1991'den Bugüne

Sn. Başkan KADİR TOPBAŞ ; Sokak Hayvanlarının TOPLU KATLİAMI demek olan TOPLAMAYA söz verdiğiniz Doğru mu ?

Sevgili Arkadaşlar,
İstanbul ilçe belediyelerinin TÜM PARTİLERE mensup ADAY ADAYLARI ve ADAY OLAN MEVCUT belediye başkanları sürekli olarak "İBB nin 20 000 köpek kapasiteli olacak barınağına köpekleri toplayacağız" diye beyanatlar veriyorlar. Bu söylem vatandaşı daha çok kışkırtıyor ve cesaretlendiriyor, belediyelere TOPLAYIN diye baskıyı artırıyorlar.

IBB nin kilyosta ki yeni bakımevini ben bizzat gördüm. Yakın zamanda bitecek bölümü en fazla 1500 köpek alabilir, daha sonra ki eklemelerle 3500 civarında köpek tahmin ediliyor. Oraya sakat, mağdur, evinden terk edilmiş, yavru iken barınağa gelip insan elinden beslenmeye alışmış artık sokağa dönemeyecek olanlar, yavrular, yavrulu anneler ve (maalesef) şu anda ilçe belediyelerinin metrelik hücrelerinde çile doldurmakta olan pitbullar konacak. Bütün sistem buna göre yapılmış. Bölmeler belli, her biri 500 m2 ve 20 köpeklik klübeler var. Geniş bahçeler halinde. 

Bu 20 000 köpek nereden çıktı bilemiyoruz. Şimdi IBB Veterinerliği ÇOK ŞEFFAF biçimde herkesi kapısı açık olan bir zihniyetle yönetiliyor. Onların da böyle 20 000 köpeklik bir barınaktan haberleri yok. En azında İLÇELERİN BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARI böyle toplum yağcılığına yönelik SÖZLER vermemeleri için İBB Başkanına bu konuyu soruyoruz. Görseli bir üst yazı ile büyükşehir belediyesine yolladık, isterseniz sizler de yollayınız.

Sevgiler
Nesrin Çıtırık/ HAYTAP Başkanı.

cross