1991'den Bugüne

HayKonfed Terme’de Hayvan Hakları Konusunda Eğitim, Sunum, Söyleşi Çalışmaları

Terme’de Hayvan Hakları Konusunda Sunum ve Söyleşi

Terme İlçesinde doğayı ve hayvanları koruma, hayvan hakları ve yasalar konusunda sunum ve söyleşi gerçekleştirildi.

Değerli projelere imza atan Terme Belediyesi, sayın Belediye Başkanı Şenol Kul yeni dönemde sokak hayvanları için de önemli çalışmalar gerçekleştiriyor. Terme Belediyesi Kültür Merkezinde, Terme Belediyesi ile Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED) işbirliği ile Doğayı ve Hayvanları Koruma konferansı yapıldı. Konferansa konuşmacı olarak HAYKONFED Kurucular Kurulu Üyesi Timur Ugan, Terme Belediyesi yetkilileri, Terme İlçe Müftülüğü din görevlisi Kurtça Yaman, Okul öğrencileri ve Terme’li hayvanseverler katıldı.

Programın açılışında konuşma yapan ve Terme Belediyesi bünyesinde sokak hayvanları ile ilgili çalışmalar hakkında bilgiler veren Terme Belediyesi Zabıta Müdürü Mesut Şahin “Terme Belediyesine gelen yüzde atmış şikayet sokak hayvanlarıyla ilgiliydi. Başkanımız Şenol Kul’un duyarlılığı ile Bu konuda Samsun Büyükşehir Belediyesi yetkilileri ile görüştüğümüzde ‘bize getirin sokak hayvanlarını kısırlaştıralım, tedavisini yapalım ve geri salınması için size verelim’ dediler. İlk iş bir aracı sokak hayvanları nakil aracı olarak dizayn ettik. İkinci olarak bir ekip kurup bu ekibe eğitim verdik. Takip sonucunda bugüne kadar bin 213 tane köpeği 1 yıl içinde Samsun Barınağında tedavi ve kısırlaştırmasını yaptık. Belediye olarak her hayvana ulaşma şansımız yok. Sokak hayvanlarını toplum olarak sahiplenmeliyiz.” Dedi.

BÜTÜN DOĞAYI KORUMAYA ÇALIŞIYORUZ
Daha sonra Hayvanların doğal yaşamın bir parçası ve ekolojik dengenin önemli bir unsuru olduğunu belirten HAYKONFED Kurucular Kurulu Üyesi Timur Ugan “Hayvanlara yapılan eziyet ve zulüm onların mal haline getirilmesi alınıp satılmasıyla ikiye katlandı. Sokak hayvanı dediğimiz hayvanların tamamı insan tarafından binlerce yıldan beri evcilleştirilmiş, bizimle birlikte yaşamaya alışmış hayvanlardır. Yine insanın terkettiği, mağdur ettiği sokak hayvanlarına Terme belediyesinin girişimiyle küçük bir tedavi, barındırma merkezi yapılması, cerrahi bilgisi olan bir veteriner hekim alınması kısırlaştırma ve tedavinin sürekliliği çözüm olacaktır. Korumak, merhamet etmek, kontrol altına almak bizim elimizde. Bunun için belediyelere devlette destek veriyor. Kısırlaştır, aşılat ve yaşat ilkesiyle hareket ediyoruz. Biz sadece hayvan hakları savunucusu değiliz. Biz aynı zamanda yaşam hakkı savunucusuyuz. Bütün doğayı korumaya çalışan insanlarız., yeryüzünde yaşamın devamı için insanı, tüm canlı türlerini sevmek ve korumak zorunludur. Bizler bu eğitimlerle unuttuğumuz değerleri hatırlatan sevgi elçileriyiz ” ifadelerini kullandı.

Söyleşide ayrıca Terme İlçe Müftülüğü Din görevlisi Kurtca Yaman hayvan hakları konusunda dini yönden bilgilendirmelerde bulundu. Yaman; Kuran-ı Kerim’in birinci ayetinden başlayarak merhameti emrettiğini, yeryüzü canlılarının bize Allah’ın emaneti olduğunu, Hz. Peygamberimizin de konu ile ilgili hadisleri olduğunu belirtti.
Sayın Belediye Başkanı Şenol Kul şahsında Tüm Terme’ li lere, Terme canları için sürekli yardım eli uzatan İsa Soylu arkadaşımıza, emeği geçen herkese teşekkür ederiz.

HayKonfed

terme

terme9

terme8

terme10

terme1

terme6

terme11

terme17

terme16

terme15


Gazete Haberleri
Kış günlerinde sokak hayvanlarına yönelik farkındalık semineri
Kış ayının iyice kendini hissettirdiği bu günlerde sokak hayvanları için farkındalık oluşturmak adına bilgilendirme semineri düzenlendi.

Samsun’un Terme ilçesinde sokak hayvanlarının yaşam haklarına farkındalık oluşturmak Terme Belediyesi Zabıta Müdürlüğü tarafından vatandaşlara sokak hayvanlarının toplumdaki yeri ve önemini içeren bir bilgilendirme semineri düzenlendi. Terme Belediyesi Kültür Merkezi konferans salonunda yapılan seminere vatandaşlar ve havyanseverler ilgi gösterdi. Hayvan hakları konusunda programa katılan konuşmacılar dini, kültürel ve tarihsel yönüyle sokak hayvanlarının toplumdaki yeri ve ecdadın bu konuya nasıl baktığı seminere katılan vatandaşlara anlattı.

Açılış konuşmasını yapan Terme Belediye Zabıta Müdürü Mesut Şahin, şunları kaydetti: “Kış mevsimiyle birlikte sokak hayvanlarının yaşam şartları ağırlaşarak onlar için yaşam-kalım savaşına dönüşüyor. Biz de belediye olarak bu konuya sosyal bir bilinçtelik kazandırmak adına bugün burada konuklarımızla sokak hayvanlarının haklarını konuşarak onlara destek olmaya çalışacağız. Sokaklarımızda bizim göremediğimiz ya da farkında olmadığımız birçok hayvan yiyecek yemek ya da içecek bir su bulamadığı için ölüyor. Bizler vatandaşlar olarak onlara sahip çıkmalı ve onları gözetmeliyiz. Belediye olarak farklı projelerimiz var fakat her hayvana ulaşma şansımız yok toplum olarak onlara sahip çıkarsak onlara karşıda görevimizi yerine getirmiş oluruz.”

Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu (HAYKONFED) Örgütlenme ve Eğitim Sorumlusu Timur Ugan ise yaptığı konuşmada doğa, çevre ve hayvan hakları konusundaki duyarlılığı, farkındalığı artırmak amacıyla bu tür seminerleri düzenleyenlere teşekkür etti. Ugan, “İnsan eliyle gerçekleştirilen felaketlerin önlenmesi için bir çaba gösteriyoruz. Bu felaketler nedeniyle canlı türlerin tümü tehlikede.” dedi. Hayvan Hakları Federasyonu olarak yapmış oldukları çalışmalarla birçok insanda hayvan sevgisinin oluştuğunu söyleyen Ugan, “Bizler hayvan haklarının savunucuları değiliz. İyi bir hayvan hakları savunucusu aynı zamanda en iyi insan hakları koruyucusuyuz. Doğayı yok ederseniz tüm canlıları yok etmeye mahkûm etmiş olursunuz. Hayvan haklarını korurken aynı zamanda bütün doğayı korumaya çalışmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Program, soru cevap şeklinde devam ederek sokak hayvanlarının hayatta kalabilmesi için konuklardan destek istendi.​

cross