1991'den Bugüne

84.ÖĞRENMELİSİNİZ. Bu Yasa Maddelerini Bilmeden Hayvanları Koruyamazsınız !

alt

ÖNEMLİ YASA MADDELERİ bilinecek ki, KATİL toplama ekipleri YOK olsun, baktığınız hayvanlar için mama-tedavi-araç-bakım desteğini yalvararak değil YASAL HAK olarak isteyip çatır çatır alasınız
======== Yüzlerce belediyenin KATİL TOPLAMA EKİPLERİ, bir köşe bulup kıvrılmış uyuyan masum KÖPEK DOSTLARIMIZI vuruyor, topluyor, dağa taşa atıyor. Bu emri veren UTANMAZ Belediye Başkanları ise, kanun korkusundan, karşımızda küçülüyor, yalan söyleyerek inkar ediyor, alçalıyor.

======== Şimdiye kadar, çıkıp da EVET TOPLATTIM, ÖLDÜRTTÜM diyen bir babayiğit !!! başkan da görmedim. 11 yıl öncesine kadar bütçeye ZEHİR-KIYMA parası koyarak resmen KEDİ-KÖPEKLERİ öldüren,bunu da hizmet diye rapor eden BELEDİYELER ile ancak KANUNLARI İYİ BİLİRSEK baş edebiliriz.

======== Sokaklarda baktığınız hayvanlar, zorunlu olarak belli yerlerde toplu olarak baktığınız sahipsiz hayvanlar için TRİLYONLUK bütçelere sahip belediyelere mama, tedavi vs taleplerimiz için yalvarıyoruz. Oysa bunlar mizim YASAL HAKKIMIZ. Barınaklara giriş yasağını şişine şişine koyan belediye veterinerinin yasayı ihlal ettiğini bilirsek, sahiplendirmeyi hayvanları YOK ETMEDE kamuflaj olarak kullanıp bizden gizli yapmalarının ve daha pek çok hususun yasaya aykırı olduğunu bilirsek, bu ADAMLARIN KAFASINA O YASA MADDELERİNİ İNDİRİRSEK, inanın hayvan haklarında mesafe alırız.

======== 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Yönetmeliklerindeki ÖNEMLİ maddeleri, İl Özel İdaresi ve Belediye Hizmetleri Gönüllü Katılım Yönetmeliğinin "sahipsiz hayvanlara ilişkin hizmetler gönüllü katılmı ile yapılır" MADDESİ, toplama ekiplerinin uyuşturucu madde içeren ilaçları hayvanları yakalarken kullanmalarının TCK 188.madde ve 3-6-7 fıkraları kapsamına da gireceği, bunu kullanan görevliler TCK ya göre suçlu duruma düşecekleri bilgisi de önemli yasa maddelerine eklendi.

======== BİLGİ İKTİDARDIR ve YILMADAN MÜCADELE ETMEK GEREKİR.
Unutmayın, "Kaybettiğimizde değil, Vazgeçtiğimizde Yeniliriz".

======== Bu maddelere ilişkin yazıyı güncellemek için saatlerce bilen uzman dostlara da danışarak çalıştım. Lütfen yararlanın, emekler boşa gitmesin.

Nesrin Çıtırık / Anadolu Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı.
[email protected]www.haykonfed.org

==================================================

Önce A şıkkındaki ana başlıkları inceleyiniz, sonra da B şıkkında bulunan yazıda aynı madde numarasından yasal talebimiz ve dayandığı YASA MADDESİNİ içeren detay bilgileri ezberleyiniz.
=================================================
=================================================

A-) AŞAĞIDA KANUN MADDELERİ BİLGİSİ İLE YER ALAN MADDELERİN ANA BAŞLIKLARI. 
=================================================

1. Sahipsiz hayvanların toplatılmasını eğitimli ve ehil kişilerin oluşturduğu “ belediye toplama ekibinin” yapması yasal hükümdür.
___________________________________

2. SAHİPSİZ HAYVANLARIN KISIRLAŞTIRILDIKTAN SONRA alındıkları yere bırakılması yasal hükümdür.
____________________________________________

3. Sahipsiz hayvanlar konusunda Belediyelerin ve Orman Su İşleri Müdürlüklerinin gönüllülerle birlikte çalışılması yasal hükümdür.
_______________________________________________________

4. Sahipsiz hayvanlar, toplanıp “kısırlaştırılmaları” yapıldıktan ve operasyon yaraları kapandıktan en az yedi gün sonra alındıkları ortama bırakılması yasal hükümdür.
____________________________________________________

5. Sahipsiz hayvanların bırakıldıkları yerde belediyeler tarafından gönüllülerle birlikte besleme odakları kurarak besleme yapmalarını yasal hükümdür.
________________________________________________

6. Belediyeler sahipsiz hayvanları tedavi etmek ve HASTANELER KURMAK ZORUNDADIR: 
______________________________________________________

7. UYUŞTURUCU İLAÇ İLE TOPLAMA VETERİNER KONTROLÜNDE YAPILIR: Uyuşturucu türevi ilaçların; “VETERİNER HEKİM” olmayan personelin elinde bulunması TCK 188.madde ve 3-6-7 fıkraları kapsamına da gireceği için, bunu kullanan görevliler TCK ya göre suçlu duruma düşerler, hayvanları koruma kanununu zaten ihlal etmiş olurlar.. 
_________________________________

8. Hayvanları Koruma Kanunu MADDE 4 (d) şıkkında GERÇEK ve TÜZEL Kişilerin Teşviki ve Eş güdüm Sağlanması Hükmü vardır.
_________________________________________

9. Orman Su İşleri Müdürlükleri belediyelerin başta bakım evi kurulması olmak üzere denetlemek ve yasanın uygulanmasını sağlamak, idari işlem yapmak zorundadır. 
____________________________________________________

11. Belediyelerin bakım evlerinden yapılan sahiplendirmelerde gönüllü kişi ve kuruluşlar ile işbirliği yapmaları yasal hükümdür.
____________________________________________

12. Hayvanların türüne uygun koşullarda tutulması, kötü muameleye maruz kalmamalarının sağlanması Hayvanları Koruma Kanununa göre esastır. 
_________________________________________

13. Belediyelerin gönüllü kuruluşlarla işbirliği içinde, güçten düşmüş hayvanları için bakım evleri kurmaları, ayrıca hastaneler kurarak onların bakım ve tedavilerini sağlamaları ve eğitim çalışmaları yasal hükümdür.
______________________________________________

14. "İl Özel İdaresi ve Belediye Hizmetlerine GÖNÜLLÜ KATILIM YÖNETMELİĞİ" bizim için hayati önem taşıyor. Bu yönetmeliğin 5. Maddesi (e) şıkkı, diğer pek çok sosyal hizmetlerin yanında "başıboş ve sahipsiz hayvanlara yönelik hizmetlerin de gönüllü katılımı ile yapılmasını" hükme bağlamıştır.

=====================================================
=====================================================

 

glasses ifade simgesi

 

 KANUN MADDELERİNE İLİŞKİN YASAL TALEPLER, DETAY BİLGİLER
=======================================================

1. SAHİPSİZ HAYVANLARIN TOPLATILMASI: Sahipsiz hayvanların toplatılmasını eğitimli ve ehil kişilerin oluşturduğu “ belediye toplama ekibinin” yapacağına ilişkin Yönetmelik Maddesi: 
(YASAL TALEBİMİZ: Belediye ekibi dışında hiçbir kurum veya kişi sahipsiz hayvanları toplayamaz, bulunduğu yerden alamaz, başka bir yere götüremez. Kedi köpek alıp başka yere atan site yönetimleri, resmi özel kurumlar ve şahısları şikayet ediniz )

Madde 20 – (1) Sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlar aşağıdaki esaslara göre toplatılır:
a) Belediyelerde sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların toplatılması için ihtiyacı karşılayacak bir toplama ekibi kurulur. b) Belediyeler tarafından, hayvan toplama ekiplerinin kurulması, bu kişilerin ehil kişilerden oluşması ve dönemsel olarak sorumlu veteriner hekimce eğitime tutulmaları sağlanır.
___________________________________

2. SAHİPSİZ HAYVANLARIN KISIRLAŞTIRILDIKTAN SONRA alındıkları yere bırakılmasına ilişkin Yönetmelik Maddesi: 
(YASAL TALEBİMİZ: Hayvanlar ormanlara veya ıssız alanlara, yaban hayatı yaşam alanlarına bırakılamaz, ormanlara köpek atan belediyeleri şikayet ediniz)

Madde 21 – (1) Toplanılan sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlar aşağıdaki esaslara göre bakılır: d) Geçici bakım evlerinde on gün sure ile gerekli duyurular yapildığı halde sahiplendirilemeyen hayvanlar kontrolleri, asilari ve tibbi mudahaleler ile kisirlastirilmalari yapildiktan ve operasyon yaralari kapandiktan en az yedi gun sonra kayit altina alinip, müdahale görmüş olduklarını gösteren işaretleri üzelerinde olacak şekilde veteriner hekimin onayıyla ALINDIKLARI ORTAMA geri bırakılır. Bu ortamlarda belediyeler, gönüllü kuruluşlarla isbirligi icerisinde besleme odakları kurar ve hayvanlarin beslenmesine yardimci olur.
____________________________________________

3. Bakım evi olmayan belediyeler KEDİ-KÖPEK TOPLAYAMAZLAR. Çünkü toplamanın yasal kuralları kanunda belirtilmiştir. Yönetmelikte "Sahipsiz hayvanlar, toplanıp “kısırlaştırılmaları” yapıldıktan ve operasyon yaraları kapandıktan en az yedi gün sonra alındıkları ortama bırakılmalı" der. Bu durumda, KISIRLAŞTIRMA dışında belediyeler köpek toplayamazlar. 
(YASAL TALEBİMİZ: Bakım evi olmayan belediyeler hayvan toplayamazlar. Çünkü kısırlaştırma veya tedavi dışında toplama yasada yoktur. Bakımevi olmadan toplayan belediyeleri ÖLDÜRÜYORLAR diye şikayet ediniz. Çünkü öldürüyorlardır .)

Madde 21 – (1) Toplanılan sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlar asağıdaki esaslara gore bakılır: d) Gecici bakım evlerinde on gün sure ile gerekli duyurular yapıldığı halde sahiplendirilemeyen hayvanlar kontrolleri, asilari ve tibbi mudahaleler ile kisirlastirilmalari yapildiktan ve operasyon yaralari kapandiktan en az yedi gun sonra kayit altina alinip, müdahale görmüş olduklarını gösteren işaretleri üzelerinde olacak şekilde veteriner hekimin onayıyla ALINDIKLARI ORTAMA geri bırakılır.

_______________________________________________________

4. GÖNÜLLÜLERLE BİRLİKTE ÇALIŞMA: Sahipsiz hayvanlar konusunda Belediyelerin ve Orman Su İşleri Müdürlüklerinin gönüllülerle birlikte çalışılmasına ilişkin Yönetmelik Maddesi : 
(YASAL TALEBİMİZ: Belediyeler gönüllülere bakımevlerine giriş yasağı koyamazlar, sahipsiz hayvanlara yönelik çalışmalarda gönüllülerle birlikte çalışmak zorundalar, yasada 7 yerde bu hüküm yer almaktadır. Uygulamayan belediyeleri şikayet ediniz)

Madde 7 - (1) BELEDİYELER; (gönüllülerle çalışmasına ilişkin hükümler)
b) Geçici bakımevine gelen hayvanları öncelikle Ek-2 deki Sahipsiz Hayvan Kayıt Defterine kaydederek müşahede altına almakla, gerekli tedavilerin yapılmasını, kısırlaştırıp aşılanmasını ve işaretlenmesini müteakip alındığı ortama bırakmakla, geçici bakımevlerine gelen hayvanların sahiplenilmesi için yerel hayvan koruma görevlileri ve gönüllü kuruluşlar ile işbirliği yapmakla,
ç) Bölge ve mahallerindeki, özellikle köpekler ve kediler olmak üzere, sahipsiz hayvanların bakımları, aşılarının yapılması, işaretlenmesi ve kayıtlarının tutulmasının sağlanması, kısırlaştırılması, alındığı ortama geri bırakılması ve sahiplendirilmelerinin yapılması için hayvan geçici bakımevlerine gönderilmesi gibi yapılan tüm faaliyetlerde yerel hayvan koruma görevlileri ve gönüllü kuruluşlar ile belediye veteriner hekimlerinin koordinasyonunun sağlanmasıyla gorevli ve sorumludur.
Madde 5 – (1)ORMAN SU İL MÜDÜRLÜĞÜ (Gönüllüler ile çalışılmasına ilişkin hükümler)
b) Yerel hayvan koruma görevlileri ve gönüllü kuruluşlar ile işbirliği yaparak sahipsiz hayvanların kontrolünü takip etmekle,
e) Sahipsiz hayvanların kayıt altına alınması ile ilgili faaliyetleri, belediyelerle ve gönüllü kuruluşlarla eşgüdüm sağlayarak yaptırmakla,
f) Hayvan sevgisi, korunması ve yaşatılması ile ilgili eğitici faaliyetleri belediye, gönüllü kuruluş ve yerel hayvan koruma görevlileri ile koordineli olarak düzenlemekle,
HAYVANLARI KORUMA KANUNU GÖNÜLLÜ İLE ÇALIŞMAYA İLİŞKİN MADDESİ
Madde 4- (d) Hiçbir maddî kazanç ve menfaat amacı gütmeksizin, sadece insanî ve vicdanî sorumluluklarla, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlara bakan veya bakmak isteyen ve bu Kanunda öngörülen koşulları taşıyan GERÇEK ve TÜZEL KİŞİLERİN teşviki ve bu kapsamda eşgüdüm sağlanması esastır.
____________________________________________________

5. BESLEME ODAKLARI KURULMASI: Sahipsiz hayvanların bırakıldıkları yerde belediyeler tarafından gönüllülerle birlikte besleme odakları kurarak besleme yapmalarına dair Yönetmelik Maddesi: 
(YASAL TALEBİMİZ: Belediyelerden gönüllülerle birlikte besleme odakları kurmasını ve besleme yapan gönüllülere mama desteği vermesini talep ediniz. Vermeyen belediyeleri şikayet ediniz)

Madde 21 – (1) Toplanılan sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlar aşağıdaki esaslara göre bakılır: d) Geçici bakım evlerinde on gün sure ile gerekli duyurular yapildığı halde sahiplendirilemeyen hayvanlar kontrolleri, asilari ve tibbi mudahaleler ile kisirlastirilmalari yapildiktan ve operasyon yaralari kapandiktan en az yedi gun sonra kayit altina alinip, müdahale görmüş olduklarını gösteren işaretleri üzelerinde olacak şekilde veteriner hekimin onayıyla alındıkları ortama geri bırakılır. Bu ortamlarda belediyeler, GÖNÜLLÜ KURULUŞLARLA BİRLİKTE BESLENME ODAKLARI kurar ve hayvanlarin beslenmesine yardimci olur.
________________________________________________

6. BELEDİYELER TEDAVİ ETMEK VE HASTANELER KURMAK ZORUNDADIR: Sahipsiz hayvanların tedavileri için belediyelerin hastaneler kurmasına ilişkin Kanun Maddesi: 
(YASAL TALEBİMİZ: Belediyeler sahipsiz hayvanları tam teşekküllü koşullarda tedavi ettirmek, hastane kurmak veya tedavileri için hizmet alımı yapmak zorundadırılar, talep ediniz, şikayet ediniz)

HAYVANLARI KORUMA KANUNU: MADDE 4. Hayvanların korunmasına ve rahat yaşamalarına ilişkin temel ilkeler şunlardır: a) Bütün hayvanlar eşit doğar ve bu Kanun hükümleri çerçevesinde yaşama hakkına sahiptir. Sahipsiz hayvanların da, sahipli hayvanlar gibi yaşamları desteklenmelidir. j) Yerel yönetimlerin, gönüllü kuruluşlarla işbirliği içerisinde, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların korunması için hayvan bakımevleri ve HASTANELER kurarak onların bakımlarını ve TEDAVİLERİNİ sağlamaları ve eğitim çalışmaları yapmaları esastır.
______________________________________________________

7. UYUŞTURUCU İLAÇ İLE TOPLAMA VETERİNER KONTROLÜNDE YAPILIR: Sahipsiz hayvanların uyuşturucu tüfek ile yakalanmaları ancak veteriner hekim kontrolünde yapılır. 
(YASAL TALEBİMİZ: Başında Veteriner hekim olmadan toplamaya çıkan ekipleri şikayet ediniz. İnsan hayvan ayırmadan tüm uyuşturucu ilaçların hekim kontrolünde ve hekim tarafından kullanılması gereklidir. Burada esas uyuşturucu ilacın kullanımıdır. Ayrıca, “NARKOTİK İLAÇ” sınıfına giren KETAMİN /KSİLAZİN /ZOLEZEPAM gibi etken maddeleri olan ve/veya KIRMIZI/YEŞİL REÇETE ile temin edilebilen hayvanları yakalarken de kullanılan bu uyuşturucu türevi ilaçların; yanlarında “VETERİNER HEKİM” olmayan personelin elinde bulunması TCK 188.madde ve 3-6-7 fıkraları kapsamına da gireceği için, bunu kullanan görevliler TCK ya göre suçlu duruma düşerler. Bunu da yasal taleplerimizde bildirelim.)

Madde 20. 1 (d) Sahipsiz hayvanlar öncelikle kafes ve ağ ile yakalanır. Bu metotlarla yakalamanın mümkün olmadığı durumlarda yakalama sopasıyla da yakalama yapılabilir. Uyuşturucu tüfek uygulamaları ile yakalama ancak veteriner hekim kontrolü altında yapılır.
__________________________________________

8. SAHİPSİZ HAYVANLARA BAKAN KİŞİLERE BELEDİYE DESTEĞİ EŞ GÜDÜM:
Hayvanları Koruma Kanunu MADDE 4 (d) şıkkında GERÇEK ve TÜZEL Kişilerin Teşviki ve Eş güdüm Sağlanması Hükmü vardır. Sahipsiz hayvanlara bakan gerek dernekler, STK lar ve gerekse gönüllülerin bu kanun kapsamındaki tüm kurumlarca, yani Belediyeler, Orman Su İşleri Müdürlükleri başta olmak üzere, Valilik İl Hayvanları Korumu Kurulu üyesi olan Müftülük, Milli Eğitim, Sağlık Müdürlüğü, Tarım İl Müdürlüğü gibi müdürlüklerce "desteklenmesi" esas olarak yönetmelikten de öte ANA KANUNDA yer almıştır.
(YASAL TALEBİMİZ: Belediyeler, Orman Su İşleri, Valilik, Müftülük, Milli Eğitim gibi kurumların gerçek ve tüzel kişi olarak DERNEK veya GÖNÜLLÜ KİŞİLERİ gerek dışarıda bakılan hayvanlar için ve gerekse belli alanlarda toplu olarak düzenli bakılan sahipsiz hayvanlar için "mama, tedavi, kulübe, dışarıda yemek dağıtımında araba temini, fabrika marketlerden yemek temini, belediye bakımevlerine gidiş gelişte vasıta temini" gibi sahipsiz hayvanlara ilişkin tüm çalışmalarda desteklemelerini talep edeceğiz ve bunu yapmayan kurumları "yasayı ihlal etmekten, görev ihmalinden" Mahalli İdareler Genel Müdürlüğüne ve İçişleri Bakanlığı Teftiş Kuruluna şikayet edeceğiz)

Hayvanları Koruma Kanunu MADDE 4. - Hayvanların korunmasına ve rahat yaşamalarına ilişkin temel ilkeler şunlardır: d) Hiçbir maddi kazanç ve menfaat amacı gütmeksizin, sadece insani ve vicdani sorumluluklarla, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlara bakan veya bakmak isteyen ve bu Kanunda öngörülen koşulları taşıyan gerçek ve tüzel kişilerin teşviki ve bu kapsamda eş güdüm sağlanması esastır.

_________________________________________

9. BELEDİYELER BAKIM EVİ KURMAK ZORUNDA, ORMAN SU DA BUNU SAĞLATMAK ZORUNDA: Orman Su İşleri Müdürlükleri belediyelerin yasa çerçevesindeki çalışmalarını denetlemek ve yasanın uygulanmasını sağlamak, idari işlem yapmak zorundadır.) 
( YASAL TALEBİMİZ: Bakım merkezi kurmamış belediyeyi denetlemeyen Orman Su İşleri Müdürlüğünü, “görev ihmalden” bakanlığa ŞİKAYET ediniz!)

Hayvanları Koruma Kanunu Yönetmelik MADDE 5 – (1) (g) “Orman Su İl Müdürlüğü, Sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlar ile ilgili olarak belediyelerce geçici bakım evlerinin oluşturulmasını SAĞLATMAKLA yükümlüdür.”
_____________________________________________

10. ORMAN SU DENETİM YAPMAK ZORUNDA: 
(YASAL TALEBİMİZ: Denetim yapmayan Orman Su İşleri İl Müdürlüğünü “görev ihmalden” bakanlığa ŞİKAYET ediniz!)

Hayvanları Koruma Kanunu Yönetmelik MADDE 5 – (1) (ğ) “Orman Su İl Müdürlüğü, Bu Yönetmeliğin uygulanmasını sağlamak için gerekli DENETİMLERİ yapmakla ve denetim sonucunda bu Yönetmelik hükümlerine aykırı davrananlara Kanunun ilgili maddesinde geçen hükümleri uygulamakla yükümlüdür.”
____________________________________________________

11. SAHİPLENDİRME GÖNÜLLÜ KİŞİ VE KURULUŞLAR İLE OLACAK: Belediyelerin bakım evlerinden yapılan sahiplendirmelerde gönüllü kişi ve kuruluşlar ile işbirliği yapmaları yasal hükümdür.
(YASAL TALEBİMİZ: Sahiplendirme konusunda gönüllülere bilgi vermeyen belediyeleri şikayet ediniz. Belediyeler sahiplendirme adı altında hayvanları dağa taşa atmakta, öldürmekte, yok etmektedirler. Buna izin vermeyiniz)

Hayvanları Koruma Kanunu Yönetmelik MADDE 7 - (1) (b) “Belediyeler, geçici bakım evlerine gelen hayvanların SAHİPLENİLMESİ için yerel hayvan koruma görevlileri ve GÖNÜLLÜ kuruluşlar ile işbirliği yapmakla yükümlüdür.” Gönüllüden saklayarak sahiplendirme yapan belediyeyi ŞİKAYET ediniz!
_________________________________________________

12. HAYVANLARIN TÜRÜNE UYGUN KOŞULLARDA TUTULMASI, KÖTÜ MUAMELEYE MARUZ KALMAMALARININ SAĞLANMASI SAYILI KANUNA GÖRE ESASTIR.
Kötü koşullardaki barınaklar, petshoplar, üretim çiftlikleri, özel mülk, sokaklar, yaban hayvanları, hayvanat bahçeleri, yunus parkları, kuş cennetleri, sirkler gibi hayvan bulunan tüm bu tür yerlerdeki kötü muamele ve türüne özgü yaşam koşullarının dışındaki durum, bu kanunun ihlal edilmesi demektir.
(YASAL TALEBİMİZ: Yukarıda bahsedilen tüm durumlarda 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununun 4. maddesine atıfta bulunarak soruşturma açılıp adli idari işlem yapılmasını talep edeceğiz)
MADDE 4. - Hayvanların korunmasına ve rahat yaşamalarına ilişkin temel ilkeler şunlardır: a) Bütün hayvanlar eşit doğar ve bu Kanun hükümleri çerçevesinde yaşama hakkına sahiptir. b) Evcil hayvanlar, türüne özgü hayat şartları içinde yaşama özgürlüğüne sahiptir. Sahipsiz hayvanların da, sahipli hayvanlar gibi yaşamları desteklenmelidir. c) Hayvanların korunması, gözetilmesi, bakımı ve kötü muamelelerden uzak tutulması için gerekli önlemler alınmalıdır. h) Hayvanların türüne özgü şartlarda bakılması, beslenmesi, barındırılma ve taşınması esastır.
_________________________________________

13. Belediyelerin gönüllü kuruluşlarla işbirliği içinde, güçten düşmüş hayvanları için bakım evleri kurmaları, ayrıca hastaneler kurarak onların bakım ve tedavilerini sağlamaları ve eğitim çalışmaları yapmaları 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununda hükme bağlanmıştır. Sakat, mağdur, yavru iken barınağa gelmiş, evinden atılmış hayvanlar için belediyeler onların türüne uygun koşullarda bakım evi kurmalılar ve tüm hayvanlar için her türlü tedavi koşulların sağlayacak hastaneler yapmalılar.
(YASAL DAYANAK: Belediyelerden güçten düşmüş kedi-köpek-at-eşek gibi hayvanları için onların ömür boyu rahatını sağlayacak kalıcı bakım evleri yapmalarını talep edeceğiz. Ayrıca, belediyeler hastaneler kuracak ve hayvanların bakım ve tedavilerini sağlamalarını talep edeceğiz. Hastane kuramayan belediyelerin hayvanların TEDAVİLERİ için yerel veterinerlerden veya özel veteriner kliniklerinden hizmet alımı yapmalarını talep edeceğiz. İl Tarım Müdürlüğünün veteriner hekimlerinin küçük beldelerde sistemli olarak tedavi yapmalarını talep edeceğiz, Ayrıca okul ve topluma yönelik birlikte afiş, broşür, kamu spotları, bilboardlar ve etkinlikler ile hayvan hakları eğitimleri yapmalarını talep edeceğiz)
MADDE 4. - Hayvanların korunmasına ve rahat yaşamalarına ilişkin temel ilkeler şunlardır: j) Yerel yönetimlerin, gönüllü kuruluşlarla işbirliği içerisinde, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların korunması için hayvan bakım evleri ve hastaneler kurarak onların bakımlarını ve tedavilerini sağlamaları ve eğitim çalışmaları yapmaları esastır.
_____________________________________________________________

14. "İl Özel İdaresi ve Belediye Hizmetlerine GÖNÜLLÜ KATILIM YÖNETMELİĞİ" bizim için hayati önem taşıyor. 
Bu yönetmeliğin 5. Maddesi (e) şıkkı, diğer pek çok sosyal hizmetlerin yanında "başıboş ve sahipsiz hayvanlara yönelik hizmetlerin de gönüllü katılımı ile yapılmasını" hükme bağlamıştır.
(YASAL DAYANAK: Belediyelerden sahipsiz hayvanlara ilişkin gerek barınak ve gerekse sokaktaki çalışmalarımıza ilişkin MAMA-TEDAVİ-BAKIM-EĞİTİM-GEREKTİĞİNDE ARAÇ desteği isteyeceğiz. Belediyelerden, belediye yetkilileri ve gönüllülerden oluşan Hayvan Hakları Kurulu oluşturulmasını talep edeceğiz:)
===================================================

BUNLARIN YANINDA MUTLAKA TOPLUMA YÖNELİK ÇALIŞMALAR YAPILMALI. 
ŞUNU BİLİN Kİ, HAYVALARIMIZ TOPLUMUN ELİNDE REHİN. TOPLUMLA ZITLAŞARAK ONLARI HAYVANLARA KARŞI DAHA BİLENMİŞ HALE GETİRMEMEK GEREK.

========= Belediye Meclis üyeleri, Karakol ve Emniyet ziyaretleri, Jandarma Ziyaretleri, Parti yönetimleri, Basın Kuruluşları Sahip ve yöneticileri, Okullar, Stand kurulacak AVM ler, Müftüler, Cami hocaları ziyaret edilecek. Bizden aldığınız broşürler verilecek. Sizin hazırladığınız yazılar verilecek. Bu ziyaretler, olumlu bir temele oturtulup, evet sorun var ama bunu iletişim ile çözebiliriz mesajı verilip hayvan hakları anlatılacak. 
========= Çok önemli, HAYVANLARIN ŞİDDET GÖRDÜĞÜ Mahalleler tespit edilip, oraların MUHTARLARI ile görüşülüp, özellikle şikayetçi olan mahalle sakinleri ile sizi görüştürmesi istenecek. Onlara yasal bilgilendirme yapılacak. Bu tür bir çalışma başarıya ulaşırsa, bir mahalledeki yüzlerce köpek ve kedinin yaşamı daha güvenli olacak. Bu iletişimde ZITLAŞMA olmaması çok önemli. Yasal yaptırımlar, idari cezalar da çok yumuşak ve sadece bilgilendirme uslubu ile anlatılacak. O seçilen bölgedeki Karakol. Müftü, Okullar, Cami hocaları da destek olmak üzere ziyaret edilecek.

cross