1991'den Bugüne

TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol KAYA : Yasaya Koyduğunuz TOPLAMA maddesinin HAYVANLARIN ÖLÜM EMRİ olduğunu biliyor musunuz ?

Hepimiz tanımalıyız: TBMM Çevre Komisyonu Başkanı EROL KAYA STK temsilcilerini azarlayan, konuşturmayan, TOPLAMAYI şiddetle savunan ve yasa tasarısına koyduran, eski Pendik Belediye Başkanı...Tarih onu yazacak, eğer bu tasarı YASALAŞIRSA.

Sevgili Arkadaşlar, Orman Su İşleri Bakanlığı tarafından geçen yıl hazırlanan ve tam anlamı ile KATLİAM içeren yasa tasarısı, Sayın Başbakanın hayvan severlerin sesini duyarak verdiği talimat ile Alt Komisyona gönderildi. Alt komisyon Başkanı Sn Selçuk Özdağ, tüm STK lardan görüşler aldı, aylar gibi bir süre üzerinde çalışıldı. Yasa eksikleri de olsa alt komisyondan en azından TOPLAMA olmadan, alındığı yere bırakılır ibaresi ile geçip tekrar Çevre Komisyonuna gitti. Bunda Manisa Milletvekili Sn Selçuk Özdağ'ın ılımlı ve duyarlı yapısının büyük faydası oldu.

Sonrası yine hayvanlar için FELAKET olarak gelişmeye başladı:

1. Ben, Çevre Komisyonu Başkanı eski Pendik Belediye Başkanı Erol Kaya, toplamayı daima şiddetle savunur. Büyük tehlike bizi bekliyor diye yazmıştım. Maalesef dediğim çıktı, hayvanlar için HAYATIN ÇOK ZOR OLDUĞU günlerinin belediye başkanlığından gelen alışkanlık ve görüş açısı ile, toplamanın adını değiştirip "Beslenme Noktaları" koyarak yasa maddesine eklediler.

2. Alt komisyonda, STK ların görüşleri alınarak hazırlanmış olan tasarıyı, toplantıda STK temsilcilerini azarlayarak, aşağılayarak kendi istedikleri gibi değiştirdiler. Orada olmayan milletvekilinin hazırladığı ÖNERGEYİ kabul edenler etmeyenler kabul edilmiştir diye kafasını kaldırıp bakmadan OTOMATİK olarak onaylamıştır.

3. Geçen yıl Sayın Başbakanın durdurduğu tasarıda "Doğal Yaşam Parkları" kılıfı adı altında hayvanların ormanlara tıkıştırılması ve yok edilmesini öngörmüşlerdi. Bu yıl, ORMANLARDAN vaz geçtiler, Dağa-Taşa-Issızlara atmak için adını da "Beslenme Noktaları" koyarak yine tecrit ve üstü kapalı yok etme kararı aldılar.

4. Halbuki, hayvanları toplandığı zaman, en kısa zamanda yerlerine iki misli daha çok hayvan çoğalarak geleceğini bilmiyorlar. Çünkü kararları masa başında alıyorlar. Ayrıca, Bakanın kendisi de biliyor, Erol Kaya da biliyor, bu gün 30-40 hayvanı açlığa mahkum eden belediyeler, hiç bir zaman YÜZBİNLERCE hayvanı beslemeyecekler. O BESLEME NOKTALARI ya çöplükler olacak, ya da dağların başı olacak.

5. Hayvanlar çöplüklerde kuruyarak içten içe ayakta ölecekler. Dağlarda ise bir yudum suya iki lokma yemeğe muhtaç yine ölecekler.

6. Diğer maddeler de başta DENEY olmak üzere, hayvanlar için felaket olarak geçti. Biz fareleri, tavşanları, domuzları deney işkencesinden kurtarmadığımız için kahrolurken, bu kez de sahipsiz kedi ve köpeklerimizin DENEY İŞKENCESİNE gönderilme kararı çıktı.

7. Bu ayın 19 unda Perşembe günü TBMM de kalan maddelerin görüşülmesi var. Allah hayvanlarımızın yardımcısı olsun, bizlerin de.

Bu bağlamda Başkan Erol Kaya'yı kınıyoruz. Eğer yasa bu şekilde geçerse, TARİH ONU DA yazacak.

Umarım, Çevre Komisyonunun duyarlı ve yaşam hakkına saygı duyan üyeleri bu YÜZYILIN KATLİAMI OLACAK yasa tasarısını bu şekilde genel kurula yollamazlar.

Umarım, Sayın Başbakanımız geçen defa olduğu gibi, bu defa da bizim sesimizi duyar.

Saygılarımla...

Nesrin ÇITIRIK

HAYTAP Hayvan Hakları Federasyonu Başkanı

TC Kimlik...13230091212

 

cross