1991'den Bugüne

Orman Su Isleri Mudurlugune:Belediyeye topladığı KEDİLER icin SORUSTURMA acilmasi talebi

 

Sevgili Arkadaşlar,

1. Belediyelerin büyük çoğunluğunda kedilerin toplanıp kısırlaştırılacağı, post operatif bakım yapılacağı uygun kısırlaştırma ve bakım merkezi yok. Olan da köpeklerin bulunduğu barınakta bir oda veya bölme olarak derme çatma hazırlanmış yerler. Fakat hemen hemen hepsi şikayet olduğunda bu garibanları topluyor ve meçhule götürüyorlar. Belediyeler sadece AŞILAMA VE KISIRLAŞTIRMA ve peşinden ALDIKLARI YERE bırakma KOŞULLARI oluştuğunda HAYVAN TOPLAYABİLİRLER. Dolayısı ile "kedi kısırlaştırma merkezi olmayan BELEDİYELER KEDİ TOPLAYAMAZLAR". Buna rağmen toplama yaparlarsa lütfen aşağıda ki yasa maddelerini içeren yazıya yaşanan sorunu ekleyerek Orman Su İşleri Müdürlüğüne yollayınız. Bu yazınızı bir ÜST yazı ile belediyeye de yollayınız ki, belediye şikayetinizin bir başka makama gittiğini görsün.

2. İkinci husus, belediyeler büyük sitelere, sanayi kuruluşlarına, büyük bahçeli firmalara şikayet ettikleri kedileri yakalamaları için KEDİ KAPANI görevi gören KEDİ KAFESLERİ vermektedirler. Bu da tamamen yasaya aykırıdır. Toplama görevi sadece belediyenindir o da kendi kısırlaştırma merkezi olmak kaydı ile. Bunun için de Orman Su İşlerine ayrıca şikayet yazısı yazınız.

Lütfen aşağıda ki yazıya kendi sorunlarınıza uyarlayıp KEDİ TOPLAMA olayı durumunda hemen yollayın. Bizi de lütfen bilgilendirin ki size destek olalım.
Sevgilerimle.. Nesrin Çıtırık/ HAYTAP Başkanı

________________________________________

Konu: Kedilerin yaşam haklarının ihlal edilmesi konusunda belediye hakkında soruşturma açılması talebi

Orman Su İşleri Müdürlüğüne
Sokaklarda ve parklarda bulunan kediler, yavrulu ve emzikli anneler, mağdur olanlar dahil belediye tarafından yasa dışı yollarla toplanıp belediye sınırları dışında  bilinmeyen bir yere götürüldüğü
ve yok edildiği bilgisi tarafımıza ulaşmıştır.
Ayırca, belediye zaman zaman sitelere ve büyük alanlı kuruluşlara kedi yakalamaları için KEDİ KAFESLERİ vererek yasayı ihlal etmektedir. Çünkü, sahipsiz hayvanların toplatılması sadece belediyelerde görevli ve düzenli olarak eğitime tabi tutulması gereken "toplama ekipleri" tarafından yapılır. Başka kişi ve kuruluşlar hayvan toplayamaz.
Yasada bu konularda açık hükümler vardır:
1. 5199 sayili Hayvanları Koruma Kanunu, sahipsiz hayvanlarin yasam haklarini  "Yasal" 
guvence altina almistir. (EK 1) 
2. Belediyeler de topladiklari hayvanlari bakimevine goturur, asilar ve kisirlastirir.  Belediyelerin toplayip rehabilite ettikleri hayvanlarin  "ALINDIKLARI YERE" birakilmalari esastir. Hic bir hayvanin yeri degistirilemez, alistigi ve yasadigi yerde yasami kanunlarla desteklenir, devam eder. Sahipli veya sahipsiz hiçbir hayvan belediye, gönüllü kuruluş veya diğer üçüncü şahıslarca belediye sınırları dışında yaban hayatı yaşam alanlarına bırakılmaz.  (EK 2)
3.
MADDE 20 – (1) Sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlar aşağıdaki esaslara göre toplatılır: a) Belediyelerde sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların toplatılması için ihtiyacı karşılayacak bir toplama ekibi kurulur. b) Belediyeler tarafından, hayvan toplama ekiplerinin kurulması, bu kişilerin ehil kişilerden oluşması ve dönemsel olarak sorumlu veteriner hekimce eğitime tutulmaları sağlanır. (EK 2)
4.
MADDE 7 – (1) Belediyeler; ç) Bölge ve mahallerindeki, özellikle köpekler ve kediler olmak üzere, sahipsiz hayvanların bakımları, aşılarının yapılması, işaretlenmesi ve kayıtlarının tutulmasının sağlanması, kısırlaştırılması, alındığı ortama geri bırakılması ve sahiplendirilmelerinin yapılması için hayvan geçici bakımevlerine gönderilmesi gibi yapılan tüm faaliyetlerde yerel hayvan koruma görevlileri ve gönüllü kuruluşlar ile belediye veteriner hekimlerinin koordinasyonunun sağlanmasıyla yükümlüdür.

Günümüzde beton binalarimizi ve sehirlerimizi hayvanların doğal yaşam alanlarına kurduk. Doğayı gasp ettigimiz, beton bloklar diktiğimiz, her yeri asfalt yaptigimiz bu ortamda, bu hayvanlara "gidecek yer" bırakmadigimiz acıktır. Ahlaki, vicdani ve yasal boyutta hayvanlarla yaşamayı öğrenmek zorundayız. Oysa ki belediye kendi halindeki kedilere bile yaşam hakkı tanımamakta, onları dönemeyecekleri uzak yerlere, ormanlara, belediye sınırı dışında yaban hayatı alanlarına atmaktadır.

Bu bağlamda:
1. Belediyenin toplama emrini veren veteriner işleri müdürü hakkında 5199 sayılı yasayı ihlalden soruşturma açılması ve idari para cezası verilmesini, yok edilen kedilerin bulunup yerlerine gönüllülerin gözetiminde geri getirilmesini talep ediyoruz. 
2. Yasaya aykırı olan bu toplama emrini yerine getirerek yasayı ihlal eden belediye toplama ekibi görevlilerine soruşturma açılmasını ve idari para cezası verilmesini talep ediyoruz.
3. Belediye tarafından site ve kuruluşlara "kedi yakalama kafesi" verildiği bilgileri tarafımıza ulaşmıştır. Bu kafeslerin verilmesi yasaya aykırıdır. Bu kafeslerin verilmesi emrini veren ve uygulayanlar hakkında soruşturma açılmasını talep ediyoruz.

4. Sokaklarda yaşayan kedilerin yaşam haklarının korunması için müdürlüğünüzce belediye, toplum ve öğrencilere yönelik bilgilendirme çalışmaları yapılmasını talep edioyruz. 
5. Bu gün bu kedileri torbalara koyarak atan ve belki de öldürmüş olan kişilerin, yarın çocuk, kadın ve yaşlı gibi korunaksız insanlara da zarar verecek potansiyel suçlu olmaları nedeni ile tedbir alınması açısından  Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polis Şubesi ile de ortak çalışma yapılmasını talep ediyoruz. 
Müracaatimiza ilişkin yapılacak işlemlerin ve alınacak tedbirlerin, soruşturma sonuçlarının tarafımıza 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bildirilmesine emir ve müsaadelerinize saygılarımla arz ederim. 

Isim
TC Kimlik: 
Iletisim:
Dagitim: Orman Su İşleri Bakanlığı, Valilik, Belediye, Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Polis Şubesi, Jandarma Komutanlığı, Hayvan Hakları Platformları, Basın Kuruluşları

___________________________________________________

EK 1
5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu
BİRİNCİ BÖLÜM
MADDE 1. - Bu Kanunun amacı; hayvanların rahat yaşamlarını ve hayvanlara iyi ve uygun 
muamele edilmesini temin  etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en 
iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamaktır.
MADDE  4. - Hayvanların korunmasına ve rahat yaşamalarına ilişkin temel ilkeler şunlardır:
a) Bütün hayvanlar eşit doğar ve bu Kanun hükümleri çerçevesinde yaşama hakkına sahiptir.
b) Evcil hayvanlar, türüne özgü hayat şartları içinde yaşama özgürlüğüne sahiptir. Sahipsiz  
hayvanların da, sahipli hayvanlar gibi  yaşamları desteklenmelidir.
c) Hayvanların korunması, gözetilmesi, bakımı ve kötü muamelelerden uzak tutulması için 
gerekli önlemler alınmalıdır.

____________________________________________________
EK 2
Hayvanlarin Korunmasina Dair Kanunun Uygulama Yonetmeligi
Sahipsiz ve Güçten Düşmüş Hayvanların Toplatılması ve Bakılması
MADDE 20 – (1) Sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanlar aşağıdaki esaslara göre toplatılır:

a) Belediyelerde sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların toplatılması için ihtiyacı karşılayacak 
bir toplama ekibi kurulur.
b) Belediyeler tarafından, hayvan toplama ekiplerinin kurulması, bu kişilerin ehil kişilerden 
oluşması ve dönemsel olarak sorumlu veteriner hekimce eğitime tutulmaları sağlanır.

c) Eziyet edilmeden toplanılacak veya toplattırılacak sahipsiz hayvanlar, nakliye araçlarında 
kafesler içerisinde geçici bakımevlerine kısırlaştırılıp ve aşılattırıldıktan sonra tekrar geri 
bırakılmaları için nakledilir. Toplanan hayvanların nakil esnasında herhangi bir zarar görmemesi 
için tüm önlemler alınır.
d) Sahipsiz hayvanlar öncelikle kafes ve ağ ile yakalanır. Bu metotlarla yakalamanın mümkün olmadığı durumlarda yakalama sopasıyla da yakalama yapılabilir. Uyuşturucu tüfek uygulamaları ile yakalama ancak veteriner hekim kontrolü altında yapılır.
MADDE 21 – (1) (Belediyelerce) Toplanilan sahipsiz ve gucten dusmus hayvanlar asagidaki esaslara 
gore bakilir:
d) Gecici bakimevlerinde on gun sure ile gerekli duyurular yapildigi halde sahiplendirilemeyen hayvanlar kontrolleri, asilari ve tibbi mudahaleler ile kisirlastirilmalari yapildiktan ve operasyon yaralari kapandiktan en az yedi gun sonra  kayit altina alinip, mudahale gormus olduklarini gosteren isaretleri uzerlerinde olacak sekilde veteriner hekimin onayiyla alindiklari ortama geri birakilir.
g) Sahipli veya sahipsiz hiçbir hayvan belediye, gönüllü kuruluş veya diğer üçüncü şahıslarca belediye sınırları dışında yaban hayatı yaşam alanlarına bırakılmaz.

cross