı olarak “Bizim yerimiz geçici bakım evi, bu tür hayvanlar için uygun alanlar olmadığını defalarca resmi kurumlara bildirdik. Fakat jandarma pitbull getirince yapacak bir şeyimiz yok. Biz pitbullar için görevimiz olmadığı halde yeni bir yer projesine başladık. Bakım evimizin diğer bölümleri için de önerilerinizi dikkate alarak genişlemeler düzenlemeler yaparız” dedi.

Bölmelerin gölgeliklerinin genişletilmesi ve içeride ki kulübe sayısının artırılması gerekmekte olduğu ve   barınak alanı olarak çevrilmiş arazinin büyük kısmının boş bırakılmış olmasına rağmen daracık alanlara tıkıştırılmış hayvanlar için daha geniş bölmeler yapılıp bölmelerdeki sıkışıklığın giderilmesi gerektiğini başkana anlattık. Başkan tüm düzenlemeler için söz verdi. Kendisine taleplerimizi yazı ile ayrıca bildireceğiz. 

Pitbull’ların güneş ışığı görmeden  hava bile almadan kapalı daracık beton hücrelere hapsedilmiş olmasının sorumlusu olan orman su işleri  bakanlığı 3. bölge müdürlüğü Balıkesir şube müdürlüğüdür. Bölgede çok sayıda kaçak Pitbull üretimi olduğu ve yasadışı köpek dövüşleri yapılmasına rağmen başta Orman Su Müdürlüğü olmak üzere ilgili kurumlar  köpek üretimi ve köpek dövüşü ile ilgili engelleyici çalışma yapmamaktadırlar.

Orman Su İşlerini Bakanlığa haklarında görev ihmalden soruşturma açılması için şikayet edeceğiz. Bu şikayetimizin de ayrıca takipçisi olacağız.

HAYTAP Günlüğü

8- Karaağaç Çöplüğü ziyareti ve Belediye Başkanı ile Görüşme

Haytap ekibi olarak Karaağaç belediyesi başkanı Arif Efetekin ile görüştük. Bölgede bir bakım evinin olmaması, kısırlaştırma ve tedavilerin yapılmaması, yazlıkçıların terk ettiği hayvanların ve sokaklarda doğan hayvanların sayılarının artması ile gerek bölgede yaşam savaşı veren hayvanların problemleri gerekse bölge halkının sıkıntıları ve çözüm yolları tartışıldı.
Yapılan görüşmelerin sonunda hemen yerel veteriner kliniklerinden hizmet alımı yapılması, gönüllüler ile iş birliği halinde bölgede yaşayan köpek ve kedilerin takiplerinin ve kayıtlarının yapılarak kısırlaştırılması, acil yaralanma durumlarında tedavilerin yapılması, bölgeye beslenme ve su odaklarının yapılması özellikle çöplük alanında yaşam mücadelesi veren hayvanlar için su yalaklarının yapılması konularında görüş birliğine varıldı. Karaağaç çöplüğüne giderek hayvanların durumlarını ve su odaklarının nerelere yapılmasının uygun olacağını yerinde inceledik. Daha sonra Foça’ya geçmek üzere Karaağaç’tan ayrıldık.

karaagac_4

karaagac_2

9- Foça Bakımevi  Ziyareti, durum tespiti, Belediye Başkanı ile görüşme, gönüllü toplantıları

Haytap başkanı Nesrin Çıtırık Haytap temsilciler Timur Ugan , Gülnihal balcı, gönüllüler Şölen Balcı Kılıç, Hilal Uslu ve Murat Sakin ile Karaağaç’tan ayrılıp Foça’ya geldik. Foça bakım evine yaptığımız ziyarette, bakım evinin gönüllülerin emek ve çabaları ile  ayakta tutulmaya çalışıldığını, belediyenin personeli olmadığını, bakım evinde veteriner hekim ya da herhangi bir işçi memur çalışmadığını, temizlikten beslenmeye bakımdan tedaviye kadar gönüllülerin yaptığını tespit ettik. Bakım evinde yaptığımız inceleme ve gözlemden sonra bakım evinden ayrılıp burada bulunan yerel gönüllüler ile sorunları ve çözümlerini tartışmak üzere Foça’ya döndük. Gönüllülerle yaptığımız toplantıda tespit edilen sorunları ve çözümlerini yerel yönetim ve ilgili kurumlarla konuşmak görüşmek üzere ertesi gün resmi ziyaretlerde bulunma kararı aldık.

Haytap imdat turu ekibi Foça belediye başkanı Gökhan Demirağ ile Foça bakım evinin sorunları ve çözüm yollarını konuşmak üzere görüşme yaptı ancak Başkan Demirağ’ın tutum tavır ve söylemleri çözümden çok uzaktı.

Başkan bakım evinin sorunlarının belediyenin görevi olmadığını büyük şehrin bunu yapması gerektiğini belediye olarak dernek ve gönüllülerin  taleplerine zaman zaman yardımcı olduklarını  bin dereden su getirerek barınakla ilgilenemeyeceğini açıkça sergiledi.

Başkan Demirağ gönüllülerin bakımını yaptığı sokak hayvanlarının  yok olup meçhule gittiğini, bakım evindeki şartların çok kötü olduğunu reddederek belediye veterinerinin düzenli olarak bakım evine gitmemesinin ve kısırlaştırma yapmamasının sorun olmadığını arada sırda yapılan tek tük kısırlaştırmaların yeterli olduğunu iddia etti.

Bakım evininin şartlarının düzeltilip düzenli kısırlaştırma ve tedavi yapılması ve taleplerin yerine getirilmesi konusunda takipçi olacaklarını  belirten ekip belediyeden ayrıldı. Daha sonra Dernek Başkanı Huriye Hanım ve Alev hanım ile toplantı yapılıp değerlendirme yapıldı ve belediyeye önerilecek çözüm maddeleri üzerinde tam olarak anlaşıldı.

foca_03

foca_gnl

10 – İzmir Büyükşehir Belediyesi Seyrek Bakımevi Pitbulllara İşkence Merkezi ziyareti

Haytap imdat turu yolunda İzmir Büyükşehir Belediyesinin Seyrek de bulunan 80 pitbull’un bulundugu ‘’Seyrek Pitbull İşkence Merkezi’’ni ziyaret ettik. Burada metrekarelere hapsedilmiş hayvanlar yerden 2 metre zıplayıp kendilerini duvardan duvara atıyorlardı. İzmirdeki dernek ve gönüllülerin yıllardır bu ‘’ölüm hücreli merkez’’ için verdikleri mücadele ve uğraşlara rağmen Belediye burada hiçbir iyileştirme yapmamıştır. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz KOCAOĞLU’nu ve İzmirli vicdan sahibi insanları bu işkence merkezine ziyarete davet ediyoruz.

Video Bağlantısı

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=ZDYoXQrFacg

Haytap ekibi olarak İzmir Büyükşehir Belediyesinin Seyrek’de bulunan 80 pitbull’un bulunduğu ‘’Seyrek pitbull merkezi’’ni Ziyaret ettik.

Pitbullar 1 metrekarelik beton odaya hapsedilmiş, hepsi kapatılmaktan dolayı bulundukları yerde deli gibi dönüp zıplıyorlardı.
hayvanların tutulduğu bu bölmelerin açıldığı küçük bahçelere olan çıkış kapatılmış. Hayvanların küçük bahçelere çıkışı bile engellenmişti.

Ayrıca Ortada bulunan, sokak hayvanlarının konduğu bölmelerde hiçbir gölgelik yoktu. Hayvanlar tamamen güneş altında kavruluyorlardı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi Seyrek Bakımevi:”Bu Utanç Verici Duruma, Sizler DUR DİYECEKSİNİZ!!!

https://www.facebook.com/photo.php?fbid=536564683063402&set=a.446054385447766.110257.445932725459932&type=1&theater

http://timur34.wordpress.com/2013/08/27/18-bu-utanc-verici-duruma-sizler-dur-diyeceksiniz/

İzmir ” Seyrek” te sokak hayvanları TAMAMEN GÜNEŞ altında ki bölmelere MAHKUM edilmiş durumda tüm vicdanlı insanları burayı ziyarete, DAVET EDİYORUZ…Ve bu utanç verici durumun giderilmesi, gölgeliklerin yapılması için SİZLERİ’de belediye başkanı sayın Aziz Kocaoğlu’nu aramaya DAVET EDİYORUZ… Lütfen arayın İzmir belediye başkanlığı…0232 293 10 10

11 – İzmir Büyükşehir Seyrek PİTBULLARA İşkence Merkezi İçin Orman Su ve Büyükşehir ile Görüşmelerimiz

HAYTAP İmdat Turunda, ziyaret ettiğimiz İzmir Büyükşehir Belediyesine ait olan ve ESİR PİTBULL ların konduğu “Seyrek Pitbul İşkence Merkezi !!” görüşmeleri için önce Orman Su İşleri Şube Müdürü Hayati Binboğa’ı ziyaret ettik. Daha sonra Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Pervin Şener ile görüşmeye gittik. Başkan şehir dışında olduğu için görüşmek mümkün olamadı. Randevusuz gittiğimiz için biraz bekledik ama çok yararlı bir görüşme oldu. Pervin hanım en kısa zamanda gölgeliklerin, fenslerin yapılması için talimat vereceğini söyledi. Ortada ki hayvanların kavrulduğu bölmelere de gölgelik, kulübe ve palet yaptıracağını söyledi. Her iki müdürlük bağlamında da takipçi olacağız.
Umarım kısa zamanda Seyrek te ESİR PİTBULLAR esaretlerinin yanında onlara reva görülen bu İŞKECEDEN kurtulur, 2 metre bile olsa gün ışığına kavuşurlar. Tüm hayvan severlerin de takipçi olmalarını rica ediyorum. Nesrin Çıtırık/ HAYTAP Başkanı

izmir_orman_su1

izmir_beld_grs1

12 – Bornova Belediye Başkanını ziyaret, Işıkkente yollanacak hayvanların yollanmaması için başkanı ikna..

İzmir çalışmaları sırasında Bornovalı hayvan hakları savunucuları ile birlikte Belediye Başkanı Prof Dr Kamil Okyay Sındır ve küçük hayvan tedavi kliniği ziyaret edildi…Mevcut bakımevinin kapatılıp hayvanların Işıkkent Bakımevine götürülmesinin hayvanlar için doğru olmayacağı başkana iletildi.

bornova_01

bornova_03

bornova_04

13- Kuşadası Bakımevi Ziyareti, Başkan ile görüşme, gönüllü toplantıları

Haytap ekibi ve Kuşadalı hayvan hakları savunucuları bakım evini ziyaret etti, akşam da Haytap başkanı Nesrin Çıtırık’ın görüş ve deneyimlerini aktardığı, eksiklerin giderilmesi, gerek bundan sonraki çalışmaların planlanmasıyla ilgili toplantı gerçekleştirildi…Belediye başkanlığına iletilecek konular tesbit edildi ve tüm Kuşadalı hayvan dostları, dernek ve kuruluşlarla uyum ve eşgüdüm içinde çalışacak ” Kuşadası hayvan hakları savunucuları ” gurubu oluşturuldu…Haytap her zaman bu arkadaşlarımızın yanında olacaktır.

kusadasi1

kusadasi_gnl

Kuşadası belediye başkanı sayın Mehmet Esat Altungun’u makamında ziyaret ettik…Başarılı çalışmalarıyla her zaman yanımızda olan sayın Altungun’e bakımevinde tespit ettiğimiz eksikleri anlatan Haytap başkanı Nesrin Çıtırık’ın isteklerine sayın başkan ” hemen giderilsin ” talimatı verdi…Kendisine gönülden teşekkür ediyoruz…

kusadasi001

kusadasi002

14– Haytap İmdat Turu Ekibi Selcuk’da…Bayan Helga Ve “Köy” Bakımevi, doğal ve özgür koşullar ile...

Kuşadası hayvan hakları savunucuları ile birlikte Selçuk bakım evini ziyaret ettik…Mutfağı, yemekleri, mütevazi olanaklarıyla canlara mümkün olduğunca iyi bir yaşam sağlamaya çalışan Helga Hanım ve yardımcıları ile tanıştık…Özverilerine hayran olduk…Eksikleri, ihtiyaçları var ama hayvanlar özgür ve çok mutlu. Mutfakda kadın eleman çalışıyor, habersiz gitmemize rağmen yemek kapları yıkanıyordu, yemekler yapılıyordu. Helga Hanıma teşekkür ettik ve eksiklerin giderilmesi için teşebbüste bulunacağımıza söz verdik. Kendilerine kurumsal girişimlerle destek olacağız.

selcuk1

selcuk3

15 – Haytap İmdat Turu Ekibi Aydın Valisini Ziyaret Etti.

Aydın valiliğine yeni atanan sayın Erol Ayyıldız, Haytap başkanı Nesrin Çıtırık, Haytap temsilcileri, Aydın hayvanları koruma derneği yöneticilerini kabul etti…Aydın ve ilçelerinde ki sorunları genel olarak anlattık. Sayın Valimiz Dernek Başkanı Şenay Hastaoğlu Tekinbaş ve dernek üyelerine önerilerini proje halinde hazırlayıp kendisine sunmalarını istedi. Sayın vali Zonguldak daki görevi sırasında gerek bakım evinin yapılması, gerek hayvan hakları hareketinin güçlenmesi  konusunda büyük caba göstermiş, Zonguldak da ki üye derneğimiz ve Haytap temsilcisi Evren Türeci Sezgin ile her zaman dayanışma ve işbirliği içinde olmuştu…Bundan sonra Aydında da hayvan hakları konusunda öncü girişimlerde bulunacağından eminiz…Sayın valimize çok teşekkür ediyoruz.

aydin1

Haytap İmdat Turu Ekibi Aydın Bakımevindeydi

Nesrin Çıtırık başkanlığındaki Haytap Ege – Akdeniz imdat turu ekibi bugün Haytap temsilcisi VE Aydın hayvanları koruma derneği başkanı Şenay Hastaoğlu Tekinbaş ve yöneticileri ile Aydın bakım evini ziyaret etti…Veteriner hekim Eray bey den bakımevi hakkında bilgi alındı…Bölmelerde ki açıl alanlarda hayvanların güneş altında oldukları üzüntü ile tespit edildi. Gölgelik ve açık alan eksiklerinin giderilmesi için öneri ve girişimlerde bulunuldu…Ayrıca özellikle mesai saatleri dışında ki yaralı ve acil vakalar için mutlaka hizmet alımı yapılması önerildi. Bunun için belediyeye yazılar yazılıp takip edilmeye karar verildi. Ayrıca bakımevinin çevresinde ki geniş alanların hayvanların sürekli yaşayacakları bahçeler haline getirilmesi de istendi. Yoğun bir program içinde kısa süre de olsa Aydınlı hayvan hakları savunucusu arkadaşları görmenin mutluluğunu yaşayan Haytap ekibi, kendilerine çok teşekkür etti, çalışmalarında her zaman yanlarında olacağını belirtti.

aydin001

aydin002

16- Söke Bakımevini iki kez ziyaret ettik, eksiklerin acilen giderilmesi talebinde bulunduk

Söke’nin belediye başkanı sayın Necdet Özekmekci’nin hayvan hakları konusundaki duyarlılığı öteden beri bilinir…Sayın Aydın valimizle olan randevumuz nedeniyle, geç kaldığmız için bizi Bakımevinde 1 saat kadar bekleme nezaketini gösteren Başkanımızla görüşemedik…Ancak dün tespit edilen gölgelik açık alan bölmeleri gibi eksiklikleri kendisine iletir iletmez sağlık işleri müdürü veteriner hekim Barış Değer ve veteriner hekim Arif Eyiol’u tam yetkiyle bugün bakımevine Haytap ekibiyle toplantıya gönderdi…Hep birlikte bilgisayar başında ve bakım evinde yeni yapılacak değişiklikler planlandı…Başarılı ve Akademik çalışmalarıyla sayın Barış Değer ve bakım evi veterineri Arif Eyiol yönetiminde, önümüzdeki iki ay içinde çok güzel düzenlemeler olacağına inanıyoruz…Dışarda yeni gezinti alanlı bahçeler yapılacak, barınakta ki gölgeliksiz alanda güneş altında kalan hayvnalar için gölgelikler yapılacak. Söke için uzun zamandır uğraş veren Nilgün Sönmez'e de ayrıca teşekkür ederiz. Söke çalışmalarını Nilgün Sönmez de takip edecek. Yavrular güneş altında kalmaktan kurtulacak. Ekim ayı içinde yeniden buluşacağız…Sayın belediye başkanına ve çalışma arkadaşlarına teşekkür ederiz…Nesrin Çıtırık – Haytap Başkanı.

soke1

soke2

cross