1991'den Bugüne

Belediyelerin gönüllüler ile çalışmalarını hükme bağlamış yasa maddeleri.

Sevgili Arkadaşlar, 1. BELEDİYE VETERİNERLERİ, barınaklarda "hayvanlara tedavi ve tıbbi müdahale yapılmadığı, hayvanlar toplandıktan sonra dağa bayıra atıldığı, hafta sonları ve geceleri öldürüldükleri, aç ve susuz bırakıldıkları" için, bu durum görülmesin diye, hayvan severlerin barınaklara girmesini istemezler.
2. BAKIMEVİ GÖREVLİLERİ, hayvanlar kaka çiş yaparak etrafı kirletmesin diye az yemek ve az su verdikleri, (çoğu kez hiç yemek vermedikleri için), temizlik yapmadıkları, hayvanların yok edilmesinde veterinere yardımcı oldukları için onlar da hayvan severlerin barınaklara girmesini istemezler.
3. Bakımevlerine girişin engellenmesi yasaya tamamen aykırıdır. Böyle bir durumla karşılaştığınızda, eğer kapıdaysanız ve içeri sokulmuyorsanız, içeride muhtemelen görülmesi istenmeyen manzaralar vardır. Hemen POLİS veya mahalline göre JANDARMAYI arayın ve "barınak içinde ölü hayvanlar olabilir, gelip barınakta araştırma yapmanızı istiyoruz" diyerek kendilerini göreve davet edin.
4. Ayırca belediyeye resmi yazı yazarak barınağa girişinize yasak konamayacağını yasa maddeleri ile anlatarak ön uyarı yapın.
Hayvanlarımızı tel kafesler arkasında işkence ve zulme terk etmeyelim.
Tüm yasal yollara baş vuralım.

Selam ve sevgilerimle..
Nesrin Çıtırık/ HAYTAP Başkanı 
___________________________________________________

Belediye Başkanlığına,

5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ve Yönetmeliği "Belediyelerin gönüllülerle işbirliği ve koordineli çalışmasını" hükme bağlamıştır.
Belediyenizi ait sahipsiz hayvan bakım evinde hayvanların beslenme ve bakımına yönelik hizmetlerde gönüllü olarak destek vermek istiyorum. Fakat bu yasal hakkımızın kullanılması ve bakımevine girişimiz, başta belediye veterineri olmak üzere belediyeniz bakımevi görevlilerince engellenmektedir.

Bu bağlamda;
1. Belediyenizle gönüllü olarak işbirliği içinde koordineli çalışmamızın sağlanmasını talep ediyorum.
2. Yasaya rağmen, bakımevine girişimize YASAK koyarak yetki aşımı yapan ve görevi kötüye kullanan "sorumlu veteriner ve ilgili görevliler" hakkında soruşturma açılmasını ve görevlilerinizin "Belediye Teftiş Kuruluna" soruşturma istemi ile sevk edilmesini önemle talep ediyorum.
3. Barınağa giriş yasağı konması halinde (polis) jandarmaya şikayette bulunacağımızın bilinmesini talep ediyoruz. 
Talebimiz ayrıca Orman Su İşleri Bakanlığına ve İçişleri Bakanlığı Mahalli İdareler Genel Müdürlüğüne ve Valilik makamına iletilmiştir.
Müracaatımıza ilişkin tarafımıza 4982 sayılı yasa gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize arz ederim.
İSİM:
TC KİMLİK..
Dağıtım: BİMER, Orman Su İşleri Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Valilik, Kaymakamlık, Orman Su İşleri Bölge ve Şube Müdürlüğü, ilgili kurumlar, BASIN kuruluşları
_____________________________

EK: Belediyelerin gönüllüler ile çalışmalarını hükme bağlamış yasa maddeleri.

Hayvanları Koruma Kanunu Uygulama Yönetmeliği:
MADDE 4– j) Yerel yönetimlerin, GÖNÜLLÜ kuruluşlarla İŞBİRLİĞİ içerisinde, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların korunması için hayvan bakımevleri ve hastaneler kurarak onların bakımlarını ve tedavilerini sağlamaları ve eğitim çalışmaları yapmaları esastır.

MADDE 5 –b) Yerel hayvan koruma görevlileri ve GÖNÜLLÜ kuruluşlar ile İŞBİRLİĞİ yaparak sahipsiz hayvanların kontrolünü takip etmekle,

MADDE 7 –b) .....geçici bakımevlerine gelen hayvanların sahiplenilmesi için yerel hayvan koruma görevlileri ve GÖNÜLLÜ kuruluşlar ile İŞBİRLİĞİ yapmakla,
ç) Bölge ve mahallerindeki, özellikle köpekler ve kediler olmak üzere, sahipsiz hayvanların bakımları, aşılarının yapılması, işaretlenmesi ve kayıtlarının tutulmasının sağlanması, kısırlaştırılması, alındığı ortama geri bırakılması ve sahiplendirilmelerinin yapılması için hayvan geçici bakımevlerine gönderilmesi gibi yapılan TÜM FAALİYETLERDE YEREL HAYVAN KORUMA GÖREVLİLERİ VE GÖNÜLLÜ kuruluşlar ile belediye veteriner hekimlerinin koordinasyonunun sağlanmasıyla yükümlüdür.

Fotoğraf: 33 - Sevgili Arkadaşlar, 1. BELEDİYE VETERİNERLERİ, barınaklarda
cross