1991'den Bugüne

Nesrin ÇITIRIK Marmara-Batı Karadeniz İMDAT TURU, Akçakoca 1. Bölgesel Temsilciler Toplantısı

Nesrin ÇITIRIK Marmara-Batı Karadeniz İMDAT TURU: Akçakoca 1. Bölgesel Temsilciler Toplantısı.‏ - Sakarya ve Adapazarı Bakımevi, Zonguldak Alaplı, Düzce,  Gölyaka, KOCAELİ, Karasu, Silivri, Kocaeli, Büyükçekmece, Akçakoca, Ankara Yasa Toplantısı ve Keçiören Bakımevi ve Belediye Görüşmeleri.

Nesrin ÇITIRIK Marmara Batı Karadeniz İMDAT TURU, 
12 İl İlçe Belde'de RESMİ KURUM ve bakımevi ziyaretleri, Temsilciler Toplantısı, TBMM de Yeni Kanun Tasarısı Toplantısına katılım sağlandı, Ankara'da gönüllü toplantısı yapıldı. Akaçakoca 1. Bölgesel Temsilciler Toplantısı Yapıldı
Nesrin Çıtırık, Başkan Yardımcısı Şebnem Aslan, Timur Ugan, Evren Türeci Sezgin, Murat Sakin sürekli, Berent Burcu Aydıner,
Selçuk Gümüş, Arzu Kulluk- Mesut Sivri, Selma Platin pek İlksen Çebi bazı ziyaretlere katılarak yapıldı.
Akaçakoca HAYTAP ekibi, Düzce, Gölyaka, Karasu, Kocaeli, Silivri, Adapazarı  gönüllüleri ise zaman zaman İMDAT turunda yer aldılar.
Arada TBMM de yapılan Yeni Kanun Tasarısı toplantısına katılım sağlandı, Ankara da bir grup gönüllü ile toplantı yapıldı.
Keçiören Belediyesi Bakımevi ziyaret edilip, bakımevi önünde ki toprağa gömülmüş çok sayıda köpek ölüsü için şikayette bulunuldu ve belediye başkan yardımcısı ile toplantı yapılıp, yerel gönüllüler devreye sokuldu.
İMDAT TURU YOL HATTI BİLGİLERİ:

1 - Sakarya Bakımevi, durum kötü değil, eksikler için talepler iletildi.

2 - Adapazarı Bakımevi, Tam bir toplama kampı, Başkanla görüşülüp talepler iletildi.
3 - Zonguldak Alaplı'da Yeni Bir Dönem Başlıyor, Artık zehirleme yok, Merkez kuruluyor.
 
4 - Akçakoca Bölgesel Temsilciler Toplantısı, bakımevi ziyareti.
5 - Düzce-Gölyaka, Hayvanlar aç, görüşmeler yapıldı.
6 - Karasu Bakımevi ziyareti, eksikler için zaman verildi.
 
7 - Düzce Bakımevi ziyareti, Koşullar felaket durumda, talepler iletilip süre verildi...
8 - Ekibi Silivri Bakımevi Zindan Hücreleri Ziyareti, yıkılmaması durumunda PROTESTO başlatılacak
9 - Kocaeli Bakımevi Bir Rezalet, hücerlerde hayvanlar... Yıkım başladı, Orman Su İşleri takip ediyor.
10 - Kocaeli'nde Belediye yetkilileri ile Akşam Toplantısı - Son Durum
11 - Ekibi Büyükçekmece "Bakımevi".. 4000 hayvan kırık klübelere bağlı, pislik deryası..
12 - HAYTAP 1. Bölgesel Temsilciler Toplantısı - Akçakoca
ANKARA ve KEÇİÖREN Çalışmaları ayrıca rapor edilecek.
==========================
1 - Sakarya Belediyesi Bakımevi

Haytap Başkanı Nesrin Çıtırık, Başkan Yardımcısı Şebnem Aslan, Zonguldak temsilcisi Evren Türeci Sezgin,
Sakarya temsilcileri Berent Burcu Aydıner ve Toprak Selçuk Gümüş, Haytap gönüllüsü Murat Sakin
Sakarya geçici bakımevi ziyaret etti. Bu ziyarette başarılı bir şekilde kısırlaştırma yapıldığı, postoperatif bölmelerin iyi sayılacak durumda olduğu görüldü. Tespit edilen edilen eksikliklerin valilik ve belediyeye bildirildi.
Vali ziyaret edildi, Belediye başkanı sayın Zeki Topcuğlu şehir dışında olduğu için, yazılı olarak başvuruda bulunuldu.

2 - ADAPAZARI Belediye Bakımevi Ziyareti

Adapazarı Belediyesi Bakımevinin tam bir toplama merkezi olduğu, yüzlerce yavru ve büyüğün yağmur altına
mahkum olduğu, pek çok köpeği dağa taşa atıldığı tespit edildi. Belediye Başkanı ile görüşüldü, tüm eksiklikler
bildirildi. Adapazarı yerel gönüllüler ve HAYTAP tarafından yakın takibe alındı.

3 - Zonguldak Alaplı Belediyesi Ziyareti

ALAPLI da YENİ BİR DÖNEMİN TEMELİNİ ATTIK: Bugün en fazla zehirlemelerin yapıldığı Alaplı'nın  kaymakamı ve belediye başkan yardımcısını sn. İbrahim Şengün'ü ziyaret ettik. Kaymakam bey sorunların yasal ve vicdani boyutta mutlaka çözülmesi gerektiğini ve kendisine düşen görevleri yerine getireceğini ifade etti. Belediye başkan yardımcısına anlattığımız tüm bilgileri büyük bir dikkatle dinledi,kısırlaştırma merkezinin acilen operasyon öncesi - sonrası bölümlerinin de yapılması ile hizmete sokulmasını, sahipsiz hayvanlara ilişkin sorunların kısırlaştırarak çözülmesine yönelik talimatlar verdi.
Belediye desteği ve HAYTAP Alaplı temsilcisi Serkan Böncü ile birlikte okullara  eğitim çalışmalarının yapılmasına da karar verildi.

4 - Akçakoca 1. Bölgesel HAYTAP Temsilciler Toplantısında
bakımevi ziyareti ve resmi kurumların da katılımı ile gönüllü toplantısı

HAYTAP Bölgesel Toplantılarından birinde daha HAYTAP temsilcileri, hayvan hakları savunucuları bir araya geldi. 
Akçakoca, Düzce, Bolu, Sivas, Karadeniz Ereğli, Kocaeli'nden gelen arkadaşlarımız bakımevindeki incelemelerden 
sonra öğretmen evinde bir toplantı düzenledi.

Yapılan toplantıda bölgenin genel sorunları ve belediye başkanlıklarından taleplerimiz görüşüldü...Yasa tasarısı ve deney yönetmeliği konularında açıklamalar yapıldı. Öğleden sonra başlayan toplantıya Akçakoca Gönüllüleri, Akçakoca Belediyesi Temsilcileri, Düzce 9.Bölge Orman ve Su İşleri Md. Şube Yetkilileri, Düzce Valiliği İl Kültür Turizm Müdürlüğü yetkilileri, Akçakoca Basın Mensupları katıldı...

Temsilciler toplantısı çalışmalarında Orman Su İşleri Düzce Şb.Md. Sunumu, Kültür ve Turizm Md. Sunumu, Akçakoca Temsilcisi Neşe Perihan Kulak Sunumu ve Sosyal Çalışmalar Örnek sunumu, İl ve ilçelerin genel sorunları izlendi, tartışıldı. Belediye Başkanı Fikret Albayrak ile görüşme yapıldı.

5 - Düzce-Gölyaka / Barınağa  Yemek Gelene Kadar Nöbet

Düzce'nin Gölyaka ilçesinin yoğun şikayet gelen şehir dışında çöplük yanındaki köpek toplama barınağına Akçakoca Haytap ekibi ve Düzce deki dernek üyeleri ile yaklaşık 15 kişi gittik.
Hayvanların bir kısmı yağmur altında, yavrular soğuk toprak üstündeki korunaksız alana toplu olarak doldurulmuş ve hepsi çok açtı.
Belediye başkanı, orman su işleri şube müdürü ile yapılan görüşmelerde başta kulübe ve gölgelik olmak üzere tüm eksiklikleri talep ettik.
Belediye başkanı sorumlu zabıta ve yeni işe giren veteriner hekimi barınağa yolladı.15 süre içinde taleplerimiz yerine getirilmezse protesto kampanyası başlatacağız.
 
6- HAYTAP Ekibi Karasu Bakımevindeydi.

HAYTAP ekibi gece 22.30 da çalışmalarını Karasu bakımevinde tamamladı...Karasuda Belediye Başkan Yardımcısı,
Bakımevi Veterineri, çalışanlar ve gönüllülerle bakımevi değerlendirildi, eksiklikler için önerilerde bulunuldu...Takipteyiz..

7 - HAYTAP Başkanı Ve Ekibi Düzce Bakımevindeydi.

Uzun zamandır şikayetler alınan Düzce bakımevinde dernek üyeleri ile birlikte yapılan gözetimlerde gerek fiziksel şartların
çok kötü olduğu görüldü.  Islak beton üzerinde bulunan hayvanlar, çürümüş kulübe ve paletler, hasta köpeğin bile talaşlı beton üzerine yatırlmış olduğu görüldü. Belediye başkan yardımcısı ve sağlık işleri müdürü ile görüşülerek koşulların derhal düzeltilmesi istendi.
Bahçeli alanlar yapılması şart koşuldu.

8- HAYTAP Başkanı ve Ekibi Silivri Bakımevindeydi.

Haytap Başkanı Nesrin Çıtırık, Temsilciler İlksen Çebi, Şükran Sunç Çakır, Dilek Çelik basın mensupları Silivri Rehabilitasyon Merkezindeydi. Bakımevi veterinerleri Kerem ve Oktay beylerle tespit edilen eksiklikler üzerine görüşüldü, hasta hayvanlar
için yapılan yeni beton hücrelerin ölüm odası olacağı anlatıldı. Derhal yıkılması istendi. Aksi takdirde protesto başlatılacağı bildirildi.
 
9 - Kocaeli Bakımevi Bir Rezalet, hücrelerde hayvanlar, ölü yavrular..

HAYTAP ekibinden Başkan Yardımcısı Şebnem Aslan'dan aldığımız son dakika bilgisi.
HAYTAP ekibi TV ve yazılı basını bakımevine çağırdı.
Sorumlular neden sonra bakımevine geldi. Tam bir ölüm kampı !!!! Kocaeli'nin tüm ilçelerinden hayvan topluyorlar.
Kapalı alanlarda küçücük bölmelerde onlarca ıslak anneli annesiz yavru, yaralı kanayan hayvanlar, yerler kan içinde.
Ölmüş kurtlanmış yavru köpek. Pislik içinde kafeste ölü kuşlar.
Dış alanlarda bir tek palet yok. Minik yavrular buz gibi ıslak toprak üstünde. Biz isteyince zorla bir tek palet kondu !
Buraya giren hiçbir hayvan sağlıklı çıkmaz, yavruların hepsi ölecek.

10 - Kocaeli'nde Belediye yetkilileri ile Akşam Toplantısı - Son Durum.

HAYTAP ekibi Kocaeli temsilcileri akşam belediye yetkilileri acil bir toplantıda bir araya geldi.
Çağrımız üzerine belediye başkanı danışmanı Nermin hanım ve vet isleri müdürü Fatma Dilber bakımevine geldi.
Tüm olumsuzluklar yerinde gösterildi. Belediye başkanı Genel Sekreteri Tahir bey ve Sağlık Daire Başkanı Osman bey ile makamlarında görüşüldü. Kafesli bölümlerin genişletilmesi, boyanması, bol miktarda tahta kulübe, palet alınması, geniş gölgelikler konması, bahçelerin açılması için söz verildi. Kocaeli Belediyesine bu değişiklikleri yapmaları için 10 gün verildi. 
Ayırca Kandıra da kurulan yeni BAKIMEVİ de ziyaret edildi. Orası ile ilgili olarak TAŞINMANIN derhal durdurulması, hayvanlar için BAHÇELİ BÖLMELER yapılmadan tek bir hayvanın bile oraya alınması halinde PROSTESTO başaltılacağı bilgisi tüm yetkililere söylendi. Bu konuya ilişkin bilgiler daha sonra detaylı olarak yazılacak.
.
11 - HAYTAP Başkanı ve Ekibi 4000 köpeğin kırık kulübelere bağlı olduğu, kışın çok sayıda köpeğin donarak öldüğü Büyükçekmece "Bakımevi"ndeydi.

TC ORMAN VE SU İŞLERİ BAKANLIĞI  1. BÖLGE MÜDÜRLÜĞÜ'NE müracaat edildi. 
"İstanbul Büyükçekmece Belediye bakımevinde hayvanlar son derece kötü koşullarda tutulmaktadırlar. 
Bakımevinde toplam 3000 civarında köpek bulunmakta bu hayvanlar boyunlarından 1 metre zincire bağlı durumda tutulmaktadırlar. 
Hiç biri yıllardır o bir metrelik zincirin sağladığı alan dışında başka bir yere adım atmamışlardır yıllardır kendi kakaları çişleri pislikleri içinde
oldukları, kışın kırık dökük kulübelerde ki hayvanların donarak öldüğü, acilen tedbir alınması gerektiği" iletildi. Durum ayrıca takip edilecek.
14 - HAYTAP 1. Bölgesel Temsilciler Toplantısı - Akçakoca

Haytap Federasyonu Genel Başkanı Sayın Nesrin Çıtırık’ın konuşma ve açıklamalar yaptığı toplantılarda bölgedeki ile ve ilçelerin sorunları ve bunların çözümlerine yönelik konuşmalar yapıldı. Toplantının ilk günü; 22 Şubat 2014 Cumartesi sabahın erken saatlerinde start alındı. 
Toplantının ikinci günü; Toplantı sabah saatlerinde Düzce Orman Su İşleri Müdürlüğü teknik elemanı Selçuk Çömeten’in bölgenin genel durumu ve ilçe bakımevlerinin anlatıldığı sunumuyla başladı. Gönüllü ve temsilcilerin görüş ve düşüncelerini bildirdiği toplantı Akçakoca Temsilcimiz Neşe Perihan Kulak’ın ve gönüllülerin günümüze kadar Akçakoca genelinde yaptıkları çalışmaları içeren sunumuyla devam etti.
Düzce İl Kültür ve Turizm Müdürü Özcan Budak beyin il genelindeki turistik yerler ve buralarda yapılan çalışmalarla ilgili konuşması ve hayvanlara yönelik yapılabilecek proje tekliflerini sundu.
Daha sonra Akçakoca Haytap Çalışma Grubundan Hakan Direk kendi projesi olan uyuşturucu bağımlılarına yönelik ‘Star Sensin’ isimli şarkı yarışmasıyla ilgili tanıtım yaptı.
Federasyon Başkanımız Nesrin Çıtırık'ın toplantının genel bir değerlendirmesi, kurumsal ve sistemli olarak kararlı bir ekip çalışması sonucunda başarılı işlerin ortaya çıkacağını anlatmasıyla toplantı sona erdi. Günü Akçakoca Belediye Başkanı Fikret Albayrak’ın bizim için verdiği akşam yemeğiyle sonlandırdık.
Toplantının üçüncü günü; Dernek üyeleri ve Haytap Temsilcileri eşliğinde Düzce Bakımevi ziyaretiyle başlayan günde bakımevinin uygun olmayan koşulları ve eksiklikleri belirlendi. Bunlarla ilgili Belediye Başkan Yardımcısı ve Sağlık İşleri Müdürü ile görüşülerek talepler bildirildi ve en kısa sürede giderilmesi istendi.
Üç gün süren toplantı ve ziyaretlerin sonunda bölgesel toplantıların orada bulunan il ve ilçe bakımevleri ile Sahipsiz Sokak Hayvanlarının sorunlarının belirlenmesinde oldukça önemli olduğu görüşüne varıldı. Bundan sonra her üç ayda bir bölge toplantıları yapma kararı alındı.
Arzu Nazan KULLUK
HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu Temsilcisi

cross