1991'den Bugüne

Semih Igdigul Nevsehir- Amasya- Aksaray Ziyaret ve Çalismalari Raporu‏

Sevgili Arkadaslar,

DOHAYKO-HAYTAP Temsilcimiz Semih Igdigul'un, benim destek ve koordinasyonumla
Nevsehir, Amasya ve Aksaray ziyaret ve calismalarini, izlenecek yollar acisindan herkese ORNEK olmasi icin paylasiyoruz:
1. Butun hayvanlarin korunaksiz kirik dokuk kulubelerin bulundugu alanda yazin gunese kisin da kara mahkum oldugu Nevsehir ziyareti sonrasi sehirde ki gelismeler, yapilan golgelikler ve kulubelerin fotograflari asagidadir.
2. Amasya ise tam bir felaket halinde, yuzlerce hayvan tamamen buzlu beton, buzlu sular ve buzlu topraga mahkum durumda, yillardir ugrasmamiza ragmen bir mesafe alamadigimiz bir sehirdi. Semih beyin ziyareti sonrasi, klubeler insaatlar, korunaklarin hemen yapimi basladi. Barinak eski ve yeni insaatli fotograflari asagida.
3. Aksaray, zehirlemenin ve kopek dovuslerinin en yaygin oldugu sehirlerden birisi  olarak bizi ugrastiran, once benim ekibimle birlikte HAYTAP Anadolu Imdat turunda ki temaslarimiz ve sonrasinda Semih beyin bu ziyareti ve tabii ki DOHAYKO Temsilciliğini verdiğimiz Mihriban hanim ve esi Cemal beyin asla vaz gecmeden her turlu zorluklari gogusleyerek surdurdukleri bu mucadele ile guzel gelismelere sahne oluyor. (Dovusler icin emniyete olan muracaatlarimiz devam ediyor)
Sevgiler

Nesrin Citirik
Semih Igdigul Bilgilendirmesi:


  • Nevşehir ziyaretim önce barınağa giderek başladı Köpekler yağmur ve çamurun içinde külübelerde palet ve köpekleri yağmurdan koruyacak alan yoktu .Ordan hemen Belediye başkan yardımcısı Atilla beyin yanına giderek çektiğimiz resimleri gösterdik Atilla bey hemen veteriner işleri müdürü metin beyi, Fen işlerini, marangoz, demirci kim varsa yanına çağırarak benimle barınağa gitmelerini ve ne eksikse hemen yapılması talimatı verdi. Barınağa gidildi neler yapılması gerektiğini söyledim. Ordan orman su işleri müdürünü ziyaret edip bu işin takipcisi olmalarını rica ettim, ordanda vali yardımcısını ziyaret ettim 3 gün nevşehirde kaldım, Nevşehir barınağı halen düzeltme ve yenileme çalışması içindedir barınağın eski ve yeni resimleri ektedir ve oradan Amasya'ya hareket ettim.
  • Amasya'da gönüllü arkadaşımız Emine hanımla buluşup baraınağa gittik orda Belediye veterineri olup mezbahada görevli Nail beyle tanıştık barınak berbat bir haldeydi hayvanların önlerinde yemek yoktu sularını yemyeşil olmuş bidonlardan içiyorlardı köpeklerin "değil kulübeleri, sığınacak yerleri" bile yoktu yani tek kelime ile rezaletti. Hemen belediyeye gidip belediye başkan yardımcısı ve belediye başkanıyla görüştük. gördüğüm acı manzaraları unutmaya çalışarak kendilerine her şeyi anlatmaya çalıştım ve en kısa zamanda barınağı yenileyeceklerine söz verdiler (tenteler, kulübeler, yemek sorunu, veteriner hekim, kısırlaştırma ,yemek ve su kapları,yemek depoları) ertesigün Amasya valisini ziyaret ettik aynı sorunları bildirdik oda her türlü yardıma hazır olduklarını belirtti sonra orman su işleri müdürlüğünü ziyaret ederek sorunları tartıştık. Akşamları Amasyada hayvanlara gönül vermiş arkadaşlarla toplanıp neler yapılması gerektiğini kurumsal, lobi ve piar çalışmalarına hız vermelerini istedim ve Aksaray'a yola ciktim. Amasya şimdi barınak yenileme çalışmaları içinde ve barınağın eski yeni hallerinden resimleri paylaşıyorum .
  • Akasarayda dohayko temsilcisi Mihriban hanım ve eşi Cemal beyle buluştum yolda Orman Su İşleri müdürü Necati beyi aradım hep beraber Aksaray barınağına gittik Veteriner işleri müdürü Duran beyde oraya geldi Duran bey Mihriban hanım ve eşine yakışıksız bir sertlik içinde olunca bunun yanlışlığını anlattım. Barınak eksiklerine rağmen eskiye göre iyi durumdaydı yemek olarak hazır mama, ekmek arpa unu ve belli zamanlarda kaynamış etler veriliyormuş. Nesrin Çıtırık'ın şikayet yazıları sonrası barınakta su altında olan yerler çakıl ve toprakla kapatılmış. kulübelerin önü açıktı ve onların kapatılmasını ve açık alanların üstlerinin yağmur ve güneşten korunmak için kapatılmasını söyledim. Akşam Aksarayda hayvan sever arkadaşlarla buluştuk ve orada neler yapılacağını nasıl bir çalışma içine girileceğini kendilerine izah ettim kurumsal çalışmaların öneminden ve belediyeyle kesinlikle işbirliği içinde pozitif yaklaşımlardan bahsettim 
   Ertesi gün direk belediyeye gidip belediye başkan yardımcısı Hüseyin beyle görüştüm uzun bir görüşmenin ardından mesafeli olduğu temsilci arkadaşlarımızla görüşmelerini sağladım. Hüseyin beye, Aksaray'da ki gönüllülerle iletişim kurmalarının önemini anlattım.
   Temsilci arkadaşlar ve Belediyenin el ele verip Aksarayı hayvan hakları konusunda örnek bir ilimiz olması gerektiğini kendilerine ifade ettim ordan tekrar barınağa giderek basına düzelmelerin bizi mutlu ettiğini, belediye ile gönüllerimizin el ele daha da iyi şeyler yapacaklarini ifade ederek gerekli açıklamayı yaptım, ordaki görevlilerle uzun uzun konuşup neler yapılması gerektiğini kendilerine ifade ettim ve akşam gönlüm rahat olarak Aksaraydan ayrıldım.
  • Saygılarımla

 • Semih İğdigül
 • DOHAYKO/ HAYTAP
cross