1991'den Bugüne

HayKonfed ”Anadolu Eğitim ve Bilgilendirme Çalışmaları” – İnegöl

Teşekkürler Öğretim Görevlisi Sn. Emre Bozdemir ve öğrencilerine, İngöl Meslek Yüksekokulu Yöneticilerine ve teşekkürler MarmaraFed üye derneği İDOHA

TimurUgan/HayKonfed

İnegöl Yerel Basını Günü Şöyle Özetledi:
“Doğa, çevre ve hayvan hakları konusundaki duyarlılığı, farkındalığı artırmak amacıyla Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED) ile İnegöl Hayvan Haklarını Koruma Derneği (İDOHA) ve İnegöl Meslek Yüksekokulu Müdürlüğü işbirliğinde öğrencilere yönelik hayvan sevgisi ve hayvan hakları konusunda seminer ve söyleşi düzenlendi.

Bugün saat 13.30´da İMYO´nun seminer salonunda HAYKONFED Örgütlenme ve Eğitim Sorumlusu Timur Ugan´ın konuşmacı olduğu programa İDOHA Başkanı Nilay Parlar Ateş ve İDOHA Üyeleri ile Yüksekokul öğrencileri katıldı.

Programın açılış konuşmasını yapan İDOHA Başkanı Nilay Parlar Ateş, “Gençlerimizle bir araya gelmek için yüksekokula adımımız atmış olduk. Burada Timur bey hem bilgilendirme yapacak hemde söyleşi. Hem de doğa sever gençlerin boş zamanlarını değerlendirebilecek projeler üreteceğiz inşallah. Öğrencilerin katılımı oldukça iyi. Geleceğe yönelik öğrencilerimizle güzel projeleri hayata geçireceğiz. İlçemizde hayvan odakları, kuş evleri gibi güzel projeler yapacağız. Katılımdan dolayı mutluyuz.” dedi.

BU FELAKETLER NEDENİYLE CANLI TÜRLERİN TÜMÜ TEHLİKEDE

HAYKONFED Örgütlenme ve Eğitim Sorumlusu Timur Ugan, doğa, çevre ve hayvan hakları konusundaki duyarlılığı, farkındalığı artırmak amacıyla bu tür seminerler düzenlediklerini belirterek, “İnsan eliyle gerçekleştirilen felaketlerin önlenmesi için bir çaba gösteriyoruz. Bu felaketler nedeniyle canlı türlerin tümü tehlikede.” Dedi. Hayvan Hakları Federasyonu olarak yapmış oldukları çalışmalarla birçok insanda hayvan sevgisinin oluştuğunu söyleyerek “Bizler hayvan haklarının savunucuları değiliz. İyi bir hayvan hakları savunucusu aynı zamanda en iyi insan hakları koruyucusuyuz. Doğayı yok ederseniz tüm canlıları yok etmeye mahkûm etmiş olursunuz. Hayvan haklarını korurken aynı zamanda bütün doğayı korumaya çalışmalıyız” diye konuştu.

EN ÖNEMLİSİ İNSAN SEVGİSİ

İnsan eliyle doğanın, çevrenin, hayvan türlerinin yok edildiğinin altını çizen Ugan, “Bu yok oluşun önüne geçmek için geçlerimizin özellikle duyarlı olması, doğa, hayvan sevgisiyle, hepsinden önemlisi insan sevgisiyle donatılması bizler açısından çok ama çok önemli.” Şeklinde konuştu.

YUNUSLARIN GİZEMİ

Hayvanların katledildiğini ifade eden Ugan, “Yavruyken yakalanan Yunuslar, yunus parklarına satılır. O parklarda mutlu ifadeleri ile onları dans ederken görürsünüz. Sanki gülüyorlarmış gibidirler ama bir tane Yunusun eğitilmesi için en az 10 yunusun satın alınması gerekir. 9 tanesi bunların eğitimi sırasında ölür. Günde 40 kilometre yüzen Yunuslar, 100 metrekarelik havuzlara kapatılırlar. Çocuklarımız eğlensin diye, birileri para kazansın diye tutsak edilirler. Bizler Türkiye´deki Yunus parklarının da kapatılması için çaba gösteriyoruz.” Dedi.

Katledilen hayvanları tek tek sayan Ugan, “İnsan haklarını savunmayan herhangi birinin çevreyi, doğayı, hayvan haklarını savunması mümkün değildir. İlk önce kalbimizde insana sevgi olacak. Sonra yaradanın bize emanet ettiği doğaya sahip çıkacağız. Birbirimizi sevmezsek hiçbir şeye sahip çıkamayız. En başta barış olmalı. Savaşlar olmamalı. Yaratılan her can için barış olmalı.” İfadelerini kullandı.

Anadolu da yaklaşık il ve ilçeler olmak üzere 200´den fazla yerde HayKonfed´ın konferans düzenlediğini söyleyen Ugan, “Gittiğimiz yerlerde bütün hayvanlara faydalı olmaya çalışıyoruz. Bu işin yürekli gönüllülere ihtiyacı vardır. Bu yürekli gönüller varsa bu iş de büyük başarılar elde edilir” şeklinde konuştu.

BEBEĞİNİ ANNESİNE BIRAKIP BU SEMİNERE KOŞTU

İDOHA öncülüğünde düzenlenen programın organizasyonunu yapan İDOHA Başkanı Nilay Parlar´ın, programın önemine binaen kundaktaki bebeğini annesine bırakıp programa katıldı. Parlar, öğrencilere yönelik önemli bilgiler veren HAYKONFED Örgütlenme ve Eğitim Sorumlusu Timur Ugan´ı seminer sonuna kadar pür dikkatle dinlediği gözlendi.” http://www.yildirimgazetesi.com/

haykonfed_bilgi_egitim_inegol (1)

haykonfed_bilgi_egitim_inegol (4)


Erken saatlerde henüz temizlik ve besleme çalışması yapılırken İnegöl Bakımevini ziyaret ettik.

Bakımevi personeli ve Vet.Hekim Musa Subaşı ile genel eksiklikleri, yapılması gerekenleri görüştük, daha sonra bakımevinden de sorumlu Başkan Yardımcısı Güngör Sabri Günaydın ve Vet. İşleri Müdürü Mesut Karıman’ı İDOHA Yöneticileri Canan Şentürk ve Nermin Ayhan ile birlikte ziyaret ettik.

5 Maddede özetlenen, muhtarlara eğitim, kısırlaştırma, yemek toplama ve dağıtma aracı, yeni bakımevi inşası gibi ivedi talep ve önerilerimizi ilettik.

Daha sonra sayın başkan yardımcısı ve çalışma arkadaşları ile birlikte Uludağ Üniversitesi İnegöl MYO da Öğretim Görevlisi Sayın Dr.Emre Bozdemir Ve İDOHA tarafından düzenlenen konuşmacı olarak davetlisi olduğumuz HayKonfed – Hayvan Hakları sunum ve söyleşisi için İDOHA yöneticileri Ali Yıldırım ve Av. Sevil Koyuncu’nun da katılımıyla yüksek okula geçtik. Çok sayıda öğrencinin katıldığı doğa, çevre, hayvan hakları konulu iki saat sunumda sonuç olarak “öğrencilikleri süresince İnegölde ve mezun olduklarında gittikleri illerde birer yaşam hakkı savunucusu ve sevgi elçisi” olmalarının ülkemiz, dünya ve yeryüzünde yaşamın devamı için ne kadar önemli olduğunu anlatmaya çalıştık. Gerek katılımları, gerek duyarlılıkları, gerek organizasyona katlıları için emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

Sunum sırasında sayın belediye yetkililerine bir kez daha hatırlattığımız önerilerimizin en kısa sürede gerçekleşmesi için İDOHA ve Konfederasyon yöneticilerimiz takipçi ve yardımcı olacaklardır. Tüm İnegöl’lülere, basın mensubu arkadaşlarımıza MYO yöneticilerine ayrıca teşekkür ederiz.

haykonfed_inegol_sunum (6)

haykonfed_inegol_sunum (5)

haykonfed_inegol_sunum (15)

haykonfed_inegol_sunum (11)

haykonfed_inegol_sunum (12)

haykonfed_inegol_sunum (10)

haykonfed_inegol_sunum (9)

haykonfed_inegol_sunum (7)

haykonfed_inegol_sunum (8)

haykonfed_inegol_sunum (14)

haykonfed_inegol_sunum (13)

haykonfed_inegol_sunum (1)

haykonfed_inegol_sunum (16)

haykonfed_inegol_sunum (2)

haykonfed_inegol_sunum (18)

haykonfed_inegol_sunum (17)

cross