1991'den Bugüne

HAYTAP ANADOLU TURU 6.GÜN AFYON

Haytap Anadolu İmdat Turu ekibi, Uşak'tan çıktıktan sonra Afyon'a geçti. Burada yerel gönüllüler ile buluşan ekip barınağa geçti.
Barınakta karşılaşılan manzara kötüydü.
Çevre bakanlığının projesi olarak inşaa edilen barınakta, dört duvar beton hücreler içinde hayvanlar hava ve güneşe muhtaç şekilde hapsedilmişlerdi.
Pitbull'lar arka tarafta ışık bile almayan karanlık hücrelere konulmuştu. açık alanı olan bölmelerin sadece bir kaç tanesine köpekler tıkılmış diğer bahçeli bölmeler bomboş durmaktaydı..
Küçücük bir hücrede 4 köpek bulunurken hemen yanındaki 5 sıra bölmeler bomboş duruyordu.
Anne ve yavrular da tıpkı pitbullar gibi güneş ışık  ve hava almayan hücrelerde beton zeminde hapsedilmişlerdi.
Hayvanların önlerinde bazılarının suları vardı bazılarının yoktu ama  hepsi çok açlardı.
Arka hücrelerden birinde yanında yetişkin bir köpek ile birlikte hapsedilmiş ileri derece uyuz hasta bir yavru köpek vardı. Bu hayvanların suyu da yoktu , su verdiğimizde hasta köpek dakikalarca su içti.
Görülen manzara karşısında hemen yetkililer ile temasa geçildi ve sorumlu veteriner hekim ve tüm personel barınağaa geldiler.. Uzun konuşmaların ardından, Haytap ekibi hücrelerde kapalı pitbulları açık alanı olan boş tutulan bölmelere, yavrulu anneleri bahçeli bölmlere taşıdı.. aynı hücreye tıkılmış hayvanmlar dağıtıldı. Depoda duran mamalar açıldı hayvanlara verildi, hasta köpek için tedavi başlatıldı.
3 saatten fazla süren barınak ziyaretinin  ardından ekip, hayvanlar açık havaya çıkarılmış karınları doyurulmuş bölmelere ayrılınmış olarak barınaktan ayrıldı.
Ekip ertesi gün vali ve belediye başkanı ile görüşüp tespit ettikleri aksaklıkları ve çözüm yollarını görüşecekler..
Afyon bakımevinedeki çaresiz hayvanların sizlerden dileği barınakları ziyaret etmeniz, petshoplardan alıp kanlı ticarete ortak olmak yerine barınaklardan sahiplenip bir can kurtramanızdır.
Afyon bakımevindeki bu canlara yuvalarını açmak isteyen değerli insanlar 0532 233 44 26 numaralı  telefondan buradaki gönüllü arkadaşımıza ya da doğrudan belediyenin veterinernlik birimine başvurabilir..
Afyon'da yapılacak hayvan hakları konusunda çalışmlarda aktif rol almak isteyen yerel gönüllüler hayvanseverler ve hayvan hakkı savunucuları örgütlenmek ve yaşanan şiddet ve vahşete karşı kurumsal mücadele etmek isteyen arkadaşlar 0507 510 23 30 nolu telefondan detaylı bilgi alabilirler..

Ege SAKİN
Haytap temsilcisi

cross