1991'den Bugüne

144.Belediyeler Gönüllüler ile birlikte Sahipsiz Hayvanlara Besleme yapmak Zorundadır !

Kanunlara göre BELEDİYELER gönüllülerin besleme odaklarına MAMA desteği vermek zorunda, iş yeri mutfaklarından yemek toplayıp sahipsiz hayvanları doyurmak zorunda, gönüllülere resmi kimlik de vererek, hayvanlara yönelik çalışmalarında araç, kıyafet, yer vs desteği sağlamak zorundadır.
Aşağıdaki örnek yazıyı dikkatle okuyup, ilgili kanun ve yönetmelik maddelerini EZBERLEYİP, belediyelerden talepte bulunun.
Taleplerinizi karşılamayan belediyeyi valilik ve bakanlığa yasa ihlali ile şikayet edin.…
Nesrin Çıtırık
Hayvanların Yaşam Hakları Konfederasyonu Başkanı.
==============================================

BELEDİYELERE ÖRNEK YAZI:
___________________________

KONU: Belediyenin, sahipsiz hayvanlar için "gönüllülerce oluşturulan besleme odaklarına", yasa gereği olarak mama desteğinde bulunması, iş yeri mutfaklarından artık yemek toplaması, gönüllü katılım yönetmeliği gereği de araç, malzeme, mama vs sağlayıp gönüllüye kimlik vermesi hk

GEREĞİ ve BİLGİ İÇİN DAĞITIM: BİMER, Orman Su İşleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Valilik, Orman Su İşleri Bölge ve Şube Müdürlüğü, PARTİLERİN Genel Merkezleri, İl ve İlçe Teşkilatları, Milletvekilleri, Aday Adayları, Basın Kuruluşları.

YASAL DAYANAK: 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği, İçişleri Bakanlığı Özel İdare ve Belediye Hizmetlerinde Gönüllü Katılım Yönetmeliği, Belediyeler Kanunları

BELEDİYE BAŞKANLIĞINA

Hayvanları Koruma Kanunu Yönetmelik Madde 21 (d) ve "MADDE 7 – (1) e göre, ve İçişleri Bakanlığı Özel İdare ve Belediye Hizmetlerinde Gönüllü Katılım Yönetmeliği 5, 6 ve 9. Maddelerine göre belediyelerin sahipsiz hayvanlara yönelik hizmetlerde gönüllüler ile birlikte çalışmaları ve desteklemeleri hükme bağlanmıştır. (Kanun maddeleri altta eklidir)
Bu bağlamda:
1. Tarafımızca oluşturulan "beslenme odağına" belediyenizin kuru mama desteğini yasal hak olarak talep ediyoruz. Belediyeniz yeterince besleme yapmadığı için, gönüllüler, imkanları zorlayarak, sokaklarda yaşayan, açlık ve susuzlukla karşı karşıya kalan bu hayvanlar için "besleme odakları" oluşturarak belediye görevini üstlenmiş oluyorlar. Karnı doymuş olan hayvanlar insanlara yaklaşmaz ve kendi bölgelerinde bir köşeye kıvrılıp yatar. Hayvanların insan peşinde olmalarının sebebi AÇLIKTIR. (Ek 1 Yasa Yönetmelik Maddesi)

2. Belediyenizin, sahipsiz hayvanların beslenmesi amacıyla, bölgesinde bulunan lokanta, işyeri ve fabrikaların mutfaklarında oluşan hayvan beslemeye elverişli besin maddelerini toplayarak, gönüllüler ile birlikte sahipsiz hayvanları doyurmasını talep ediyoruz. (Ek 2 Yasa Yönetmelik maddesi)

3. Gönüllü Katılım Yönetmeliği gereği, belediyenize, sahipsiz hayvanlara ilişkin önerilerimi sunup, şahsıma resmi kimlik verilmesini, araç, mama, kıyafet ve yer temin edilerek hayvanları doyurmamıza destek verilmesini talep ediyorum. (Ek 3 Yönetmelik Maddesi)

Müracaatımıza ilişkin 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği kanuni süresi içinde tarafımıza cevap ve bilgi verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımızla arz ediyoruz.

Ad Soyad:
Tc Kimlik:
__________________________________
Ek...1... 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu Uygulama Yönetmeliği
MADDE 21 – (1) Toplanilan sahipsiz ve gucten dusmus hayvanlar asagidaki esaslara gore bakilir:
d) Sahipsiz hayvanlara besleme odağı kurmakla görevlendirilmiş belediyeler, gonullu kuruluslarla isbirligi icerisinde besleme odaklari kurar ve hayvanlarin beslenmesine yardimci olur. Hayvanlar, hicbir suretle ilgili belediye sinirlari disindaki bir ortama, ormanlik alana veya diger yaban hayati yasam alanlarina birakilmaz.
______________________________
Ek....2... "MADDE 7 – (1) e göre d) Sahipsiz hayvanların beslenmesi amacıyla, bölgesinde bulunan lokanta, işyeri ve fabrikaların sahiplerinin uygun görmesi halinde işletmelerinde ve mutfaklarında oluşan hayvan beslemeye elverişli besin maddelerinin toplanmasıyla," yükümlüdür.
______________________________________

Ek 3. İçişleri Bakanlığı İl Özel İdaresi ve Belediye hizmetlerinde Gönüllü Katılım Yönetmeliği ilgili maddeleri:
=====5. Madde (e) bendinde, belediye veya özel idare e) Başıboş ve sahipsiz hayvanlara yönelik hizmetleri yapmak üzere gönüllü çalıştırabilir" diyor. 
=====6. Madde ise gönüllü hizmetlerin verilmesinde "d) İl özel idaresi ve belediye, gönüllülere faaliyet alanına göre, gerekli kıyafet, araç, gereç, mekan sağlayabilir ve eleman tahsis edebilir." hükmünü içermektedir. 
=====9. Maddede ise gönüllüye RESMİ KİMLİK KARTI verilir diyor. Bu madde gereği RESMİ KİMLİK KARTI talep edelim.

cross