1991'den Bugüne

Belediye ekipleri dışında HAYVAN TOPLAYANLAR hakkında VALİLİK ve EMNİYET'e suç duyurusu hakkında örnek yazı

KEDİ ve KÖPEKLERİMİZİ Belediye ekipleri dışında hiç bir kurum veya şahıs TOPLAYAMAZ. Trilyonluk "rezidansların tablo gibi bahçelerinden" en fakir bölgelerde ki "gecekondu avlularına" kadar, büyük kuruluşlar ve üniversitelere kadar geniş bir yelpazede, "yönetimler ve kişilerce" kedi ve köpekler, çoğunlukla uyuşturucu tüfek ile toplanıp yok edilmektedir. Belediyeler artık yasa dışı toplamaları yapmadıkları için bunu şahıslar üstlenmektedir. Bu yasaya aykırıdır ve suçtur. Valiliklere Hayvanları Koruma Kanunu çerçevesinde, Emniyet Müdürlüklerine ise "uyuşturucu tüfek kullanımından dolayı insan hayatını da tehlikeye atmaktan" şikayette bulunun. Bu "insanlıktan çıkmış vahşilerin" hayvanlarımızı toplayıp yok etmelerine izin vermeyin.

Selam ve sevgilerimle...
Nesrin Çıtırık/ HAYTAP Başkanı.
_______________________________________

Valilik Yüksek Makamına,

Hayvanları Koruma Kanunu Uygulama Yönetmeliğinde
"MADDE 20 – (1)
Sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlar aşağıdaki esaslara göre toplatılır: a) Belediyelerde sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların toplatılması için ihtiyacı karşılayacak bir toplama ekibi kurulur. b) Belediyeler tarafından, hayvan toplama ekiplerinin kurulması, bu kişilerin ehil kişilerden oluşması ve dönemsel olarak sorumlu veteriner hekimce eğitime tutulmaları sağlanır." şeklinde açık hüküm mevcuttur.
Oysa aşağıda detay bilgisini verdiğimiz yazıda görüleceği üzere, site yönetimi ve kişilerce sahipsiz hayvanlar toplatılmaktadır. Bu toplama sırasında zaman zaman uyuşturucu tüfek de kullanıldığı bilgileri vardır. Oysa sahipsiz hayvanları toplanması sadece belediyelerin "Eğitilmiş ve ehil ekipleri" tarafından yapılır.
Bu özel şahıs hayvan toplaması ile yasanın ilgili maddesi İHLAL edilmektedir.
Bu bağlamda:
1. Hayvanları Koruma kanunu çerçevesinde toplama yapan bu şahıslar hakkıda soruşturma açılmasını, toplama yapanlara ve emir verenlere topladıkları hayvan sayısı kadar para cezası kesilmesini, benzer suçu bir daha işlememeleri için yasal uyarıda bulunulmasını talep ediyoruz.
2. Uyuşturucu tüfek kullanımı ise hayvanların yanında "insanların da güvenliğini ciddi biçimde tehlikeye soktuğundan" Emniyet Birimlerince de soruşturma açılıp cezai işlem uygulanmasını talep ediyoruz.
Müracaatımıza ilişkin 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımızla arz ederiz.

İsim, TC Kimlik No...

Dağıtım: BİMER, Orman Su İşleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü, Belediye Başkanlığı, İl ve İlçe Emniyet Müdürlüğü, Basın Kuruluşları

Ek...1: Sahipsiz hayvanların özel şahıslarca toplanmasına ilişkin olay ve adres bilgileri

cross