1991'den Bugüne

1. Bu Kanun Değişsin Diyen Gönüllüler Felaketi Çağırıyorsunuz !

KANUN DEĞİŞSİN diyerek MUCİZE bekleyen hayvan severler; Geçen dönem kadük olan kanun tasarısı aynı FELAKET maddeleri ile geliyor. Mevcut kanundaki bütün HAKLAR geri alınıyor. Bu mevcut KANUNU ve BU GÜNLERİ çok arayacağız. Sokaklarınızdaki kedi ve köpekler yok edilecek ve sonrasında da yönetmelik maddeleri ile EVLERİNİZDEKİ hayvanlara da sınırlamalar getirilecek. Kısırlaştır Aldığın Yere Bırak maddesi kalkıyor. Şehirler kedi ve köpeklere YASAKLANIYOR.
Mevcut kanunun maddelerini bile bilmeyen hayvan severler umutlarını YİNE MADDELERİNİ BİLMEDİKLERİ yeni bir kanuna bağlamış durumdalar.
Bakanlık da zaten sokaklardaki kedi köpek varlığından ŞİKAYETÇİ olduğu için, bu kanun değişsin çığlıklarını fırsat bilip, bütün kazanımları geri aldıkları TASARILAR hazırladılar. 
Tasarı kanunlaşırsa NELER GETİRİYOR, kazanılmış HAKLARIMIZI nasıl geri alıyorlar, bari bunu okuyun arkadaşlar. 
Herkes, tüm hayvan severler artık BİRBİRLERİ İLE UĞRAŞMAYI bırakıp, bu YOK EDİŞ SÜRECİNİ DURDURMAK için birlikte hareket edeceğini anlasın. Bitirin artık şu kan davalarını SEVGİLİ HAYVAN SEVERLER... Yoksa uğruna KAN DAVALAŞACAĞINIZ hayvanlar kalmayacak. 
Nesrin Çıtırık/ HayKonfed Başkanı.
============================
BAŞBAKANLIĞA gönderilmiş olan KANUN TASARISININ tüm metnini görmek için linki tıklayınız.
http://www.haykonfed.org/…/5199-sayili-hayvanlari-koruma-k…/
============================
5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanununda değişikliklerini içeren 24. Dönem KANUN TASARISI, bilim insanları, meslek odaları ve STK ların görüşleri DİKKATE alınmadan Orman Su İşleri Bakanlığının bürokratları tarafından hazırlanan bu KANUN TASARISI, TBMM Çevre Komisyonunda emrivaki ve zorlama ile geçirilmiş fakat zamanlama açısından KADÜK olmuştu. 
Şimdi bu tasarı Orman Su İşleri Bakanlığı tarafından aynı şekilde KATLİAMLARLA neticelenecek maddeleri ile BAŞBAKANLIĞA YOLLANMIŞTIR. 
Bu tasarı, hayvanların üremelerini kontrol altında tutacak kısırlaştırma tedbirlerini almamak ve ama buna karşılık şehirlerde yaşamalarına da izin vermemek gibi vahim hataları içeren 3 ve 8. maddeleri ile KATLİAMLARA sebep olacaktır.
======1.) Tasarının 3. Maddesindeki toplanıp kısırlaştırılan hayvanlardan "sahiplendirilemeyenler, okul, hastane, ibadethane, çocuk oyun alanı gibi toplumun yoğun olarak kullandığı yerler hariç alındığı ortama bırakılır" hükmü ile, şehre dağılmış olan kedi ve köpekler, hayvanlar şehir merkezlerinden alınıp KENAR MAHALLELERE ve şehir dışlarına atılacak. Dar gelirli ve fakir insanların oturduğu kenar mahallelerde hayvan yoğunluğu olunca, VATANDAŞ ve BELEDİYELER tarafından zehirleme ve KATLİAMLAR başlayacaktır. 
======2.)Kısırlaştırarak sahipsiz hayvan popülasyonunu kontrol etmek yerine, sonu ölümle sonuçlanacak SÜRGÜNLER olacaktır. Bir günde 20 km yol kat eden hayvanlar, yasak olan yerlere gelince yakalanacak, tekrar şehir dışına kenar mahallelere taşınacaktır. Her yakalama bir hayvan için işkencedir.
=======3.) Tasarının 8. maddesi ise, hayvanların üremelerini önleyecek KISIRLAŞTIRMA merkezlerinin, sadece nüfusu 100 binden fazla olan şehirde kurulmasını hükme bağlamıştır. Nüfusu 100 binden az olan ilçe ve beldede KISIRLAŞTIRMA merkezi kurulmasına gerek görmemiştir. Bu durumda, 1000 e yakın ilçede kısırlaştırılmadan şehir dışına atılan sahipsiz hayvanların sayısında adeta patlamalar olacak, buna paralel olarak KATLİAMLAR da başlayacaktır. 
=======4.) Tasarının 10. Maddesi ise, bakımevlerindeki hayvanların petshoplarda SATILACAĞINI hükme bağlamıştır. "*Madde 10- Ev hayvanı satış yerlerinde ev hayvanı bulundurulamaz, ancak bu yerlerde hayvan üretim çiftlikleri ve bakımevlerindeki hayvanların satışı yapılabilir." Bakımevindeki hayvanların satışı gibi akla aykırı bir madde kabul edilemez ve bu tasarının ne kadar gelişigüzel hazırlandığının bir göstergesidir. Veya, sahipsiz hayvanlara deney yasaklandığı için, petshoplar eli ile bu hayvanları sahipli gösterip DENEYLERE yollamak gibi vahşi bir amaç söz konusudur.
======Ayrıca tasarının diğer maddeleri de aynı şekilde çelişkiler ve vahim yanlışlar içermekte; üretim, satış, yasa dışı ithalat, hayvanat bahçeleri, deney, sirkler vb. gibi hayvanları koruma kanunuyla yasaklanması gereken hususlar da bu tasarıda yer almaktadır.
Ev hayvanlarının sayısı ve durumu ise, tepkiyi önleme açısından çıkacak yönetmelikte belirlenecek mutlaka sınırlama getirilecektir.

Tasarının diger maddeleri de hayvanlar için tuzak maddeler ile doludur. Lütfen herkes tasarıyı okusun, tepkisini ona göre oluştursun.
Nesrin Çıtırık/ HayKonfed Başkanı...

cross