1991'den Bugüne

Gönüllülerin OLUŞTURDUKLARI "Besleme odaklarına" Belediyelerin "Mama desteğinde" bulunmaları zorunlu

 

Sevgili Arkadaşlar, 
Belediyeler yasa gereği olarak, gönüllülerle birlikte BESLEME yapmak zorundadırlar. Bu nedenle, "gönüllüler tarafından oluşturulan besleme odaklarına" mama desteği vermesini yasal hüküm olarak talep edeceğiz. Aşağıda ki
örnek yazıyı lütfen belediyelerinize gönderin. Zabıta da, belediyeler de ve hatta Orman Su Işleri Müdürlükleri de yasadaki bu maddeden habersizler.
Lütfen, Beslenme işleminin belediyelerin görevleri olduğunu, özellikle su ve besleme odağı olmayan belediyelerin, "GÖNÜLLÜLERCE OLUŞTURULAN" besleme odaklarına mama desteğinde bulunmasının zorunluluk olduğunu tüm belediyelere ve valiliklere yollayın. 
BURADA DİKKAT EDECEĞİNİZ önemli husus, "gönüllülere mama desteğinde bulunun" DEĞİL, "gönüllülerce OLUŞTURULMUŞ olan besleme odalarına mama desteği verin" diye yazmaktır. Gönüllülere mama desteği dendiğinde belediyeler kırk türlü bahane ileri sürüyorlar. Halbuki eğer GÖNÜLLÜNÜN OLUŞTURDUĞU beslenme odağı dersek, yasa ile birebir örtüştüğü için itiraz edemiyorlar. Bunu iyice anlamalısınız ki görevlileri ikna ederken, ellerinde hayır deme için koz bırakmayalım. 
Selam ve sevgilerimle… 
Nesrin Çıtırık/ HAYTAP Başkanı

BELEDİYELERE ÖRNEK YAZI:

Konu…. Sahipsiz hayvanlar için "gönüllülerce oluşturulan besleme odaklarına", yasa gereği olarak belediyenin mama desteğinde bulunması talebimiz...

Belediye Başkanlığına,

Belediyeniz şimdiye kadar yasanın bu hükmünü yerine getirmemiş ve beslenme ve su odaklarını kurmamıştır. Bu koşullarda  “görevini yapmayan belediyeden ”yardım alamayan vatandaşlar, maddi manevi imkanlarını zorlayarak, sokaklarda yaşayan, açlık ve susuzlukla karşı karşıya kalan bu hayvanlar için "besleme odaları" oluşturmuşlardır.

Sahipsiz hayvanlar için beslenme odakları kurmak, aç hayvanların bir parça ekmek uğruna insanların kapılarına gelmelerini de önleyeceği için, vatandaş şikayetini de büyük ölçüde azaltacaktır. Karnı doymuş olan hayvanlar insanlara yaklaşmaz ve kendi alanlarında sükunetle yaşarlar. Hayvanların hareket halinde olmalarının en büyük sebebi AÇLIKTIR.

Bu bağlamda :

Gönüllülerce oluşturulan besleme odaklarına belediyenizce "mama desteği" verilmesini,5199 sayılı yasanın 21/1 Maddesinde "belediyeler gönüllü kuruluşlarla işbirliği içinde beslenme odağı kurar" maddesi gereği olarak talep ediyoruz. (Ek 1)

Müracaatımıza ilişkin 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği kanuni süresi içinde tarafımıza cevap ve bilgi verilmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımızla arz ediyoruz.

Ad Soyad:
Tc Kimlik:
Dağıtım: Orman ve Su İşleri Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Valilik, Belediye, Orman Su Işleri Bölge müdürlüğü, Basın Kurulusları, Hayvan Hakları Grupları
______________________________________________________________

Ek...1... 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu Uygulama Yönetmeliği
MADDE 21 – (1) Toplanilan sahipsiz ve gucten dusmus hayvanlar asagidaki esaslara gore bakilir:
d)  Sahipsiz hayvanlara besleme odağı kurmakla görevlendirilmiş belediyeler, gonullu kuruluslarla isbirligi icerisinde besleme odaklari kurar ve hayvanlarin beslenmesine yardimci olur. Hayvanlar, hicbir suretle ilgili belediye sinirlari disindaki bir ortama, ormanlik alana veya diger yaban hayati yasam alanlarina birakilmaz

cross