1991'den Bugüne

Diyanet İşleri Başkanlığına : İstanbul Camilerinin bahçelerindeki kedilerin Camii Yönetimleri tarafından YOK EDİLMESİNE DUR DEYİNİZ !

Çok önemli DAĞITIM ve KATILIM:Cami bahçelerine sığınmış olan kediler, cami hocaları, görevliler ve cemaat tarafından YOK EDİLMEKTE, dövülüp taşlanmakta, onlara yemek veren gönüllüler engellenmekte, kovulmaktalar. Bu konuda Diyanet İşleri Başkanlığına olan yazıyı lütfen sizler de yollayınız.

Sevgilerimle
Nesrin Çıtırık/ HAYTAP Başkanı

Diyanet İşleri Başkanlığına,
Yüce dinimiz İslam'da CAMİLER, ibadet noktasında "Kabenin devamı" olan kutsal mekanlardır. 
Kabe'nin "Hariminde" ağaçların kesilmesi, bitkilerin kopartılması ve tüm hayvanlara zarar verilmesi Hz Peygamberimiz ( S.A.V) tarafından yasaklanmıştır. 
Kabe'nin devamı olan ve insanların Yüce Allah'ın huzuruna çıktıkları Camilerde, Hz Muhammed'in (S.A.V) kıyamete kadar geçerli olan "hayvanların korunması ve onlara zulm edilmemesi" sözlerinin özenle uygulanması gerekmektedir. 
Bu kutsal mekanlarda gerek cami görevlileri ve gerekse ibadete gelen vatandaşların, bu dini buyruklara uymada azami dikkat göstermeleri de ibadetlerinin bir parçası olmalıdır. 
Oysa başta İstanbul olmak üzere, yüzyıllardır bu kutsal mekanlara sığınmış olan kediler, çoğu kez bizzat camilerin imamları ve görevlileri tarafından torbalanıp atılmakta, dövülüp taşlanmakta ve yok edilmektedir. Bu hayvanlara orada iki lokma yemek veren merhametli insanlar hakarete uğramakta ve yasaklanmaktadır. Halbuki Yüce Peygamberimiz "Hayvana yapılan iyilikte de sevap vardır" buyurmuştu.
Aksaray Laleli Camisi, Kadıköy Osman Ağa Camisi, Beyazıt Sadrazam Kaptan-ı Derya Basmacızare İbrahim Paşa Camilerin bahçelerinde ki kediler YOK EDİLDİ. Diğer cami bahçeleri de aynı şekilde.
Üniversitede görevli bir Doçent hanım, Beyazıt Camisi yanındaki II. Beyazıt Türbesindeki kedileri beslemeye gittiğinde, orada restorasyon görevlileri tarafından engelleniyor. 
Cami bahçelerine sığınmış olan kedileri oralardan zulmederek uzaklaştırmak gibi insanlık dışı muamele, insanların Yüce Allah'ın huzuruna çıktıkları Camilerin imam ve görevlilerine yakışmamaktadır. 
Bu bağlamda, tüm camilere bir genelge yayınlayarak:
1. Kabenin Hariminin devamı olan cami bahçelerine sığınmış olan kedilere dokunulmaması, bunların torbalanıp atılmaması, zehirlenmemesi, bu kedileri besleyen merhametli insanların bu sevabına engel konmaması, vatandaşa "merhamet" örneği olmak üzere cami hocalarının hayvanların yaşam haklarına ilişkin basına bildiri yollamaları,
2. Hz. Peygamberimizin, hayvanların korunmasına ve merhamet edilmesine yönelik söz ve davranışlarının tüm cami imamlarına bildirilmesi,
3. Sık sık hayvan sevgisi konusuna vaaz ve hutbelerde yer almasını, basına bu konuda beyanat verilerek topluma bilgilendirme yapılmasını TALEP EDİYORUZ.

Alinacak tedbirler ve uygulanan para cezaları hususunda tarafimıza 4982 sayili ve 3071 sayili yasalar geregi bilgi vermenizi, tarafinizdan yapilacak bilgilendirmenin yurt capinda hayvan koruma platformlari ile paylasilarak onbinlerce duyarli kisi ile iletileceginin bilinmesini emir ve müsaadelerinize saygılarımla arz ederim.

İsim, soyisim:
TC Kimlik no: 

Dağıtım: Cumhurbaskanligi, TBMM Baskanligi, Başbakanlık BİMER, TBMM Ilgili komisyonlari, Valilik, Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Muftulugu, Il Muftulukleri, Basın Kuruluşları
[email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected],[email protected],

cross