1991'den Bugüne

Diyanet İşleri Başkanlığına : Ramazan Ayında Hayvanlara Bir Kap Su verilmesi ve onlara Merhamet ile davranılması konusunda HUTBE talebimiz

Arkadaşlar, Hayvanlara Bir Kap Su HUTBESİ verilirse, yurt çapında 30.000 köye-belde-ilçe ve ile 10 milyonlarca kişiye ULAŞMIŞ olacağız. Lütfen, mail adresleri de yazının altında var. Yazışmaya katılın. Sadece sokak kedi ve köpekleri değil, kuşlar ve yaban hayvanları da susuzluk çekiyor. Bu yazıyı belediyelere yollayın, ayrıca Orman Su İşleri Müdürlüklerine de gidip konuşup desteklerini isteyin. Yaban hayvanları için onların da suluk yalak yapmalarını talep edin. 
Sevgiler Nesrin Çıtırık/ HAYTAP Başkanı.
_________________________________

Konu: Diyanet İşleri Başkanlığından, yazın en sıcak günlerindeki bu Mübarek Ramazan ayında hayvanlara "bir kap su verilmesi ve onlara merhamet ile davranılması" konusunda HUTBE verilmesi, basın yolu ile de topluma duyurulması talebimiz...

Diyanet İşleri Başkanlığına,

Bu yıl mübarek Ramazan Ayı en sıcak günlere denk geldi. Gerek sahipsiz hayvanlar ve gerekse uçan kuşlar da dahil yaban hayvanları "susuzluktan ölüyorlar". Çünkü o hayvanların yaşam alanlarını gasp ettik, her yeri beton demir asfalt yaptık ve onlara yer bırakmadık.
Kıyamete kadar geçerli olan hükümlere baktığımızda, Müslümanlığın bir MERHAMET dini olduğu açıkça görülmektedir, Peki o zaman, %99 u Müslüman olan bu toplumda niçin "insanın insana işkencesi" ve "insanın hayvanlara işkencesi" bu kadar yaygın? Acaba Diyanet İşler Başkanlığının hutbelerinin "günün gerçeklerinden" uzak olması buna sebep olabilir mi?
Peygamber efendimiz, (Merhametli olmadan imanlı olamazsınız) buyurunca, oradakiler, (Ya Resulallah, hepimiz merhametliyiz) dediklerinde, (Yalnız insanlara degil, butun mahlukata merhametli olmak gerekir ) buyurdu.(Taberani)
Eshab-ı kiram dediler ki: Ya Resulallah, hayvanlara iyilikte de sevap var mıdır? Peygamber efendimiz, (Her canlı hayvana yapılan iyilikte sevap vardır) buyurdu. (Buhari)
Bu hükümlerin bulunduğu dinimizin, bu tür insanı insan yapan gereklerini topluma anlatmada acaba bir zaaf söz konusu mu?

Bu bağlamda;
1. En sıcak günlere denk gelen bu mübarek Ramazan Ayı boyunca camilerde hutbe ve vaazlerde "hayvanlara bir kap su verilmesi ve onlara merhamet ile muamele edilmesinin" yer almasını talep ediyoruz. 
2. Hayvanlara eziyet ve işkence edenlerin, onları dövüştürenlerin, zehirleyip öldürenlerin, torbalayıp atanların, onları besleyenlere engel olanların büyük günaha girdiklerinin yer almasını ve konunun yine ramazan boyunca şehirlerde de sayın müftülüklerimiz ve cami hocalarımızca da işlenmesini talep ediyoruz.
3. Ayrıca, Diyanet İşleri Başkanlığınca ve Müftlüklerce yazılı ve görsel basına, toplumu merhamete davet eden hayvan haklarına ilişkin beyanat verilmesini talep ediyoruz.
Müraacatımıza ilişkin tarafımıza 4982 sayılı bilgi edinme yasası gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve musaadelerinize saygılarımızla arz ederiz.

Nesrin Citirik
HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı
TC.13230091212
DAGITIM...Başbakanlık, Müftülükler, Basın kuruluşları

Mailin gönderileceği adresler:

[email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected],[email protected], [email protected],[email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected][email protected],[email protected], [email protected], [email protected][email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected],[email protected],[email protected],

[email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected][email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected],[email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected],[email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected],[email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected],[email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected],[email protected], [email protected], [email protected], [email protected],[email protected],[email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected],[email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected][email protected],[email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected],[email protected], [email protected], [email protected][email protected],[email protected],[email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected],[email protected], [email protected], [email protected],[email protected][email protected],[email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected],[email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected],[email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected],[email protected], [email protected][email protected], [email protected], [email protected],[email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected], [email protected],[email protected], [email protected],

cross