1991'den Bugüne

HAYTAP ANADOLU İMDAT TURU 11.GÜN / ŞARKİKARAAĞAÇ GÖRÜŞMELERİ.‏

Haytap Anadolu İmdat Turu 11. gün / Şarkikaraağaç ziyareti
Gece geç saatte Şarkikaraağaç'a varan ekip, telefonla ulaşıp destek isteyen yerel gönüllüler Pınar ve Yasin Sevindik çiftinin evinde kaldılar..
İlk kez tanıştıkları bu güzel insanların evinde kendi evleri gibi rahat eden ekip gecenin ilerleyn saatlerine kadar bölgedeki sorunlar hakkında görüşüp fikir alışverişinde bulundular.
Şarkikaraağaç'ta sabah ilk ziyereti muhtar Mustafa Öztaş'a yapan ekip ardından ilçe müftüsünü ziyaret etti. Müftü Mehmet Atay ile görüşen ekip, özellikle ramazan ayı boyunca hayvanlara şiddetten uzak durulması, hayvan sevgisi merhamet konularına değinilmesini talep etti.
Ardından belediye başaknı Şafak Ufacık'a ulaşan ekip görüşme talebinden bulundu. Haftasonu olmasına karşın ekibi kabul eden başkan Haytap ekibi ile tanışmaktan çok memnun olduğunu, Haytap aracını dün gece ilçede gördüğünü, kendisinin de ekip ile zaten görüşmek istediğini  ifade etti.
2 saat süren toplantı ve görüşmelerin ardından kısırlaştırmalardan sonra köpekleri müşahade altında tutmak için yapılan  alana geçildi. Başkan Ufacık burada köpek tutmadıklarını kısırlaştırmadan sonra bakım için bir kaç gün tutup daha sonra şehre bıraktıklarını, devamlı köpek tutmak amacıyla bir yer yapmadıklarını, hayvanların serbest olmalarının daha iyi olduğunu düşündüklerini söyledi.
Genel olarak tüm bölgelerin problemi olan, çevre köylerden atılma, ve sahipli köpeklerin yavrulatılıp yavruların başıboş bırakılması sorunun yoğun bir kısırlaştırma çalışması olacağı konusunda fikir birliğine varıldı. Bu çalışma için veterinerlik fakültesinden destek alınabileceği konusu görüşüldü.
Ardından bölgesel yayın yapan bir radyoya konuk olan Haytap federasyon başkan yardımcısı Nesrin Çıtırık, 1 saat süren bir program yaptı ve radyo kanalı ile halka hayvan haklarına saygılı olmak ve merhamet mesajları verdi.
Ekip daha sonra Süleyman Demirel Üniversitesi'ne Şarkikaraağaç meslek yüksek okulu müdürü Kağan Ayanoğlu  ile görüştü. Bölgede yapılacak kısırlaştırmalarda yapılabilecek işbirliği ve topluma yönelik eğitsel faaliyetler konularında fikir alışverişinde bulundu.
Tüm gün boyunca yapılan tüm görüşmelerde ekip ile birlikte olan yerel gönüllüler Pınar ve Yasin Sevindik ile tekrar görüşmek üzere vedalaşan ekip Aksaray'a doğru yola çıktı.
Ege Sakin
Haytap  Temsilcisi

cross