1991'den Bugüne

SİTE ve APARTMANLARDA SAHİPLİ SAHİPSİZ HAYVANA SİTE YÖNETİMİNDEN MÜDAHALEDE İZLENECEK ALTERNATİF YOL

SİTE ve APARTMANLARDA SAHİPLİ SAHİPSİZ HAYVANA SİTE YÖNETİMİNDEN MÜDAHALEDE İZLENECEK ALTERNATİF YOL

Sevgili Arkadaşlar, Site ve büyük yerleşim alanlarında komşuları tarafından besleme yaptıkları sahipsiz hayvanlar ve evdeki hayvanlar için taciz edilen hayvanseverlere, yasal ve mevzuata ilişkin yolların yanında, "site yönetimine, yapısal, mali ve idari konularda İHLAL EDİLEN kurallar" konusunda da zorlama yapılmasını tavsiye ediyoruz.
Aşağıda bir hayvanseverin bu şekilde site yönetimine ve komşulara "kurallar ihlali" ile karşı çıkmasına ilişkin yazılarını ve sonunda kendisinin ve kedilerinin rahat bırakıldığı yazılarını okuyacaksınız.
Özellikle "yönetimlerce mali, idari ve yapısal konularda kural ihlali yaşanan sitelerde" bu yöntem, hayvanlarımıza karşı olan saldırıyı durduruyor.

İçeri alınmış balkonlar, düzenli konmamış klima dış aparatları, uydular, evin içinde ki oda birleştirmeler, genel yerlerin imara aykırı olarak yönetimce kullanılması, kapı görevlileri ve güvenliklerin sosyal hakları ve daha pek çok şey KURAL İHLALİ olur. 

Dikkatle okuyun, temenni etmemekle beraber bu tür sıkıntılarda işe yarayabilir.
(Not: Bize ulaşan olursa BU ARKADAŞIMIZIN isim ve iletişimini verebiliriz. Her ihtimale karşı adını ve sitesinin adına burada yazmadık)
Sevgilerimle
Nesrin Çıtırık/ HAYTAP Başkanı
___________________________________

Kimden: <..............gmail.com>
Tarih: 23 Haziran 2014 16:45
Merhaba,
Bağcılar'da (.........) Sitesinde oturuyorum. Kediler için koyduğum mamalardan dolayı site yönetimi tarafından rahatsız edildim, uyarıldım.
Durumu size iletince, "site yönetim ve sakinlerin yaptıkları yönetime ilişkin kural ihlallerinin üstüne gitmem" gerektiği konusunda tavsiyenizi uyguladım.
Yönetici istifa etmeye kadar gitti.

Şu andaki durum ise ‘asayiş berkemal’. Yönetim ve komşular benimle ve kedilerimle uğraşmaktan vaz geçtiler.

Kazandığım zaferi, bir gün başka hayvanseverlerin de başına gelebilir diye paylaşmak istedim. Bu gibi yönetim veya komşularca bakılan hayvanlar için sıkıntı yaratıldığında, site kurallarını ve ihlalleri yazılı olarak gündeme getirsinler.

Kalabalık sitelerde konulan kurallara uyulması her zaman sıkıntılıdır ve "yönetim zafiyetleri de" mutlaka vardır.
Bu yüzden yazılı olarak tanımlanmış ‘site kuralları’ üzerinden yönetimi zorladım.
Aşağıda, site kurallarından ilgili 5 maddeyi kullanarak yönetimi nasıl "uyardığımı" göreceksiniz.
Sevgiler ve yönlendirmeniz için teşekkürler...
YÖNETİME olan YAZIM AŞAĞIDADIR:
_____________________________________________

(............) Sitesi Yönetim Kurulu Başkanlığına ve Site Sakinlerinin Bilgisine,

Sokak hayvanlarının yaşam hakları konusunda oldukça duyarlı olan şahsım ve ailem rahatsız edildiği takdirde, sitenizde "ihlal edilen kurallar", ilgili makamlara resmi şikayet konusu olacaktır.
1) Dairelerde, kapalı balkon, çanak anten gibi uygunsuz müdahalelere izin verildiği için site yönetimi belediyeye şikâyet edilip uygun cezaların verilmesi sağlanacaktır.

2) Yönetimin usulüne uygun olarak; aylık toplanan aidatların ve site otoparkının kiraya verilmesi ile sağlanan gelirlerin harcanma usulleri araştırılacaktır."Harcamaların fatura ve belgesinin bulunup bulunmadığı, apartman görevlilerine hak ettiği aylık ücretin verilip verilmediği, sigortalarının usulüne uygun yatırılıp yatırılmadığı, belediyeye gerekli belgelerin sunulup sunulmadığı ve vergi kaçırma durumunun olup olmadığı, site yönetim kurulunun kurallar çerçevesinde kurulup kurulmadığı, ve görevlerini yerine getirip getirmediği, site giderleri için toplanan paranın şahsi giderlere harcanıp harcanmadığı, zimmete para geçirilip geçirilmediği" gibi konuların araştırılması için Maliye Bakanlığı, Belediye ve SGK’ya gerekli başvurular yapılacaktır. Bu süreç içinde yönetim değişse ve hatta siteden taşınılsa dahi, bu usulsüzlükler yapıldığı ve göz yumulduğu için gerekli makamlar tarafından kesilecek cezalar, dava 5 sene sürse dahi tarafınızca ödenecektir.

3) Site görevlilerinizce "sokak hayvanlarının tekmelenmesine, dövülmesine, apartman ilaçlamaları sırasında hayvanların zehirlenmesine izin verip, çocukların hayvanlara taş, tekme ve eziyet etmelerine göz yumarak ailelere gerekli uyarıların yapılmadığından" dolayı yani Hayvan hakları istismarına göz yumduğunuz için hakkınızda Orman ve Su İşleri Bakanlığı ve Belediyeye müracaat edilip hakkınızda işlem başlatılacaktır.

4) Site ortak alanlarında "gençlerin küfürlü konuşmalarını, küçük çocukların ortak alanlara idrarlarını yapmaları, top oynayarak park etmiş arabalara zarar vermeleri ve aşırı gürültüye sebep olmaları ile ilgili şikâyetleri gidermediğiniz ve huzurumuzun bozulmasına izin verdiğiniz" için görev ihlali içindesiniz.

5) Ve ayrıca site yönetim kuralları, sakinlere tebliğ edilmemiştir. Dolayısı ile site halkı bu kurallardan habersizdir. Bu durum yönetimin usül hatasını ortaya koymaktadır.
____________________________________________
Sitesinde yönetim ve komşular ile SORUN YAŞAYAN Hayvanseverin sorunu anlatan yazısı:
From: ...................................
To: [email protected]
Subject: siteye ve orman müdürlüğüne yazı
Date: Wed, 18 Jun 2014 12:45:59 +0300

Merhaba Selma Hanım,
Bağcılar (.............) Sitesinde oturuyorum. Site yönetimi site içine mama koyduğum için hakkımda imza toplayacağı gibi bir şeyleri güvenliğe söylemiş.

Yazılarınızda ki bilgilendirmeler doğrultusunda, ben de yönetime kurallara uyacaksak siz de kurallara uyun dedim.
Balkonun dışını kaplama, apartman dışına çanak anten gibi şeylere de müdahele etmeleri gerektiğini söyledim.
Hakkımda imza toplamaya kalkarsa site yönetimini görevlerini ihmal ettiği için mahkemeye başvuracağımı söyledim.
Apartman kapıları hep açık tutuluyor. Açık tutulduğu için kediler girip yavruluyor.
A blokta kedi yavruladığı için burayı pire basmış.
Sorumlusu da ben siteye mama ve su koyduğum için kedi sayısının artmasından dolayı ben imişim. Ben de apartman kapısının kapalı tutulması gerektiğini, böylece kedilerin içeri giremeyeceğini söyledim.
Pire konusunda 1 seneyi aşan bir süre öncesinde ilaçlama yapılmış yani düzenli ilaçlama yapılmıyor.

Kedi yavrulaması ve pire basmasının asıl sebepleri yönetici sorumsuzluğu iken fatura bana kesilmeye çalışılıyor.
Eğer kurallardan bahsediliyorsa site yöneticilerinin de görevlerini her anlamda yerine getirmesi, ondan sonra bana kuraldan bahsetmesi gerekir.

Tedbir amaçlı başvuru yapacağım yerler için yazılar rica ediyorum.
Birisi site yönetimine uyarı olabilir ya da Orman Bakanlığı'nda bununla ilgili bir şikayette bulunabilir miyim bilmiyorum.
Görüşmek üzere.
................................

Fotoğraf: 32 - SİTE ve APARTMANLARDA SAHİPLİ SAHİPSİZ HAYVANA SİTE YÖNETİMİNDEN MÜDAHALEDE İZLENECEK ALTERNATİF YOLSevgili Arkadaşlar, Site ve büyük yerleşim alanlarında komşuları tarafından besleme yaptıkları sahipsiz hayvanlar ve evdeki hayvanlar için taciz edilen hayvanseverlere, yasal ve mevzuata ilişkin yolların yanında,
cross