1991'den Bugüne

KENDİ HAYVANINA kötü muamelede bulunan kişinin hayvan bulundurmasının yasaklanmasını talep ediniz...

Sevgili Arkadaşlar,

Hayvanlara kötü muamele için çok önemli bir madde var, eğer yararlanırsak. Yasa "Bulundurduğu hayvanların bakımını ciddi şekilde ihmal eden ya da onlara ağır acı veya zarar veren kişilerin HAYVAN BULUNDURMASI yasaklanır ve hayvanların el konur" ibaresi var. Burada kanun yapıcı durumu sadece SAHİP olarak sınırlamamış ve "Bulundurduğu hayvan" ibaresini kullanmış.
Yani sahipli hayvana kötü muamele bir daha HAYVAN BULUNDURMASININ YASAKLANMASINI da getiriyor. Ama, bu bulundurma sözünden çıkarak, Üretim çiftlikleri, petshoplar, eğlence için olan yerlerde ki köpekler, kediler, midilliler, atlar ve eşekler için de geçerli olan bir durum bu. Orman Su İşlerinden kötü muamelede denetleme isterken, o kişinin veya petshop un veya üretim çiftliğinin, pansiyonun vs vs vs "HAYVAN BULUNDURMASININ DA YASAKLANMASINI" isteyiniz. Kanun açık. Üstelik de bunu ANA KANUNDA ve kanun maddesi olarak yazmış, yönetmeliğe bile bırakmamış. Yasa maddesini de paylaşıyorum.

Selam ve sevgilerimle...
Nesrin Çıtırık/ HAYTAP Başkanı.
__________________________________________________

Koruma altına alma
5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu MADDE 24. - Bu Kanunun hayvanları korumaya yönelik hükümlerine aykırı hareket eden ve bu suretle bulundurduğu hayvanların bakımını ciddi şekilde ihmal eden ya da onlara ağrı, acı veya zarar veren kişilerin denetimle yetkili merci tarafından HAYVAN BULUNDURMASI YASAKLANIR ve hayvanlarına EL konulur. Söz konusu hayvan yeniden sahiplendirilir ya da koruma altına alınır.

cross