1991'den Bugüne

HayKonfed 2.Anadolu Çalışmaları Özeti

Yurdun dört bir yanındaki gönüllüler ile BİRLİKTE, hayvan hakları hareketi çalışmalarını “yasal, mevzuatlar, resmi kurumlar ve toplumsal bazda” sürdürüyoruz. Konfederasyon ve üye federasyon ve dernekleri olarak, bizzat o şehirlere giderek, yasal ve kurumsal destek vererek, bilgi ile donanmış gönüllülerin yerel bazda mücadele etmeleri ana hedeflerimizden.

Gücünü toplumdan alan KİTLESEL bir hareket olan Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu olarak, Anadolu’nun her noktasına ulaşıyoruz, ulaşmaya da devam edeceğiz.Destekleriniz bizi daha da güçlü kılacaktır.
Nesrin Çıtırık
Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Başkanı

1 – Batman Konferansı

2 – CarrefourSa ”Dost Hareketi Projesi” İle Batman’dayız!
3 – Tunceli’de
4 – Tunceli Çalışmaları
5 – Kastamonu Çalışmaları
6 – Karabük  ve Amasra Çalışmaları

Kültür Müdürlüğü’nde düzenlenen konferansa Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED) Genel Sekreteri Timur Ugan ve AnadoluFed Batman Temsilcisi Hazal Karaaslan konuşmacı olarak katıldı. HayKonfed’in kamu spotlarının gösterildiği, yaşam hakkı savunuculuğunun temel ilkelerinin anlatıldığı konferansa; Hayvan hakları savunucuları, Doğa Kültür Derneği Başkanı, Batman Belediyesi Veteriner Hekimi, Deniz Bank Batman Şubesi Müdürü, öğrenciler ve çok sayıda basın mensubunun katıldığı konferansta konuşan Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu Batman Temsilcisi Hazal Karaaslan, TBMM’de yeni anayasa görüşmelerinin başlanıldığını belirterek, yeni anayasada hayvanların yaşam hakları da güvence altına alınmasını istedi. Karaaslan, yeni anayasaya; “devlet gelecek nesiller yararına doğal hayatı ve hayvanları korumakla yükümlüdür” maddesi konulması gerektiğini de sözlerine ekledi.

BASINA TEŞEKKÜR
Konferans öncesi AnadoluFed Batman İl temsilcisi Hazal Karaaslan, sokak hayvanlarının bakımlarıyla ilgili kendilerine haber desteği veren gazetecilere ve DenizBank Batman Şube Müdürüne teşekkür belgesi verdi.

Hazal Karaaslan / Timur Ugan
AnadoluFed- HayKonfed

http://www.batmancagdas.com/…/hayvanlarin-yasam-haklari-var…

http://www.batmanmedya.com/…/hayvan-haklari-anayasal-guvenc…

http://www.sanalbasin.com/…/batman-tarafsiz-08-mart-2016-ga…

http://www.batmantarafsiz.com/…/4…/hayvan-haklari-yasalassin

http://www.batmanexpress.com/…/hayvan-haklari-anayasal-guve…


2 – CarrefourSa ”Dost Hareketi Projesi” İle Batman’dayız!

”Dost Hareketi Projesi” Batman’da da Başladı.

CarrefourSa’dan Can Dostlarımıza Yiyecekler…
CarrefourSa Batman Mağazaları Müdürü ile görüştük, yetki belgemizi sunduk. Yapacağımız program dahilinde düzenli olarak tüketim fazlası yiyecekleri Batman’da sokak canlarına ulaştıracağız. Sunumumuz sırasında da kendilerine teşekkür ettik, gönüllülerimiz bu güzel görev için hazır…Teşekkür Ediyoruz.

Hazal Karaaslan / AnadoluFed

http://www.haykonfed.org/2016/03/13/carrefoursa-dost-hareketi-projesi-ile-batmandayiz/

https://www.facebook.com/HayKonfed/posts/1219629524718046

Satır içi resim 2


3 – HayKonfed Tunceli’deÇilem Kaya, Metin Savaş Yılmaz, Cihan Karaca’nın katıldığı temsilciler toplantımızdan sonra, Orman Ve Su İşleri Md. Sayın Ali Haydar Gürsönmez, İl Hayvanları Koruma Kurulundan Sorumlu Vali Yar. Sayın Hasan Çiçek, Tunceli Belediyesi Eşbaşkanı Sayın Nurhayat Altun ile ayrı ayrı görüşüldü. Tunceli Üniversitesi ve kentte aktif yaşam hakkı savunucusu olarak başarılı çalışmalar yapan öğretim görevlileri Edebiyat Fak. Fesefe Bölümü / Yrd.Doç.Dr. Sevim Erşahin Karakaş, Yrd.Doç.Dr. Tahir Karakaş ile değerlendirme toplantısı yapıldı. Üniversitede Sosyal Sorumluluk Kulübü üyesi öğrencileri ile yaptıkları besleme odaklarını fotoğrafladık. Kampüs canlarını sevdik. Yarın yine temsilcilerimiz ile bakımevi arazisi konusunu görüşmek üzere Araştırma Görevlisi-Çevre Müh. Sayın Deniz Demirbilek ile birlikte Valilik’de çalışmalarımıza devam edeceğiz.

Tüm kurumlardan talebimiz öncelikle tedavi merkezinin oluşturulması, hizmet alımı yoluyla yerel veteriner hekimlerden yararlanılarak hemen rehabilitasyon çalışmalarına başlanması, duyarlılık çalışmalarının görsellerle, seminerlerle yükseltilmesi, Nisan ayı içersin de toplanacak İl Hayvanları Koruma Kurulu Toplantısında ayrıntıların görüşülerek temsilciliğimiz ve gönüllülerce yapılan güzel çalışmaların kurumların da aktif katılımıyla kalıcı, çözüm getiren işleve kavuşturulması olmuştur.

Sayın Valimize, Tunceli Belediyesi Eşbaşkanı’na, Orman ve Su İşleri Müdürümüze ve Ekoloji Meclisine, Tuncelili Yaşam Hakkı Savunucularına Teşekkür ederiz.

Timur Ugan/ HayKonfed Genel Sekreteri

http://www.haykonfed.org/2016/03/13/haykonfed-tunceli-calismalari/

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1220257667988565.1073742023.953915024622832&type=3

Satır içi resim 3


4 – HayKonfed – Tunceli Çalışmaları

Yaptığımız ziyaret ve talep ve önerilerimiz üzerine Tunceli Belediye Başkanlığı bugün aldığı kararlarla geçici bakım evi yapımı, aksayan sağlık hizmetlerinin giderilmesi için yerel veteriner hekimlerden hizmet alımı yoluyla sokak hayvanlarının rehabilitasyonu, gönüllülerle işbirliği kararları alarak hemen girişimlere başladı. Bakımevi yeri acil çözümü için Sayın Tunceli Deftardarı Yaşar Şimşek ve Milli Emlak Müdürü temsilcilerimizce ziyaret edildi ve tam destek sözü aldı. Teşekkür ediyoruz.

Bu yönde belediye başkanlığı Valilik nezdinde girişimde bulundu. Ayrıca Orman ve Su İşleri Müdürlüğü de ileri dönemdeki çözümler için devrede. Bugün değerlendirme toplantısı yaptığımız Tunceli Belediyesi Eş başkanı Nurhayat Doğan ve İbrahim Kassum’a çok teşekkür ederiz. Temsilci ve gönüllülerimiz Cihan Karaca, Araştırma Görevlisi Deniz Demirbilek, Öğrt. Gör. Çilem Kaya, Yrd. Doç. Dr. Sevim Erşahin Karakaş, Yrd. Doç. Dr. Tahir Karakaş gelişme ve çalışmaların takipçisi olacaklar. HayKonfed YK olarak duyarlılık, farkındalık ve eğitim çalışmaları ve bakımevinin oluşturulması, rehabilitasyon konularında her zaman yanlarında olacağız.

Timur Ugan/ HayKonfed Genel Sekreteri

http://www.haykonfed.org/2016/03/18/haykonfed-anadolufed-tunceli-calismalari/

https://www.facebook.com/HayKonfed/posts/1220899574591041

Satır içi resim 4


5 – Kastamonu Çalışmaları

Sevginin ve içtenliğin ve aklın egemen olduğu yaklaşımlarla çözülemeyecek sorun yoktur.”

Kastamonu Belediye Başkanı Sayın; Tahsin Babaş -İl Müftüsü Osman Aydın, Veteriner İşleri Müdürü Hatice Özbay ve Yaşam Hakkı Savunucuları “HÜMA HATUN” Konağında Toplantıda Buluştular.

Kadın Kültür Evi olarak yeniden restore edilen ve hizmete açılan tarihi konakta Sayın; Belediye Başkanı Tahsin Babaş, İl Müftüsü Osman Aydın, Veteriner İşleri Müdürü Hatice Özbay, Veteriner Hekimi Erdi Bey, Kastamonulu Yaşam Hakkı Savunucuları Katıldılar. HayKonfed YK tarafından yılın en başarılı belediye başkanı seçilen Sayın Tahsin Babaş ve çalışma arkadaşları her gün yeni projelere imza atıyor. Hayvan hakları, korunmaları, sağlık ve mutlulukları için gönüllülerle işbirliği içinde yapılan çalışmalar tüm yurtta ve Orman Su İşleri Bakanlığı bünyesinde de takdirle karşılanıyor, yeni projeler için destek büyüyor.

Toplantıya katılan İl Müftüsü sayın Osman Aydın’ın “hayvan hakları konusundaki çalışmalar İslamiyet’te önemle vurgulanan ve insanlık için zorunlu bir vicdani, sosyal sorumluluktur, siz gönüllülerle birlikte elimizden gelen tüm gayreti göstereceğiz” sözleri bizleri çok sevindirdi. Kısa sürede Kastamonu’da alınan hayvan hakları konusundaki yol tüm yurda örnek olsun.

Sevginin ve içtenliğin ve aklın egemen olduğu yaklaşımlarla çözülemeyecek sorun yoktur.

Timur Ugan/ HayKonfed Genel Sekreteri

=================================

Kastamonu Ziyaretleri İkinci Gün;

Kastamonu’nun her saatte halkın arasında olan Belediye Başkanı Sayın Tahsin Babaş ile gece Öğretmen Evinde gerçekleşen ön görüşmemizden sonra sabah bakımevi ziyaretindeydik. Her zamanki gibi bakımevi çalışanları ve veteriner hekimi Erdi Bey’in konuğu olduk, genel sorunlar üzerine sohbet ettik. Her gün daha ileri adımlar atılan bakımevinde elbette “her klinikte” olduğu gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Bunlar iyi niyetli çabalar ve gönüllülerle işbirliği içinde çözülebilir. Yönetimiyle, yapısıyla güzel bir bakımevinde çalışmanın personel üzerindeki olumlu etkisi Kastamonu’da görülebilir.

Öğleden sonra Kastamonu Belediyesi Vet. İşleri Müdürlüğünde çalışarak yeni girişimler, projelerimiz ve yasal talepler üzerine hazırladığımız bir dosyayı yakın zamanda Kastamonu’da bulunan Sayın Orman ve Su İşleri Bakanıyla yeniden görüşmesinde iletmesi için Sayın Belediye Başkanı Tahsin Babaş’a teslim ettik. Kadın Kültür Merkezinde Sayın Belediye Başkanımız, İl Müftüsü Osman Aydın, Veteriner İşleri Müdürü Ve Veteriner Hekim’imizin de de katıldığı toplantıda hayvan hakları savunucuları ile yapılan toplantıda günlük çalışmalar değerlendirildi, sayın başkan kent içinde parklara yapılan besleme odaklarına yemek konmaması ve kuru mama alınması konusunda talimat verdi. Bakımevine bir veteriner teknikeri daha alınması, ve yeni proje değerlendirildi.

Akşam Kadın Kültür Merkezinde yapılan toplantıdan sonra Yaşam hakkı savunucusu Sayın; Yrd. Doç. Dr. Özlem Kutkan ve Ayten Kökgöz ile yeni yasa tasarısı ve HayKonfed kurultay bildirisindeki olmazsa olmaz maddeler konusunda uzun bir görüşme yaptık…
Kastamonu’daki örnek çalışmalara katkıda bulunan herkese gönülden teşekkür ederiz.

Timur Ugan / HayKonfed Genel Sekreteri

http://www.haykonfed.org/2016/03/18/haykonfed-anadolu-calismalari-kastamonu/

https://www.facebook.com/HayKonfed/posts/1224881174192881

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.1224887247525607.1073742024.953915024622832&type=3

Satır içi resim 5

haykonfed_kastamonu (1)


6 –  Karabük, Amasra Çalışmaları

Karabük’de KAHAYDER Başkanı – HayKonfed – Anadolu Fed. Temsilcisi Sayın Serpil Gülen ile genel durum değerlendirilmesi yapıldı. Bakımevine ek bahçe yapıldığı, yeni bir veteriner hekimi daha alındığını sevinerek öğrendik. CarrefourSA dan “dost hareketi” projemiz doğrultusunda yiyecek alımının başlaması için girişimde bulunduk. Yasadışı üretim yapan kişilerin şikayeti, Safranbolu sorunları ve yanlış girişimler de ayrıca değerlendirildi.

AMASRA’DA Amasra Yaşam Hakkı Derneği Yöneticileri Sayın Müjde Oğlena Salih, Ekrem Piyan ve YK üyeleri, Belediye Başkanlığını Temsilen Zabıta Amiri Mehmet Gülbezer ile küçük bir rehabilitasyon merkezi oluşturulması ve hizmet alımı yolu ile kısırlaştırma ve tedavi konularında ayrıntılı bir toplantı yaptık. Yasal bilgilendirme, bir bakımevi nasıl olmalıdır konuları üzerinde fotoğraf ve belgelerle çalıştık. Kendileriyle her aşamada, duyarlılık çalışmaları ve saha çalışmaları konusunda tam bir dayanışma içinde olacağız. Yakın bir zamanda geniş katılımlı bir konferansta daha ayrıntılı bilgilendirme ve girişimlere başlayacağız.

Amasralı yaşam hakkı savunucularına kent içindeki güzel çalışmaları için teşekkür ederiz.

Timur Ugan/ HayKonfed Genel Sekreteri

http://www.haykonfed.org/2016/03/18/haykonfed-anadolu-calismalari-karabuk-amasra/

https://www.facebook.com/HayKonfed/posts/1224932057521126

cross