1991'den Bugüne

2013 Ege-Akdeniz İmdat Turu 2.Etap:Didim, Nazilli, Aydın, Afyon, Kütahya, Tavşanlı, Uşak, Denizli, Çivril, Burdur, Bucak, Ortaca, Dalaman, Dalyan, Akyaka‏

Niçin Ege-Akdeniz İMDAT Turu?

Ege ve Akdeniz bölgesi, düşünülenin aksine, "katliamların" en fazla olduğu bölgedir. Çünkü, yazın gelen çok sayıda turist nedeni ile kedi ve köpeklerden şikayet artar.

Kazançlarını bu mevsimsel turistlerden sağlayan "büyük tatil köyleri, oteller, restoranlar" ve belediyeler kedileri ve sahipsiz köpekleri acımasızca zehirleyerek öldürürler.
Bu katliamları durdurmak için HAYTAP Ekibi olarak il, ilçe ve beldeleri, barınakları, şehir çöplüklerini dolaşıp, Valilikler, Belediyeler ve Basın ile görüşmeler yapıp hayvan hakkı ihlallerinin olmaması için kurumları harekete geçiriyor, yerel gönüllüleri bilgilendirip kurumsal mücadeleyi öğretiyoruz.
Halen devam eden İMDAT Turumuzun şimdiye kadar olan 2 HAFTALIK süresinde ki çalışmalarımızın özet olarak sizinle paylaşıyoruz.
Nesrin Çıtırık
HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı

Haytap Ege - Akdeniz İmdat Turu 2. Etap Özet Bilgileri

17 - Didim Bakımevinde Toplantı.
18 - Nazilli’de Şiddet Gören Naime Hanım İle…
19 - Aydın – Nazilli Bekımevi ve Hayvanat Bahçesi Teftişi.
20 - Afyon Çalışması, Bakımevi Ziyareti.
21 - Afyon Kanal 3 Tv’nin Ana Haber Bülteni Konuğu Haytap.
22 - Afyon Çalışmaları Sürüyor. Valilik, Belediye Başkanı Görüşmeleri.
23 - Kütahya'nın Güzel İnsanları Hayvan Hakları İçin Çalışıyor.
24 - Tavşanlı Belediye Aracı, Yavru Köpekleri Çöpe, Ölüme Atarken Suç Üstü Yakalandı.
25 - Tavşanlı’da Son Durum.
26 - Tavşanlı Belediye Başkanı İle Görüşme
27 - Tavşanlı Çöplüğüne Atılan Köpeklerin Bugünkü Hali
28 - Uşak Ve Denizli – Çivril'de Bakımevi Ziyareti, Temsilcilerle Toplantı.
29 - Burdur’a bağlı BUCAK ilçesinin ÖLÜM KAMPI TOPLAMA MERKEZİ bilgileri
30 - Burdur Valisini, Haytap ve Burdur Haydos'un Ziyareti.
31 - Burdur Çöplüğünde Metan Patlamaları Arasında Ölüme Terkedilenler.

32 - Burdur Haydos ile Haytap, Burdur Bakımevinde.
33 - Kartalın Kurtardığı Yavru Köpekler. Timur Ugan
34 - Dalaman Bakımevinde Veteriner Hakimle Göürşme -  Eksiklikler Giderilecek.
35 - Dalyan Bakımevindeyiz.

36 - Akyakalı Hayvan Hakları Savunucuları Haytap Ekibi İle.

17 - Didim Bakımevinde Toplantı.

Haytap başkanı Nesrin Çıtırık başkanlığındaki Haytap ekibi Didim Haytap temsilcisi Aysel Özkan, bakımevinden sorumlu belediye kültür işleri yetkilisi Hande Kamacı ile harikulade modernleşme çalışmalarının yapıldığı Didim bakımevindeydiler. Yeni yapılan geniş yaşam alanları, modern kulübeler, gölgelik çalışmaları ile Didim bakımevi bölgede örnek olacak. Veteriner hekim Özgür bey ile yapılan toplantıda değişiklikler ve planlanan çalışmalar gözden geçirildi, var olan sorunlar görüşüldü. İngiliz gönüllülerin hayvanları yalnız bırakmadığı ve her çalışmaya ortak olduğu bakımevinde belediye başkanı sayın Mümin Kamacı ve Hande Kamacının emeği tartışılmaz .Her gelişimizde canlar için ileri adımların atılması nedeniyle emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz. Bakımevi personeline başta sayın Levent Tunçcu ve Cazım kardeşimize ayrıca teşekkür ediyoruz.

http://haytap.org/index.php/haytap-saha-calismalari/haytap-ege-akdenz-imdat-turu-ekibi-didim-bakimevinde

didim01

 

didim5

 

18 - Nazilli’de Şiddet Gören Naime Hanım İle.

Haytap başkanı Nesrin Çıtırık, imdat turu ekibi, Aydın hayvanları koruma derneği başkan ve üyeleri, Nazillide kapısını çilingirle açarak giren, hayvanlarını almak isteyen ”polis, sağlık md. mensupları, temizlik işçileri, zabıtalardan ” şiddet gören Naime hanımın evine konul oldu. Konu ile ilgili olarak valilik, belediye başkanlığı, orman su işleri nezdinde girişimleri olan olan hayvan hakları savunucuları, komşular ile de görüşerek kısa bir zaman sonra karşılıklı anlayış çerçevesinde Naime hanımın baktığı hasta hayvanların tedavi edileceği, daha sağlıklı bakılacağı, Naime hanıma destek olunacağı hakkında bilgi verdi…

Resmi görevlilerin şiddetine uğrayan Naime hanımın baktığı tümü mağdur, bakımevinden alınmış, ya da hasta olarak bulunmuş hayvanlarının fotoğraflarını görebilirsiniz… Naime hanım olayı tüm baskı ve şiddet gören hayvanseverlerin durumuna bir örnek olduğu gibi, görevini yapmayan belediyelerin, yasa uyguluyucularının da aldığı bir ders olmalıdır…Haytap ve hayvan hakları savunucuları her zaman çözümden yana girişimlerle şiddet ve baskı gören hayvanseverlerin  yanında olacaktır.

http://haytap.org/index.php/haytap-saha-calismalari/haytap-ege-akdeniz-imdat-ekibi-nazilli-de-siddet-goren-naime-hanimile

nazilli1

 

nazilli3

 

19 - Aydın – Nazilli Bekımevi ve Hayvanat Bahçesi Teftişi.

Haytap Ege – Akdeniz turu ekibi bugün Aydınlı hayvan hakları savunucuları ile birlikte önce Aydında küçük bir besleme turu yaptı.ardından bir süre önce çok kötü durumda olan Aydınlı dostların cabasıyla oldukça iyi duruma gelen Nazilli bakımevi ziyaret edildi. Ekip daha sonra ” Nazilli hayvanat bahçesine ” geçti. Burada bulunan ithal tropikal iklim hayvanlarının derhal koşullarını  daha uygun bir yere nakli için girişimde bulunulması kararı alındı.Timsah, İguana, Maymun, Tropik balıklar, Arjantin tavşanları vb. hayvanların bu koşulda yaşaması olanaksız ve eziyettir. gerekli girişimlere hemen başlandı.

http://haytap.org/index.php/haytap-saha-calismalari/haytap-ege-akdeniz-imdat-turu-ekibi-aydin-bakimevindeydi

Yerel Basında Çıkan Haber İçin Tıklayınız...

aydin002

 

aydin001

 

nazilli_bakimevi005

 

nazilli_hayv_bahc

20-  Afyon Çalışmaları - Bakımevi Ziyareti

Başkan Nesrin Çıtırık ve Haytap ekibi bugün Afyon gönüllümüz Doçent Berfu İlter'in katılımıyla çeşitli görüşmeler yaptı, bakımevini teftiş etti ve kanal 3 tv nin ana haber bülteni konuğu oldu.

Sayın vali ve belediye başkanı olmak üzere görüşme ve çalışmalara devam edecek. Afyon bakımevinde 5 ay önceki ziyaretimizden bu yana olumlu değişiklikler var Ancak gölgeliklerin çoğaltılması, kışın kar yazın da güneş altında kalan kulübelerin altına ve önüne tahta paletler konması, tümünün üstünün gölgelik ile boydan boya kapanması, hala daha metreler içine hapsedilmiş olan hayvnaların bulunduğu odaların açılımı mümkün olun yeşil bahçelere açılması, bu kadar büyük alanda küçük odalara ve güneş altında ki bahçeye konumlandırılmış olan kedi evlerinin mutlaka bahçelere düğru genişletilmesi, beton odaların zindan kapısı gibi kapalı olan kapılarının parmaklıklı hale getirilmesi, gezinti alanının ortasında geçen oluğun akıntısı olmaması sebebi ile içine düşen yavruların çıkamadan boğulmasının önlenmesi için bu arka akıntı verilmesi ve daha yüzlek hale getirilmesi valilik ve belediyeye yazıldı. Orman Su İşleri Bakanlığının tamamen beton hücrelere dayalı olan bu yanlış bakımevi projesi belediye tarafında defalarca tadilat edilmesine rağmen hala daha bu eksiklerin olması, büyük ölçüde bakanlığın proje hazırlanmasında masa başı yetkililerinin yaptığı yanlış proje. Orman Su İşleri Bakanlığına da bu projenin uygulanmaması, bunuun tamamen betona yönelik bir proje olduğunun anlatılması için yazışma yapılması kararlaştırıldı. Daha da önemlisi hayvanlara sadece ekmek verilmesi. kısırlaştırılmaya hız verilmesi, düzenli kuru mama alımı yapılması gibi konular ile şehir içine su odakları, afiş ve billboard çalışması gibi istekler yarınki görüşmelerde dile getirilecek.Eksiklikleri tamamlandığında Afyon bakım evi konumu ve olanaklarıyla bölgeye örnek bir bakım evi haline gelebilir. Daha sonra Sayın Valimiz ve Belediye Başkanımız ile Orman Su İşleri Bölge Müdürü ile olan görüşmelerde bu eksikleri ÖNEMLE ilettik. Konunun takipçisi olacağımızı, 15 gün içinde önemli değişiklikler başlamazsa, belediye ve ilgili kurumlar hakkında şikayetçi olacağımızı ifade ettik. Bu artık olmaması gereken eksiklerin yapılan onca iyi işi sıfırlayacağını anlattık.

Haytap başkanı Nesrin Çıtırık kanal 3 canlı yayınında da genel olarak hayvan hakları sorununa değinirken, Afyon bakımevi ile ilgili taleplerimiz dile getirdi...Önerilerimiz dikkatle dinleyen ve uygulayacağından emin olduğumuz veteriner işleri md. İsmail· Alatlı, veteriner hekim Levent Üner ve kanal 3 tv haber müdürü Ata Gündüz Kurşun'a teşekkür ederiz...

http://haytap.org/index.php/haytap-saha-calismalari/haytap-ege-akdeniz-imdat-turu-ekibi-afyon-calismasini-surduruyor

afyonbakimevi_son_2

 

afyon02

 

afyon03

 

afyon04

 

afyon05

 

afyon06

 

 

21 - Haytap Başkanı Nesrin Çıtırık Afyon’da Kanal 3 Tv’nin Ana Haber Bülteni Konuğu Oldu.

Başkan Nesrin Çıtırık ve Haytap ekibi bugün Afyon gönüllümüz Doçent Berfu İlter’in katılımıyla çeşitli görüşmeler yaptı, bakımevini teftiş etti ve kanal 3 tv nin ana haber bülteni konuğu oldu.
Yarın sayın vali ve belediye başkanı olmak üzere görüşme ve çalışmalara devam edecek. Afyon bakımevinde 5 ay önceki ziyaretimizden bu yana olumlu değişiklikler var. Ancak gölgeliklerin çoğaltılması, geniş alan imkanının değerlendirilerek toprak yaşam alanları kurulması, kısırlaştırılmaya hız verilmesi, düzenli kuru mama alımı yapılması gibi konular ile şehir içine su odakları, afiş ve billboard çalışması gibi istekler yarınki görüşmelerde dile getirilecek. Eksiklikleri tamamlandığında Afyon bakımevi konumu ve olanaklarıyla bölgeye örnek bir bakımevi haline gelebilir. Sayın Haytap başkanı Nesrin Çıtırık kanal 3 canlı yayınında da genel olarak hayvan hakları sorununa değinirken, Afyon bakımevi ile ilgili taleplerimiz dile getirdi. Önerilerimiz dikkatle dinleyen ve uygulayacağından emin olduğumuz veteriner işleri md. İsmail  Alatlı, veteriner hekim Levent Üner ve kanal 3 tv haber müdürü Ata Gündüz Kurşun’a teşekkür ederiz.

http://haytap.org/index.php/201309024592/gorsel-basin/haytap-afyon-da-kanal-3-tv-nin-ana-haber-bulteni-konugu-oldu

afyon_basin_3tv

 

22 - Afyon Çalışmaları Sürüyor. Valilik, Belediye Başkanı Görüşmeleri.

Haytap imdat turu ekibi bugün sayın vali İrfan Balkanlıoğlu, belediye başkanı sayın Burhanettin Çoban, doğa ve milli parklar 5.bölgemd. sayın Mehmet Kuşcu, şube müdürü Turgut Civril ile ayrı ayrı görüşerek kent içi ve bakımevinde bulunan hayvanların sorunları aktarıldı. Bakımevinin düzenlenmesi için dmpk şube müdürü Turgut Çivril ile yerinde tespit yapıldı. Sayın valimiz ve belediye başkanımızın konuyu ivedilikle ele alıp çözme konusundaki sıcak yaklaşımları bizleri mutlu ettii.
Ayrıca bakımevi yapmak için Haytapdan bilgi ve proje isteyen İscehisar belediyesine giderek veteriner hekim Ahmet bey ile görüşme yapıldı…Bugünkü çalışmalara Haytap gönüllülerimiz, Doç.Dr. Berfu İlter ve Cemile Torun da katıldı. Yeni tanışan gönüllülerle gurup kurma ve dernek faaliyetlerini artırma konusunda önemli adımlar atıldı.

http://haytap.org/index.php/haytap-saha-calismalari/haytap-ege-akdeniz-imdat-turu-afyon-valilik-belediye-baskani-gorusmeleri

afyon_0002

 

23 - Kütahya'nın Güzel İnsanları Hayvan Hakları İçin Çalışıyor…

HAYTAP imdat turu ekibi Kütahya da doğayı ve hayvanları koruma derneğinin konuğu oldu. Dernek başkanı sayın Sunay Birsen ve hayvan hakları savunucuları çok şey başarmış. Belediye ve kurumların ilgisi mükemmel. Değerli Sunay hanım saygın duruşu ile hayvan hakları konusunda öncü olmuş. Çok değerli hayvan hakları savunucuları el birliği ile önemli adımlar atmışlar…Bakımevinde yapısal değişiklikler ve yenileme çalışmaları sürüyor. Kütahya doğa ve hayvanları koruma derneği, Haytap ekibi ve veteriner işleri müdürü Ahmet Adıgüzel, yeni yapılacak bakımevine geçiş sürecinde mevcut bakımevindeki tüm eksiklikleri tespit ettiller. Sayın belediye başkanı Mustafa İça, görüşmede tüm sıcaklığı ile çalışma arkadaşlarına tüm eksikliklerin tamamlanması için talimat verdi. Veteriner işleri müdürü Ahmet Adıgüzel şu anda bile Haytap hayvan hakları başkanı Nesrin Çıtırıkve Kütahya dernek üyeleri ile yapısal değişiklikleri konuştukları bir toplantıda,Vali yardımcısı sayın Mustafa İngenç hayvan hakları savunucularının yanında, başta ”kümaş” olmak üzere işletmeler gerekli destekleri vermeye hazır…Hava kuvvetleri tugay komutanlığı yemek konusunda destek veriyor. Veteriner arkadaşlarımız bakımevinde kısırlaştırma çalışmalarını sürdürüyor, yenileme çalışmalarına katkıda bulunuyor. Pitbullar için yeni bahçeli bölmeler yapılacak, mevcut bölmeler bahçeye açılacak, kedi evi düzenlenecek, ağaçlandırma ve gölgelik yapılacak, su odakları, bilboartlar ve afişler hazırlanacak. Kütahyanın güzel insanlarına, emeği geçen herkese gönülden teşekkür ediyoruz.

http://haytap.org/index.php/haytap-saha-calismalari/haytap-ege-akdeniz-imdat-turu-kutahya-kutahya-nin-guzel-insanlari-hayvan-haklari-icin-calisiyor

kutahya1

 

kutahya2

 

kutahya4

 

kutahya_bakimevi3

 

24 - Tavşanlı Belediye Aracı, Yavru Köpekleri Çöpe, Ölüme Atarken Suç Üstü Yakalandı…
Haytap İmdat Turu ekibi Kütahyanın ilçesi Tavşanlıya çalışmalar yapmak için gitti, tam bakımevine gitmek üzereyken,  bakımevinden çıkan içinde yavru köpekler olan Tavşanlı belediyesine ait aracı gördü. Haytap İmdat ekibi ve ekibimizle birlikte olan Kütahya doğa ve hayvan severler derneği başkan ve üyeleri Haytap yaşam aracında idiler. Haytap Yaşam aracı Tavşanlı belediyesine ait olan aracı takip etmeye başladılar. İçinde yavru köpekler olan Tavşanlı belediyesine ait olan araç, İlçe dışına otobana çıktı, Haytap yaşam aracıda peşinden, Tavşanlı belediyesine ait olan araç Ömerli çöplüğüne gitti.

Yavru köpekleri, çöplükte bulunan çukura atmak üzere durduğunda Ekibimiz müdahale etti. Janadarmaya haber verdi. Jandarmaya haber verildiğini gören Tavşanlı belediyesine ait araç, kaçmaya kalktı, Haytap yaşam aracı Kaçmaya kalkan araç ın önünü kesti, durdurdu. Bu sefer araç kaçmak için geri geri gitmeye başladı, Haytap başkanı Nesrin Çırıtık, bunun üzerine kaçmaya kalkan aracın arkasına geçip aracı durdurdu.

http://haytap.org/index.php/haytap-saha-calismalari/haytap-ege-akdeniz-imdat-turu-ekibi-tavsanli-belediye-aracini-suc-ustu-yakaladi

tavsanli01

 

tavsanli02

tavsanli04

tavsanli3

 

25 - Tavşanlı’da Son Durum
Jandarmayı aradığını duyan, araç da bulunan Tavşanlı belediyesi çalışanları kaçmaya kalktı, Haytap yaşam aracı, bunun üzerine, Tavşanlı belediyesine ait araç ın önünü kesti, Bunun üzerine Tavşanlı belediye aracı, arka arka kaçmaya kalktı, Jandarma geldi, tavşanlı belediyesine ait aracın sinek ilaçlama aracı olduğu, veteriner hekim olmadığı, içinde uyuşturucu ilaçlar bulunduğunu tespit etti, video ve fotoğraflarını çekip, tutanak tuttu. Bu arada Tavşanlı belediye başkan yardımcısı geldi. Daha sonra Tavşanlı kaymakamlığına gidildi, Tavşanlıda bakımevi denilen yer İzbe bir yer olduğu ve hayvanların yaşamasına uygun olmadığı, için, Kütahyaya götürmek üzere kaymakamlıkca direktif verildi. Sonra ilce tarım'a dönüldü, tutanak eşliğinde, Tavşanlı jandarma karakoluna, gidildi.

http://haytap.org/index.php/haytap-saha-calismalari/tavsanli-da-son-durum-jandarma-olay-yerinde

tavsanli07

 

tavsanli06

 

26 - Tavşanlı Belediye Başkanı İle Görüşme

SİZLERİN hepinizin TEK TEK yazılarınız, telefonlarınız ve desteğiniz ile bu gün Tavşanlı Belediye Başkanı ile yaptığımız görüşme çok iyi geçti. Şu anda bunu arabadan yazdığım için detay bilgiyi daha sonra paylaşacağım. Kütahya Dernek Başkanı Sevgili Sunay Birsen’in de katılımı ile yaptığımız görüşme hepimize umut verdi. Başkan Mustafa Güler gündemlerinde olan yeni bakımevi yapılıncaya kadar, mevcut yerin genişletilip düzenlenmesi, yavrular ve evinden atılanlar için yeni bölmeler yapılmasını kabul etti ve anında onayladı. Çöplüğe hayvan bırakılmasını kendisinin de onaylamadığını açıkça belirtti. Çöplüğe atılan ve orada yaşamını devam ettiren, yakalanması hemen hemen imkansız olan hayvanlar için GÖLGELİK, SULUK ve ARTIK TEMİZ YEMEKLERİN KONACAĞI iki bölümü 10 güne kalmadan yapacağını ifade etti.

Sizlerden gelen yazılar, fakslar ve telefon notları önünde idi. Yerel veteriner hekimden zaten tedavi, bakım ve kısırlaştırma anlaşmaları olduğunu söyledi. Kısırlaştırmanın yeterli sayıda olmadığını ifade ettik. Görevlileri ile konuştu ve veteriner hekim hizmetlerinin daha yoğun olmasını, sahada ki hayvanlara da aşı, uyuz tedavisinin düzenli yapılması talimatını verdi. Sonra bizi Çöplükte ki YALAK gölgelik ve mevcut yere eklenecek bölmeler için ilgili bölümün müdürü Beytullah Özdemir’e talimat vererek yönlendirdi. Beytullah bey ile toplantı yaptık. Bizzat yerinde belirlemeler yaptık. Bir daha asla çöplüğe ve uzaklara hayvan bırakılmayacak, yoğun ve sürekli kısırlaştırma ve tedavi yapılacak, bakım yeri düzelecek, çöplüğe YALAK ve besleme yeri yapılacak.

http://haytap.org/index.php/haytap-saha-calismalari/haytap-ege-akdeniz-imdat-turu-tavsanli-belediye-baskani-ile-gorusme

tavsanli_beld1

tavsanli_beld2

 

27 -Tavşanlı Çöplüğüne Atılan Köpeklerin Son Hali
Tavşanlı da çöplüğe atılmak üzereyken kurtardığımız yavru köpekler Kütahya doğa ve hayvanseverler derneği başkanı sevgili Sunay Birsen tarafından Kütahya barınağına sevk edilerek korunma altına alındı. Parazit tedavileri yapıldı. Yavruları bugün ziyaret ettik, Allah bütün hayvanlara bu yavruların şansını versin. Eger tesadüfler birbirini kovalamasaydı bugün çöplükte acı ve ızdırapla gelen bir ölümü bekliyor olacaklardı.
Nesrin ÇITIRIK / HAYTAP Başkanı

tavsanli_bakimevi_ozgurluk1

tavsanli_kurtarilan2

 

28 - Uşak Ve Denizli – Çivril'de Bakımevi Ziyareti, Temsilcilerle Toplantı.

Haytap imdat turu ekibi Uşak ve Denizli Çivrildey’di…Çivril’de dernek başkanı sayın Mine Orhan ile buluşuldu ve geçtiğimiz aylarda Haytap Denizli temsilcisi Suna Sezer ile birlikte yapılan çalışmalardan sonra belediye dernek işbirliğiyle yapımına başlanan bakımevi inşaatı görüldü…Haytap başkanı sayın Nesrin Çıtırık proje üzerine düşüncelerini aktardı…Çivril belediyesine, Çivril hayvanları koruma derneğine, emeği geçen herkese teşekkürler…Uşak bakımevinde’de hayvanları koruma derneği üyeleri ile birlikte incelemeler yapıldı, eksiklikler tespit edildi, belediye başkanlığında görüşmeler yapıldı…Ayrıntılı rapor ve geniş bilgi daha sonra…

http://haytap.org/index.php/haytap-saha-calismalari/haytap-ege-akdeniz-imdat-turu-ekibi-usak-ve-denizli-civril-deydi

civril2

civril3

 

29 - Burdur’a bağlı BUCAK ilçesinin ÖLÜM KAMPI TOPLAMA MERKEZİ Bilgileri

Bucak Belediyesi Bakımevine gittik. Şehrin çok dışında, hayatımda gördüğüm en kötü bakımevlerinden birisi ile karşılaştık. Bakımevi değil TOPLAMA merkezi. Toplama merkezi değil ölüm merkezi demek daha doğru. Her santimini fotoğrafladık.

Durum tespiti için polis çağırdık. Belediye Başkanı Ramazan Ayaz ile durumun vehametini konuşup bakıemevine gelmesini istedik. Şehir dışında olduğu için Veteriner Hekim Ümit beyi yolladı. Belediye Başkanı “kendisinin bir bakımevinin nasıl olması gerektiğini bilmediğini, oranın yönetimini tamamen veteriner hekime bıraktığını, barınağa gitme zamanı da olmadığını, zaman zaman mobil klinik gelip kısırlaştırma yaptığını, olumsuz olan HER ŞEYİN giderileceğini, bunu en kısa zamanda yapacağını” söz vererek anlattı.

http://haytap.org/index.php/haytap-saha-calismalari/haytap-ege-akdeniz-imdat-turu-burdur-/-bucak-da-olum-kampi-toplama-merkezi

bucak_bakimevi1

 

30 - Haytap ve Haydos Burdur Valisinin Konuğuydu

Haytap İmdat Turu Ekibi ve Burdur Haydos ekibi, Burdur valisi sayın Nurettin Yılmaz’ın Konuğuydu.

burdur_vali4

burdur_vali1

burdur_vali5

 

31 - Burdur Çöplüğünde Metan Patlamaları Arasında Ölüme Terkedilenler.

Haytap başkanı Nesrin Çıtırık başkanlığındaki Haytap imdat turu ekibi ve Burdur Hayvan Dostları derneği başkanı  Aysel Işlak Turan ve üyeleri, birlikte Burdur çöplüğüne gidildi, çöplükte inceleme yapıldı.Çöplükte bulunan yavru köpekler alındı, Burdur bakımevi görevlileri tarafından Burdur bakımevine bırakıldı. Onlar Artık, sevgili Aysel Işlak Turan’ın gözetiminde güvendeler. ÇÖPLÜKLER HAYVANLARI YAVAŞ, YAVAŞ KURUTARAK ÖLDÜRÜYOR.Lütfen bulunduğunuz ilin çöplüklerine gidin ve bu hayvancıkların dramlarını görün. Onlara sizler sahip çıkacaksınız…Yaşamları sizlerin ellerinizde

http://haytap.org/index.php/haytap-saha-calismalari/haytap-ege-akdeniz-imdat-turu-burdur-coplugunde-metan-patlamalari-arasinda-olume-terkedilenler

burdur_copluk2

burdur_copluk3

burdur_copluk4

burdur_copluk7

 

32 - Haytap İmdat Ekibi Burdur Haydos ile Burdur Bakımevinde

http://haytap.org/index.php/haytap-saha-calismalari/haytap-ege-akdeniz-imdat-turu-ekibi-ve-haydos-burdur-bakimevinde

burdur_bakimevi2

 

burdur_bakimevi3

 

burdur_bakimevi1

 

33 - Kartalın Kurtardığı Yavru Köpekler…Timur Ugan…
Kartal hepimizin hayata bakması gereken yerden, çok yukarlardan yeni biçilmiş buğday tarlasına baktı…Ustaca süzüldü, zarifçe sarı denize kondu…
Can kurtarmaya gidenlerin aracı az sonra hızla yanından süzülüp yanından geçerken, araçtakilerden biri gördü onu…
-Yaralı olabilirmi acaba bir baksak mı dedi içlerinden biri…
Aracın içindekiler “kendi içlerine saniyeler içinde bir derin bakış attılar”
-Dönelim ! Dediler
İlk sapa…ktan döndüler…Kartalın sarı denizine geldiler…Başak saplarının arasına yürüdüler…Kartal görkemli kanatlarını açtı, yukarlara çıktı, can kurtarmaya gidenler derin birer soluk aldılar…
On dakika, yalnızca on dakika geç kalmışlardı yardıma çağrıldıkları yere…
Bu on dakika gecikmenin yirmi yavru köpeğin hayatını kurtaracağını bilmiyorlardı.
Kartal biliyor muydu acaba…Yukarlardan görmüş müydü küçük bir kafese üstüste çöp gibi tıkıştırılan ve bir çöplükte susuzluktan kuruyarak bir kaç saat içinde can verecek bu minik canları…
Can kurtarmaya gidenlerin aracı “bir toplama yerine” girerken içerden kafesli araç çıktı…
Yavru köpeklerle göz göze geldiler…
İçlerine derin bir bakış atacak zaman yoktu…
“Takip et” dediler hep birlikte…
Kilometrelerce izlediler yavru köpekleri ölüme götüren aracı…
Yakaladılar !
Birbirinden sevimli “bizim çocukları” can kurtaran ablaların abilerin sevgili kucaklarında önce sevgi, sonra yemek ve su bulacakları yeni evlerine götürüldüler…
Kaçı uzun yaşar, çok mutlu olur bilinmez…
Bilinen hayatta erken varılan yada geç kalınan on dakikaların ne kadar önemli olduğudur…
Kartal bunu biliyor muydu ne dersiniz..

34 - Dalaman Bakımevinde Veteriner Hakimle Görüşme - Eksiklikler Giderilecek.

Dalaman bakımevini ziyaret ettik hayvanların önünde su ve gölgelikler mevcut ancak zemini diken kaplamıştı. Belediye veterineri Sezai KOYUNCU’YU aradık kendisi hemen balkımevine geldi. Kulübe ve tahta palet istedik.  Kışa hazırlık olmak üzere en kısa sürede eksikliklerin giderileceğini ve dikenli zemini yarın temizleteceğini söyledi. Kulübeler konulduğunda Kulübeli bölmelerin resimlerini bizimle ayrıca paylaşacak.

http://haytap.org/index.php/haytap-saha-calismalari/haytap-ege-akdeniz-imdat-turu-dalam-bakimevinde-eksiklikler-giderilecek

dalaman_bakimevi05

dalaman_bakimevi001

dalaman_bakimevi06

 

35 - Dalyan Bakımevindeyiz.
Sevgili Mebrure Kuzey Blom, Türkan Dağdelen, Nesrin Çıtrık, Murat Sakin, Ceren Yaramış, Timur Ugan, Dalyan,Dohakder – üyelerinin büyük emek verdiği ”Dalyan bakımevinde” buluştu.

dalyan1

dalyan3

 

36 -Akyakalı Hayvan Hakları Savunucuları Haytap Ekibi İle.

Akyaka’da hayvan hakları savunucuları, güzel insanlar, sayın Sema Maral, Asuman Üçer, Beria Atamtürk ile buluşan Haytap imdat turu ekibi belediye başkanı sayın Ahmet Çalca’yı da ziyaret etti. Sayın belediye başkanından belirlenen alanda bakımevi düzenlemesi yapılması, su odakları, dışarıdan veteriner alım hizmeti taleplerinde bulunuldu…Akyaka hayvan hakları savunucularını özveriyle çalıştıkları, halkın hayvanları koruduğu bir bölge olmasaına rağmen her yıl onlarca yaban ve sokak hayvanının kimi zalimlerce zehirlendiği bölge…bu kişilerin güvenlik kameraları incelenerek yakalanması mümkündür. Bu çalışmayı yapması gereken güvenlik güçleriniz göreve davet ediyoruz.

http://haytap.org/index.php/haytap-saha-calismalari/haytap-ege-akdeniz-imdat-turu-akyaka-li-hayvan-haklari-savunuculari-ile

akyaka1

akyaka5

 
cross