1991'den Bugüne

Antalya, valilik 4483 geregi belediyelere sorusturma acilmasi talep yazisi

Arkadaslar,            
Lutfen, gorevlerini yerine getirmeyen belediyeler icin valiliklere olan yazilarinizda, asagida Antalya valiliginin belediyeler hakkinda icisleri bakanligina sorusturma acilmasi yazisindan  yola cikarak hazirladigim formati mutlaka uygulayin ve bu kanun geregi SORUSTURMA ICIN ICISLERI BAKANLIGINA yazi yazilmasini isteyin. 4483 sayili kanun bilgisi ve Il Idare Kurulu bilgilerini de asagiya aldim, lutfen okuyun ve saklayin.
sevgiler        nesrin/HAYTAP/DOHAYKO

HERKESIN  DIKKATINE COK ONEMLI...

1. Ilk defa bir valilik belediyeler yetkilileri hakkinda 4483 sayili Memurlar ve Diger Kamu Gorevlilerinin Yargilanmasi Hakkinda Kanun cercevesinde islem yapilmasini Icisleri bakanligina intikal ettiriyor. Kanuna iliskin kisa on bilgi asagida, lutfen bakin. Simdiye kadar valilikler bu musaadeyi vermiyordu. BU MUTHIS bir kazanim.

2. Antalaya da yapilan katliamlara iliskin Antalya Valiliginden bizlere gelen cevapta su ibare var... 

İl Hayvanları Koruma Kurulunun muhtelif tarihlerde almış olduğu karara göre, kanunen geçici bakımevleri yapmaları hususunda yasal görev ve sorumluluklarının gereklerini yerine getirmedikleri anlaşılan Kepez, Konyaaltı ve Muratpaşa Belediyesi Yetkilileri hakkında 4483 sayılı yasaya göre işlem yapılması için Antalya Valiliğinin ilgi (b) yazıları ile konu İçişleri Bakanlığına intikal ettirilmiş olup, Öninceleme İşlemlerinin sürdürüldüğü dosyasının incelenmesinden anlaşılmıştır.

Bundan cikacak netice bulundugunuz sehirde Il Hayvanlari Koruma Kurulundan dan cikacak kararlar uygulanmazsa, ANTALYA ornegine dayanarak,  ilgili belediye yetkilileri hakkinda sorusturma acilmasini isteyecegiz.

3. Antalaya valilikten verilen valilik cevabinin tumu asagida, lutfen bakin. Bu arada cevabi yazi Il Idare Kurulu basligi ile gelmis. Il Idare Kurulu nu yasada inceledim.

Kurulun gorevlerinden bazi maddeler soyle.

Memurlarin yargilanmalari ile ilgili islemler dahil, il idare kurulu ve il disiplin kurulu gorevlerine iliskin is ve islemleri hazirlamak ve yurutmek,
Valilikce kamu gorevlileri hakinda sorusturma yapilmasi, bunlarin gorevden uzaklasitirilmasi, cezalandirilmasi, bu konudaki izin verme yetkilerinin kullanilmasi islemlerini yurutmek.

Kurulun tanimi ise soyle...

İl idare kurulu, Vali veya vali muavininin bakanligi altinda hukuk isleri muduru, defterdar, bayindirlik, saglik ve sosyal yardim, tarim, veteriner ile milli egitim ve kultur mudurluklerinden meydana gelir. İdari ve istisari nitelikte kararlar almaya yetkili bir kuruldur.

Demek ki, bundan sonra yazilarimizi Il Idare Kurulu Baskanligina da gonderecegiz.

İL İDARE KURULU MÜDÜRLÜĞÜNÜN GÖREVLERİ

Memurların yargılanmaları ile ilgili işlemler dahil il idare kurulu ve il disiplin kurulu görevlerine ilişkin iş ve işlemleri hazırlamak ve yürütmek.
Valilikçe kamu görevlileri hakkında soruşturma yapılması, bunların görevden uzaklaştırılması, cezalandırılması, bu konudaki izin verme yetkilerinin kullanılması işlemlerini yürütmek. kamu görevlilerine haksız suç isnadında bulunanlar hakkında kamu davası açılması talebini hazırlamak ve ilgili mercilere ulaştırmak.

Adli ve İdari yargı mercilerinde izlenmesi gerekli dava ve konularla ilgili işlemleri izlemek ve yürütmek.

4. 4483 Sayılı Memurlar ve Diğer Kamu Görevlilerinin Yargılanması Hakkında Kanun

MEMURLAR VE DİĞER KAMU GÖREVLİLERİNİN

YARGILANMASI HAKKINDA KANUN

Kanun No :4483

Kabul Tarihi :2.12.1999

Amaç

MADDE 1.- Bu Kanunun amacı, memurlar ve diğer kamu görevlilerinin görevleri sebebiyle işledikleri suçlardan dolayı yargılanabilmeleri için izin vermeye yetkili mercileri belirtmek ve izlenecek usulü düzenlemektir.

Kapsam

MADDE 2.- Bu Kanun, Devletin ve diğer kamu tüzel kişilerinin genel idare esaslarına göre yürüttükleri kamu hizmetlerinin gerektirdiği asli ve sürekli görevleri ifa eden memurlar ve diğer kamu görevlilerinin görevleri sebebiyle işledikleri suçlar hakkında uygulanır.

Görevleri ve sıfatları sebebiyle özel soruşturma ve kovuşturma usullerine tabi olanlara ilişkin kanun hükümleri ile suçun niteliği yönünden kanunlarda gösterilen soruşturma ve kovuşturma usullerine ilişkin hükümler saklıdır.

Ağır cezayı gerektiren suçüstü hali genel hükümlere tabidir. Disiplin hükümleri saklıdır.

cross