1991'den Bugüne

HUKUK - Şişli'de silahla vurularak öldürülen KÖPEK...

              

     Sokaktan geçen ve ağzı dili olmayan İnsan korumasına muhtaç  bir canlıyı gözünü kırpmadan öldüren bu  kişi daha sonra hiçbir şey olmamış gibi sağa sola bağırıp çağırarak yoluna devam etmiştir.

     Olayın akabinde silah sesine koşan sokakta ikamet eden hayvan korumacı ( Sivil Toplum kuruluşları ve  yerel koruma görevlisi )arkadaşlarımız Şişli Karakoluna müracaat etmişler,ifadeleri polis memuru Özcan Doğan tarafından alınmıştır. Toplumun genel bakış açısını yansıtan  hayvana ve canlıya değer vermeyen tavırları burada yazmıyoruz.

     O tarihte Nöbetçi olan isimli Şişli Adliyesi Nöbetçi  Savcısı Mehmet Çakırtaş, Karakol memuru Özcan Doğan ın verdiği bilgiye göre o sırada evinde bulunduğundan kendisiyle görüşebilme imkanımız olmamıştır.

            Nöbetçi Cumhuriyet Savcısı tarafından olayın sıcak ve tek tanığı çiçekçinin ifadesine başvurulmamış; polis memuru Özcan bey in ifadesine göre Savcı bey;   Köpeğin üzerine sıkılan ve ölümüne sebep olan kurşunun,şikayette bulunan kişiler tarafından,bir özel veterinere götürülüp oradanda Balistik raporunun yine şikayette bulunan kişiler tarafından temin edilip kendisine getirmelerini istemiştir.Özcan bey de dolayısı ile SAVCI nın talimatı bu diyerek,görevini sadece ifade alarak bitirmiştir.Bu arada Balistik raporunun vücuda isabet eden mermidenmi,yoksa etrafa sıçrayan kovandanmı alındığı da ne yazık ki şu aşamada belirlenememiştir.

      Bu durumda Şişli Nöbetçi Savcısı Mehmet Çakırtaş;

      Delilerin toplanmasında ağır davranmış,  mahallinde inceleme yaptırtmamış ve görev ihmalinde bulunmuş, meskun mahalde meydana gelen ve toplum güvenliğini de tehdit eden bu olay hakkında herhangi bir arama ve yakalama emri vermemiş; ve belindeki (ruhsatlı olup olmadığı bile belli olmayan) SİLAHINI canı istediği zaman bir canlıya doğrultabilme potansiyeline sahip kişinin halen sokaklarda olmasına, yargıdan kurtulmasına  sebep olmuştur.

          Kaldı ki toplumda infial yaratacak şekilde alenen ateş etmek başlıbaşına önlem ve müeyyide gerektiren bir fiilken hayvanlara, canlıya   değer vermeyen bir toplum olduğumuz yolundaki kanıyı güçlendiren bu türden olaylara cevaz vermekle hukuk ve adalet sistemimiz de kamu vicdanı ve dünya basını önünde ağır yaralar almaktadır.

     Şişli Cumhuriyet  Savcısı  Mehmet Çakırtaş hakkında görevi ihmal ,    yeterli araştırma inceleme için gerekli emirleri vermemek,  vatandaştan gelen ve infial yaratan bir şikayeti toplumsal anlamda bile tehlike kabul ederek ciddiye almamak,  hususlarında tahkikat yapılması ve  şikayetimiz sonuçlarının bilgi edinme kanunu çerçevesinde bildirilmesini saygılarımızla arzederiz.

Dağıtım: Adalet Bakanlığ

Bilgi: Şişli Cumhuriyet Başsavcılığına

          

 

Sema Mandev

Gürpınar DOHAYKO Yönetim Kurulu Başkanı

 

T.C.Kmlik No..29726302304

Adnan Kahveci Mah.Yıldırım Bayazıt Bulvarı

cross