1991'den Bugüne

HUKUK - Siddet uygulanan sahipli ve sahipsiz hayvanlara iliskin BILGILER...

      Haytap Federasyon Baskani Av. Ahmet  kemal Senpolat tarafindan,  siddet, kotu muamele uygulanan hayvanlar icin yapilmasi gerekenlere  iliskin bilgiler asagida verilmistir. Ayrica linki tiklayarak daha detayli bilgilere de ulasabilirsiniz.
     Siddet, kotu muamele uygulanan hayvan SAHIPLI veya SAHIPSIZ durumuna gore islem yapilmaktadir.

 

Bizlere doğrudan başvurmadan önce lütfen aşağıda en fazla karşılaşılan sorunlarla ilgili olarak sorulan soruları ve hukuk bölümündeki dilekçeleri detaylı olarak okuyun. 
 
Bu çalışma grubunda bulunan bir çok arkadaşımızın zaman kazanmasını ve aynı sorular üzerinde zaman kaybetmesini önleyecektir

5- ŞİDDET UYGULANAN, OLDURULEN  HAYVAN SOKAK HAYVANI İSE ( SAHİPSİZ İSE ) NE YAPMALIYIM ?

5A- Başvurulacak makam bölgenizdeki il çevre  müdürlüğüdür. 5199 nolu yasa ve ilgili yönetmeliği doğrudan bu yasanın ilgili maddesi gereiğince onlar tarafından uygulanacaktır. Dolayısıyla dsavcılığa suç duyurusunda bulunmanız bir işe yaramaz. Zaman kaybettirir.

5B5199 ile uygulanacak ceza idari para cezasıdır. Yani kişinin sabıkasına işlenmez devlete gelir olarak kaydedilecek bir paradır bu. Ancak bizim vatandaş hapiste yatar koymaz , cebinden üç kuruş çıkarsa kendisine dokunur..o nedenle ümitsiz olmayın

5C İl ÇEVRE müdürlüklerine dilekçe vermek yeterli değildir. Muhakkak dilekçenin eki olan dellilleri de dilekçenize ekleyin ( fotoğraf- otopsi raporu – gazete küpürü-tanık ve aklınıza gelebilecek her türlü delil )

5DMümkünse hayvanı geçmişe etkili olarak sahiplenin ( eski tarihli aşı karnesi ) o zaman il tarım müdürlüğüne değil doğrudan savcılığa başvurabilirsiniz ( bkz aşağıda 6 NOLU SORU )
 
6-ŞİDDDET UYGULANAN, ÖLDÜRÜLEN HAYVAN SAHİPLİ İSE NE YAPMALIYIM?

6ACeza davası açma tekeli sadece savcının tekelinde olduğu için mecburen savcılığa suç duyurusunda bulunacaksınız. Yine tüm delillerinizi dilekçeye eklemeniz şart. Tek başına dilekçe savcılığı harekete geçirmez. Zaten bu tipten davaları açmakta ikircikli davranılmaktadır . Tüm delilleriniz muhakkak dilekçeyi  vermeden dosyada olsun. Mümkünse bir avukatla başvuru yapın daha etkili olur.

6B- Savcı davayı açarsa artık ceza mahkemesinde müdahil ( savcının yanında ) davaya katılabilirsiniz . kararı gerekirse temyiz edebilirsiniz. Burada 5199 sayılı yasadan çok TCK nın 151/2 maddesi olan mala zarar vermeden dolayı savcılık dava açacaktır. Yani savcılık için burada maalesef yine “can” değil patlıcan ( mal olarak hayvanınızın kıymetindeki noksanlık) önemli olacaktır. ( her ne kadar sonuçta adli para cezasına dönüştürülse de bu suçun ( kabahat değil ) 4 aydan 2 yıla kadar hapis cezası var . ancak bu o kişinin sabıkasına işlenecektir.)

6CBu ceza davasını  ne olursa olsun kazanırsanız , ileride hukuk mahkemesinde ayrıca manevi ve maddi tazminat davası açmanızda çok büyük faydası olacak ve sizin için kesin delil oluşturacaktır.
 
Her iki başvuruyu da muhakkak ve muhakkak dilekçe verdim işim bitti zihniyeti ve ruhu ile asla yapmayın. İşi sonuna kadar takip edin. Ancak emsal kararları böyle çıkartacağız. HAYTAP web sitesinde örnek dilekçeleri yazmak için en azından şekil formatı açısından bakın. Yukarıdaki iki formata özellikle dikkat edin.
 
Savcılıklar 5199 sayılı Hayvanları Koruma kanuna ( bir kabahat ) olduğu için ve yetki il çevre müdürlüklerine doğrudan verildiği için bakmayacaktır.
 
Eğer toplu katliam yapan kişi ya da kurum bir belediye ise bunu tesbit edin ( işin en zor kısmı bu delil toplama kısmıdır ) gerekiyorsa savcılığa o zaman görev ihmalinden dolayı da suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Tanık delili pek muteber delil olmamakla beraber mümkün olduğunca o bölgenin ileri gelenlerini ( askeri komutan , kaymakam , doktor , işadamı , şirket genel müdürleri  vs ) tanık göstermeye çalışın ki daha ciddiye alınasınız.

cross