1991'den Bugüne

65.Gönüllülerin Oluşturduğu Besleme Odakları'na Belediyelerden MAMA DESTEĞİ Talebi Hususunda..

alt

65. Belediyeler'den HAYVANLARIMIZIN HAKLARINI SÖKE SÖKE alacağız, almalıyız. Haklarımızı vermeyen belediye veya yöneticileri bu SEÇİM ÖNCESİ basın yolu ile hem halkın vicdanına, hem de PARTİ genel merkezlerine ve TÜM ADAYLARINA, VEKİLLERİNE yazı ile sayfalarına ekleyerek sürekli şikayet edeceğiz. 

Belediyeler yasa gereği olarak, gönüllülerle birlikte BESLEME ODAĞI oluşturmak zorundadırlar.

Aşağıda BELEDİYEYE ÖRNEK YAZI hazır. Lütfen tüm belediyelere yollayınız.

Bu nedenle, kanunda yer aldığı şekilde "gönüllüler tarafından oluşturulan besleme odaklarına" mama desteği vermesini yasal hüküm olarak talep edeceğiz. Aşağıda ki örnek yazıyı lütfen belediyelerinize gönderin. 

Beslenme işleminin belediyelerin görevleri olduğunu, "GÖNÜLLÜLERCE OLUŞTURULAN" besleme odaklarına mama desteğinde bulunmasının zorunluluk olduğunu tüm belediyelere ve valiliklere yollayın.

BURADA DİKKAT EDECEĞİNİZ önemli husus, "gönüllülere mama desteğinde bulunun" diye yazmayacağız. "Gönüllülerce OLUŞTURULMUŞ olan besleme odaklarına mama desteği verin" diye yazacağız. Yasa maddesinin cümlesini tam olarak kullanacağız. Bunu iyice anlamalısınız ki görevlileri ikna ederken, ellerinde hayır deme için koz bırakmayalım.

Bu "çıkarcı, oy avcısı, halk yağcısı kurumların" eline koz vermeyelim. Her yere trilyonları harcıyorlar ama gariban hayvanların iki lokmasına göz dikiyorlar.

Selam ve sevgilerimle… 

Nesrin Çıtırık / Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı.

__________________________

BELEDİYELERE ÖRNEK YAZI:

___________________________

 

KONU: Sahipsiz hayvanlar için "gönüllülerce oluşturulan besleme odaklarına", yasa gereği olarak belediyenin mama desteğinde bulunması talebimiz...

GEREĞİ ve BİLGİ İÇİN: BİMER, Orman Su İşleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Valilik, Orman Su İşleri Bölge ve Şube Müdürlüğü, PARTİLERİN Genel Merkezleri, İl ve İlçe Teşkilatları, Milletvekilleri, Aday Adayları, Basın Kuruluşları.


BELEDİYE BAŞKANLIĞINA

Hayvanları Koruma Kanunu Madde 21 (d) şıkkında "Sahipsiz hayvanlara besleme odağı kurmakla görevlendirilmiş belediyeler, gönüllü kuruluşlarla işbirliği içerisinde beslenme odaları kurar ve hayvanların beslenmesine yardımcı olur" hükmü getirilmiştir. 

Gönüllü - resmi kurum işbirliğini sadece Hayvanları Koruma Kanunu 8 yerde olmak üzere hükme bağlamıştır. Mevcut kanunlar içinde gönüllüye böyle yer veren başka bir kanun yoktur.

Bu bağlamda:

1. Bu yasa maddesi gereği tarafımızca oluşturulan "beslenme odağına" belediyenizin mama desteğini yasal hak olarak talep ediyoruz.

Bu, sadece yasal hak değil aynı zamanda, insan olmanın uygar olmanın ve merhamet ve paylaşım gibi değerlerin de gereği olan bir mecburiyettir.

Belediyeniz yeterince besleme yapmadığı için, biz gönüllüler, maddi manevi imkanları zorlayarak, sokaklarda yaşayan, açlık ve susuzlukla karşı karşıya kalan bu hayvanlar için "besleme odakları" oluşturmak zorunda kaldık. 

Yani belediyenizin görevini üstlenmiş olduk.

2. Ayrıca, sahipsiz hayvanlar için beslenme odakları kurmak, sokaklardaki hayvanlara ilişkin vatandaştan gelen şikayetleri de azaltacaktır. Çünkü hayvanların insan peşinde dolaşmalarının sebebi bir parça yemektir. Karnı doymuş olan hayvanlar insanlara yaklaşmaz ve kendi bölgelerinde bir köşeye kıvrılıp yatar ve sükunetle yaşarlar. Hayvanların hareket halinde olmalarının ve insan peşinde olmalarının en büyük sebebi AÇLIKTIR.

SONUÇ OLARAK: Gönüllülerce oluşturulan besleme odaklarına belediyenizce "mama desteği" verilmesini, 5199 sayılı yasanın 21/1 Maddesinde "belediyeler gönüllü kuruluşlarla işbirliği içinde beslenme odağı kurar" maddesi gereği olarak talep ediyoruz. (Ek 1)

Müracaatımıza ilişkin 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği kanuni süresi içinde tarafımıza cevap ve bilgi verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımızla arz ediyoruz.

Ad Soyad:

Tc Kimlik:

__________________________________

Ek...1... 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu Uygulama Yönetmeliği

MADDE 21 – (1) Toplanilan sahipsiz ve gucten dusmus hayvanlar asagidaki esaslara gore bakilir:

d) Sahipsiz hayvanlara besleme odağı kurmakla görevlendirilmiş belediyeler, gonullu kuruluslarla isbirligi icerisinde besleme odaklari kurar ve hayvanlarin beslenmesine yardimci olur. Hayvanlar, hicbir suretle ilgili belediye sinirlari disindaki bir ortama, ormanlik alana veya diger yaban hayati yasam alanlarina birakilmaz.

cross