1991'den Bugüne

116. Belediyelere TABELALI SULUK koymaları için örnek yazı

ÇOK ÖNEMLİ, TALEPTE GEÇ KALMAYIN, yazı yollanmamış belediye kalmasın...

Mart ayına girdik. Kavurucu sıcaklar başlamadan harekete geçelim ve HEMEN belediyelerden TABELALI SULUK taleplerimizi yapalım. Asgari 1-2 ay alımların işlemleri sürüyor, o da belediye direnmezse. Suluk taleplerini YAZ başında yaptığınızda, eğer alım da yapılırsa, yaz sonunu buluyor.
Bu yıl bunu bir kampanya halinde belediyelerden talep edelim.
Yaz sıcağında SUSUZLUKTAN ÖLEN HAYVAN sayısı düşündüğümüzden çok daha fazla olduğunu vurgulayalım. Ayrıca bu talebimizi yerel basına da haber olarak yollayalım.
Hayvanları Koruma Kanununda, belediyelerin sahipsiz hayvanlara BESLEME yapması açıkça yer almaktadır.
Beslenmenin en önemli unsuru ise hayvanlara SU SAĞLANMASIDIR.
Bu bağlamda,
1. belediyelere “TABELALI SULUKLAR” kurmaları hususunda olan yazıları hemen yollayalım, takibini yapalım.

2. Bu sulukların üzerinde belediyenin adı ve logosu olan, bir de hayvanlara merhamet konusunda mesaj içiren TABELALARIN KONMASINI ısrarla talep ediniz. Tabelalar, vatandaş üzerinde büyük etki yapmaktadır. Tabelalı suluk olan yerlerde, besleyen ve su koyan gönüllülere TEPKİ azalmaktadır. Vatandaş "Demek ki DEVLETİMİZ de bu hayvanların beslenmesini istiyor" diye düşünmektedir.
3. Zabita da, belediyeler de ve hatta Orman Su İşleri Müdürlükleri bile yasadaki bu maddeden habersizler. Onlara kanunları öğretelim.
4. Bazı belediyelerin zabıtaları "hayvanları beslemeyin sulamayın" diye baskı yapma cüretini bile göstermektedir. Bu TABELALI SULUKLAR bu adamlara da bunun yasal hak olduğunu gösteriyor öğretiyor. Belediye logolu suluk olan bir yerde zabıta gelip müdahele edemez.
Lütfen belediyelerinize aşağıda ki yazıyı yollayın, takip edin, basının da desteğini alın. Yazıyı aynı zamanda Valilik, Orman Su İşleri, Kaymakamlığa da yollayın. Talep edip de talebinize olumlu cevap vermeyen belediyeleri de bize bildirin. [email protected]
Selam ve sevgilerimle..
Nesrin ÇITIRIK
Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu BaşkanıBELEDİYELERE TABELALI SULUK KOYMALARI İÇİN ÖRNEK YAZI:

_________________________

Konu: Bu kavurucu sıcaklarda sahipsiz hayvanlar için sokak ve parklara TABELALI SULUKLARIN ACİLEN konması talebi.

YASAL DAYANAK:
Hayvanları Koruma Kanunu, Ev Hayvanlarının Korunmasına dair Avrupa Sözleşmesi (Strazburg, 13. 11. 1987) , Hayvan Hakları Evrensel Beyannamesi, İçişleri Bakanlığı Özel İdare ve Belediye Hizmetlerinde Gönüllü Katılımı Yönetmeliği


DAĞITIM :
BİMER, Orman Su İşleri Bakanlığı, Valilik, Belediyeler, Kaymakamlıklar, Orman Su İşleri Müdürlükleri, Müftülükler, Yerel Basın


Belediye Başkanlığına,

1. Parklara, sokaklara ve uygun olan yerlere sahipsiz hayvanlar için TABELALI SULUKLAR KONMASINI acilen talep ediyoruz.
2. Bu sulukların konacağı yerlerin tespit edilmesi hususunda gönüllülerle işbirliği yapılmasını, özellikle biz gönüllülerin besleme yaptıkları yerlere öncelik verilmesini talep ediyoruz.
3. Sulukların tabelalarında "Belediyenin adı ve logosunun yer almasını, bu suluğun 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu hükmü olarak konduğunun yazılmasını, suluklara yabancı madde atanlar ve zarar verenler hakkında işlem yapılacağının" yer almasını talep ediyoruz.
4. Yasal hüküm olmasının yanında, sevgili Peygamberimiz Hz Muhammed'in (S.A.V), "tüm canlılara su verilmesinde sevap olduğu" sözleri ile bunun Yüce Dinimiz İslam'da da yer aldığı bilinerek gereği yapılmalıdır. %99 u Müslüman olan bir toplumda hayvanların susuzluktan ölmesi utanç vericidir.
5. Yasal mecburiyet dışında, ayrıca Yüce Dinimiz İslam'da, hayvanlara su verilmesinin sevap olduğu konusunda kıyamete kadar geçerli hükümler vardır. %99 u Müslüman olan bu toplum, hayvanlara SULUK konmasından memnuniyet duyacaktır. "(Susuz bir mümin, kuyuya inip su içti. Bir köpek de kuyunun ağzında susuzluktan bitkin vaziyette bekliyordu. O kimse, bu hayvana acıyıp, ayakkabılarından birini çıkardı, onunla köpeğe su verdi. Bu hareketten Allahü teâlâ razı oldu. O kimseyi Cennete koydu.) [Müslim]
6. Hayvanların insan kapısına gitmesi bir lokma ekmek bir yudum su bulmak içindir. Suyunu içen ve karnı da doyan hayvan insan peşinde dolaşmaz, bir köşe bulur yatar. Bu insandan gelen şikayetleri de azaltır.
Müracaatımıza ilişkin tarafımıza 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımızla arz ederiz.

İSİM, TC KİMLİK NUMARASI


Ek 1.....Talebimize ilişkin Yasanin ilgili maddeleri

Ek 2.... Konuya ilişkin suluk fotoğraflarını içeren görsel.
__________________________________
EK 1..
5199 Hayvanları Koruma Kanunu Uygulama Yönetmeliği
MADDE 21 – (1) Toplanilan sahipsiz ve gucten dusmus hayvanlar asagidaki esaslara gore bakilir:
d) Gecici bakimevlerinde on gun sure ile gerekli duyurular yapildigi halde sahiplendirilemeyen hayvanlar kontrolleri, asilari ve tibbi mudahaleler ile kisirlastirilmalari yapildiktan ve operasyon yaralari kapandiktan en az yedi gun sonra kayit altina alinip, mudahale gormus olduklarini gosteren isaretleri uzerlerinde olacak sekilde veteriner hekimin onayiyla alindiklari ortama geri birakilir. Bu ortamlarda belediyeler, gonullu kuruluslarla isbirligi icerisinde besleme odaklari kurar ve hayvanlarin beslenmesine yardimci olur. Hayvanlar, hicbir suretle ilgili belediye sinirlari disindaki bir ortama, ormanlik alana veya diger yaban hayati yasam alanlarina birakilmaz.

cross