1991'den Bugüne

42. Belediyenizden 'SU ODAKLARI' Oluşturmasını YASAL ZORUNLULUK Olarak ISRARLA Talep Ediniz..

alt

42.NUMARALI YAZI:
Belediye Başkanlığına: Tabelalı Sulukların park ve sokaklara konması talebimiz. Sevgili Arkadaşlar, Kavurucu sıcakların yaşandığı bu günlerde SUSUZLUKTAN ÖLEN HAYVANLAR düşündüğümüzden çok daha fazla. 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunununda sokaklardaki sahipsiz hayvanların BESLENMESİ açıkça yer almaktadır.

Beslenmenin en önemli unsuru ise hayvanlara SU SAĞLANMASIDIR.

l. Bu bağlamda, özellikle yaz sıcağının kavurucu olduğu bu günlerde, belediyelere “TABELALI SULUKLAR” kurmaları hususunda olan yazıları yollayalım, takibini yapalım.
2. Bu sulukların üzerinde belediyenin adı ve logosu olan, bir de hayvanlara merhamet konusunda mesaj içiren TABELALARIN KONMASINI ısrarla talep ediniz. Tabelalar, vatandaş üzerinde büyük etki yapmaktadır. Tabelalı suluk olan yerlerde, besleyen ve su koyan gönüllülere TEPKİ azalmaktadır. Vatandaş "Demek ki DEVLETİMİZ de bu hayvanların beslenmesini istiyor" diye düşünmektedir.
3. Zabita da, belediyeler de ve hatta Orman Su İşleri Müdürlükleri bile yasadaki bu maddeden habersizler.

Bazı belediyelerin zabıtaları "hayvanları beslemeyin sulamayın" diye baskı yapma cüretini bile göstermektedir.
Bu TABELALI SULUKLAR bu adamlara da bunun yasal hak olduğunu gösteriyor öğretiyor.
Lütfen belediyelere aşağıda ki yazıyı yollayın, takip edin, basının da desteğini alın.

Selam ve sevgilerimle..
Nesrin ÇITIRIK
DOHAYKO Genel Sekreteri
[email protected]

Farklı suluk resimleri için linki tıklayınız: http://www.dohayko.org/…/3302-belediyenizden-su-odaklari-ol…

BELEDİYELERE TABELALI SULUK KOYMALARI İÇİN ÖRNEK YAZI: 
_________________________

Konu: Bu kavurucu sıcaklarda sahipsiz hayvanlar için sokak ve parklara TABELALI SULUKLARIN ACİLEN konması talebi.

Belediye Başkanlığına,

1. Kavurucu sıcakların şiddetle yaşandığı çok sayıda hayvanın susuzluktan öldüğü bu mevsimde, parklara, sokaklara sahipsiz hayvanlar için TABELALI SULUKLAR KONMASINI acilen talep ediyoruz.
2. Bu sulukların konacağı yerlerin tespit edilmesi hususunda gönüllülerle işbirliği yapılmasını, özellikle gönüllülerin besleme yaptıkları yerlere öncelik verilmesini talep ediyoruz. (Yasa Ek 1)
3. Sulukların tabelalarında "Belediyenin adı ve logosunun yer almasını, bu suluğun 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu hükmü olarak konduğunun yazılmasını, suluklara yabancı madde atanlar ve zarar verenler hakkında işlem yapılacağının" yer almasını talep ediyoruz.
4. Yasal hüküm olmasının yanında, sevgili Peygamberimiz Hz Muhammed'in (S.A.V), "tüm canlılara su verilmesinde sevap olduğu" sözleri ile bunun Yüce Dinimiz İslam'da da yer aldığı bilinerek gereği yapılmalıdır. %99 u Müslüman olan bir toplumda hayvanların susuzluktan ölmesi utanç vericidir.

Müracaatımıza ilişkin tarafımıza 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımızla arz ederiz.

İSİM, TC KİMLİK NUMARASI

Dağıtım : BİMER, Orman Su İşleri Bakanlığı, Valilik, Belediyeler, Kaymakamlıklar, Orman Su İşleri Müdürlükleri, Müftülükler, Yerel Basın

Ek 1.....Yasanin ilgili maddesi 
Ek 2.... Konuya ilişkin görsel.

__________________________________
EK 1..
5199 Hayvanları Koruma Kanunu Uygulama Yönetmeliği
MADDE 21 – (1) Toplanilan sahipsiz ve gucten dusmus hayvanlar asagidaki esaslara gore bakilir:
d) Gecici bakimevlerinde on gun sure ile gerekli duyurular yapildigi halde sahiplendirilemeyen hayvanlar kontrolleri, asilari ve tibbi mudahaleler ile kisirlastirilmalari yapildiktan ve operasyon yaralari kapandiktan en az yedi gun sonra kayit altina alinip, mudahale gormus olduklarini gosteren isaretleri uzerlerinde olacak sekilde veteriner hekimin onayiyla alindiklari ortama geri birakilir. Bu ortamlarda belediyeler, gonullu kuruluslarla isbirligi icerisinde besleme odaklari kurar ve hayvanlarin beslenmesine yardimci olur. Hayvanlar, hicbir suretle ilgili belediye sinirlari disindaki bir ortama, ormanlik alana veya diger yaban hayati yasam alanlarina birakilmaz.

 

cross