1991'den Bugüne

62.Beld. ve Orman Su İşlerine:Kedi Toplayan Belediye Veteriner ve Toplama Ekibi hk soruşturma talebi

alt

62. KİRLİ SAVAŞIN NERESİNDESİNİZ? Bu minik bedenli KEDİLER ile "Site Yönetimleri ve Belediyeler" arasında görünmeyen bir KİRLİ SAVAŞ var. ADALETSİZ İNSAFSIZ bir savaş. Belediyelerin vicdansız ve oya tapan başkan ve hayvanları canlı görmeyi unutmuş belediye veterinerleri,  gaddar  toplama ekibi görevlilerine TOPLA-YOK ET- BARINAKTAKİ HÜCREYE TIK emirleri veriyorlar. Bu narin ve asil minik kediler sokaklarımızdan SESSİZCE YOK EDİLİYOR.

1. Kendilerini, SİTE denilen BETON MEZARLARA, insanlığın yüce değerlerini de BETONA gömmüş "site yöneticileri ve oralarda ki KOMŞULAR" !!! da bu kedileri TORBALAYIP ölümlere attırıyorlar. 
Bu kirli savaşın KEDİLER cephesinde mutlaka yer almalıyız. Biz çaresizliğe yenik düşersek KEDİLER YOK EDİLECEKLER, SESSİZCE sokaklarımızdan kopartılacaklar.

2. Hele hele kediler için ayrı bir KISIRLAŞTIRMA-BAKIM Merkezi olmayan belediyelere ASLA KEDİ TOPLATMAYALIM. Köpek için "havladı-ısırdı" bahaneleri var. Kediler için bu bahane de yok. 
Kedilere el atan belediyelerin ELLERİNİ yakın arkadaşlar. Daha yasalara ve vicdana uygun bakım evleri oluşturmaktan aciz BU HAİN BELEDİYELERE meydanı boş bırakmayalım. SOSYAL MEDYADA o belediyenin başkanını da AFİŞE edin.

3. Bu bağlamda, yasaları öğrenmelisiniz. Hem "belediyelere" hem de yasanın uygulayıcı olan Orman Su İşleri Müdürlüklerine bu konudaki YASAL UYARI YAZILARINA örnekler aşağıda verilmiştir. Bunları iyice okuyarak kendi bulunduğunuz şehirdeki duruma uyarlayarak gönderiniz. 
Sevgilerimle..
Nesrin ÇITIRIK
Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı.
[email protected]

=========================================

1. BELEDİYEYE ÖRNEK YAZI:

KONU: Kedileri toplayan veteriner hekim ve toplama ekibi hk soruşturma açılması, Belediyenizce kedi toplanması halinde İçişleri Bakanlığından sorusturma istemimizin bilinmesi hk.

BELEDİYE BAŞKANLIĞINA,

Belediyeniz bünyesinde faaliyette bulunması gereken ‘’Kedi Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezi’’yoktur.
Buna rağmen Belediyeniz tarafından sokak kedilerinin toplandığı bilgisi tarafımıza ulaşmıştır.
Kedi Kısırlaştırma ve Rehabilitasyon Merkezi olmadığı halde, kedilerin toplanması, "bu kedilerin issiz alanlara, ormanlara atilmasi veya oldurulmesi" demektir ve bu yonde de bilgiler de alınmaktadır. Yasa hayvanlarin toplanmasi, KISIRLAŞTIRMA MERKEZLERİNDE kisirlastirilmasi, alindigi yere birakilmasini emreder. Bu konudaki hüküm açıktır.  Kediler için ayrıca yasaya uygun kısırlaştırma ve bakımevi olmayan belediyenin kedileri toplaması suçtur, yasaya aykırıdır.

1. Bir daha belediyenizce kedilerin toplanmasi durumunda, belediyeniz hakkinda İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğüne, Mülkiye Teftis Kuruluna, Orman ve Su İşleri Bakanlığının İlgili Birimlerine ve Il Hayvan Koruma Kuruluna ve partinizin genel merkezinde "yerel yönetimlerden sorumlu başkan yardımcısına" şikayette bulunacağımız bilinmelidir.
2. Ayrıca bu toplama için emir verenler, toplamayı kontrol eden belediye veteriner hekimi  ve toplama yapan çalışanlar hakkında da, görevi kötüye kullanmak ve yasayı ihlal etmekten dolayı suç duyurusunda bulunacağımızı, ayrıca toplama ekibinin İş Sağlığı ve Güvenliği açısından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına soruşturma talebinde bulunacağımızı ihtaren bildiriyoruz.

Belediyenizce kesinlikle KEDİLERİN TOPLANMAMASINI talep ediyoruz.

Muracaatimiza 4982 ve 3071 sayili yasalar geregi cevap ve bilgi verilmesini emir ve musaadelerinize saygilarimla arz ederim.
İSİM 
TC KİMLİK No
Dagitim: Iciseleri Bakanligina, Orman Su Isleri Bakanligina, Valilik Il Hayvanlari Koruma Kurulu Baskanligina, Ilce Kaymakamlik ve Belediye Baskanlıklarına, Orman Su Isleri Müdürlüğüne
===============================================

2. ORMAN SU İŞLERİNE ÖRNEK YAZI.

KONU: Kedilerin yaşam haklarının ihlal edilmesi konusunda belediye hakkında soruşturma açılması talebi

ORMAN SU İŞLERİ MÜDÜRLÜĞÜNE,

Sokaklarda ve parklarda bulunan kediler, yavrulu ve emzikli anneler, mağdur olanlar dahil belediye tarafından yasa dışı yollarla toplanıp belediye sınırları dışında bilinmeyen bir yere götürüldüğü ve yok edildiği bilgisi tarafımıza ulaşmıştır. 
Ayırca, belediye zaman zaman sitelere ve büyük alanlı kuruluşlara kedi yakalamaları için KEDİ KAFESLERİ vererek yasayı ihlal etmektedir. Çünkü, sahipsiz hayvanların toplatılması sadece belediyelerde görevli ve düzenli olarak eğitime tabi tutulması gereken "toplama ekipleri" tarafından yapılır. Başka kişi ve kuruluşlar hayvan toplayamaz.
Yasada bu konularda açık hükümler vardır:
1. 5199 sayili Hayvanları Koruma Kanunu, sahipsiz hayvanlarin yasam haklarini "Yasal" guvence altina almistir. (EK 1) 
2. Belediyeler de topladiklari hayvanlari bakimevine goturur, asilar ve kisirlastirir. Belediyelerin toplayip rehabilite ettikleri hayvanlarin "ALINDIKLARI YERE" birakilmalari esastir. Hic bir hayvanin yeri degistirilemez, alistigi ve yasadigi yerde yasami kanunlarla desteklenir, devam eder. Sahipli veya sahipsiz hiçbir hayvan belediye, gönüllü kuruluş veya diğer üçüncü şahıslarca belediye sınırları dışında yaban hayatı yaşam alanlarına bırakılmaz. (EK 2)
3. MADDE 20 – (1) Sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlar aşağıdaki esaslara göre toplatılır: a) Belediyelerde sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların toplatılması için ihtiyacı karşılayacak bir toplama ekibi kurulur. b) Belediyeler tarafından, hayvan toplama ekiplerinin kurulması, bu kişilerin ehil kişilerden oluşması ve dönemsel olarak sorumlu veteriner hekimce eğitime tutulmaları sağlanır. (EK 2)
4. MADDE 7 – (1) Belediyeler; ç) Bölge ve mahallerindeki, özellikle köpekler ve kediler olmak üzere, sahipsiz hayvanların bakımları, aşılarının yapılması, işaretlenmesi ve kayıtlarının tutulmasının sağlanması, kısırlaştırılması, alındığı ortama geri bırakılması ve sahiplendirilmelerinin yapılması için hayvan geçici bakımevlerine gönderilmesi gibi yapılan tüm faaliyetlerde yerel hayvan koruma görevlileri ve gönüllü kuruluşlar ile belediye veteriner hekimlerinin koordinasyonunun sağlanmasıyla yükümlüdür.
Günümüzde beton binalarimizi ve sehirlerimizi hayvanların doğal yaşam alanlarına kurduk. Doğayı gasp ettigimiz, beton bloklar diktiğimiz, her yeri asfalt yaptigimiz bu ortamda, bu hayvanlara "gidecek yer" bırakmadigimiz acıktır. Ahlaki, vicdani ve yasal boyutta hayvanlarla yaşamayı öğrenmek zorundayız. Oysa ki belediye kendi halindeki kedilere bile yaşam hakkı tanımamakta, onları dönemeyecekleri uzak yerlere, ormanlara, belediye sınırı dışında yaban hayatı alanlarına atmaktadır.
Bu bağlamda:
1. Belediyenin toplama emrini veren veteriner işleri müdürü hakkında 5199 sayılı yasayı ihlalden soruşturma açılması ve idari para cezası verilmesini, yok edilen kedilerin bulunup yerlerine gönüllülerin gözetiminde geri getirilmesini talep ediyoruz. 
2. Yasaya aykırı olan bu toplama emrini yerine getirerek yasayı ihlal eden belediye toplama ekibi görevlilerine soruşturma açılmasını ve idari para cezası verilmesini, ayrıca toplama ekibi görevlilerinin çalışmalarına ilişkin hiç bir tedbir alınmaması nedeni ile  İş Sağlığı ve Güvenliği yasasının ihlal edilmesi bağlamında Çalışma Bakanlığına müdürlüğünüzce yazı yazılmasını  talep ediyoruz.
3. Belediye tarafından site ve kuruluşlara "kedi yakalama kafesi" verildiği bilgileri tarafımıza ulaşmıştır. Bu kafeslerin verilmesi yasaya aykırıdır. Bu kafeslerin verilmesi emrini veren ve uygulayanlar hakkında soruşturma açılmasını talep ediyoruz.
4. Sokaklarda yaşayan kedilerin yaşam haklarının korunması için müdürlüğünüzce belediye, toplum ve öğrencilere yönelik bilgilendirme çalışmaları yapılmasını, AFİŞ ve broşürler ile bilboardlar yapılmasını talep ediyoruz. 
5. Bu gün bu kedileri torbalara koyarak atan ve belki de öldürmüş olan kişilerin, yarın çocuk, kadın ve yaşlı gibi korunaksız insanlara da zarar verecek potansiyel suçlu olmaları nedeni ile tedbir alınması açısından Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polis Şubesi ile de ortak çalışma yapılmasını talep ediyoruz. 

Müracaatimiza ilişkin yapılacak işlemlerin ve alınacak tedbirlerin, soruşturma sonuçlarının tarafımıza 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bildirilmesine emir ve müsaadelerinize saygılarımla arz ederim. 
Isim
TC Kimlik: 
Dagitim: Orman Su İşleri Bakanlığı, Valilik, Sosyal Güvenli Kurumu İl Müdürlüğü, Belediye, Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polis Şubesi, Jandarma Komutanlığı, Hayvan Hakları Platformları, Basın Kuruluşları
___________________________________________________
EK 1 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu
BİRİNCİ BÖLÜM MADDE 1. - Bu Kanunun amacı; hayvanların rahat yaşamlarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamaktır. MADDE 4. - Hayvanların korunmasına ve rahat yaşamalarına ilişkin temel ilkeler şunlardır: a) Bütün hayvanlar eşit doğar ve bu Kanun hükümleri çerçevesinde yaşama hakkına sahiptir. b) Evcil hayvanlar, türüne özgü hayat şartları içinde yaşama özgürlüğüne sahiptir. Sahipsiz hayvanların da, sahipli hayvanlar gibi yaşamları desteklenmelidir.c) Hayvanların korunması, gözetilmesi, bakımı ve kötü muamelelerden uzak tutulması için gerekli önlemler alınmalıdır.
____________________________________________________
EK 2 Hayvanlarin Korunmasina Dair Kanunun Uygulama Yonetmeligi
Sahipsiz ve Güçten Düşmüş Hayvanların Toplatılması ve Bakılması
MADDE 20 – (1) Sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlar aşağıdaki esaslara göre toplatılır: a) Belediyelerde sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların toplatılması için ihtiyacı karşılayacak bir toplama ekibi kurulur. b) Belediyeler tarafından, hayvan toplama ekiplerinin kurulması, bu kişilerin ehil kişilerden oluşması ve dönemsel olarak sorumlu veteriner hekimce eğitime tutulmaları sağlanır. c) Eziyet edilmeden toplanılacak veya toplattırılacak sahipsiz hayvanlar, nakliye araçlarında kafesler içerisinde geçici bakımevlerine kısırlaştırılıp ve aşılattırıldıktan sonra tekrar geri bırakılmaları için nakledilir. Toplanan hayvanların nakil esnasında herhangi bir zarar görmemesi için tüm önlemler alınır. d) Sahipsiz hayvanlar öncelikle kafes ve ağ ile yakalanır. Bu metotlarla yakalamanın mümkün olmadığı durumlarda yakalama sopasıyla da yakalama yapılabilir. Uyuşturucu tüfek uygulamaları ile yakalama ancak veteriner hekim kontrolü altında yapılır.
MADDE 21 – (1) (Belediyelerce) Toplanilan sahipsiz ve gucten dusmus hayvanlar asagidaki esaslara gore bakilir:
d) Gecici bakimevlerinde on gun sure ile gerekli duyurular yapildigi halde sahiplendirilemeyen hayvanlar kontrolleri, asilari ve tibbi mudahaleler ile kisirlastirilmalari yapildiktan ve operasyon yaralari kapandiktan en az yedi gun sonra kayit altina alinip, mudahale gormus olduklarini gosteren isaretleri uzerlerinde olacak sekilde veteriner hekimin onayiyla alindiklari ortama geri birakilir.
g) Sahipli veya sahipsiz hiçbir hayvan belediye, gönüllü kuruluş veya diğer üçüncü şahıslarca belediye sınırları dışında yaban hayatı yaşam alanlarına bırakılmaz.

cross