1991'den Bugüne

Belediye ve Orman Su İslerine:El konan pitbulların "geçici bakım evlerine" konması yasayı ihlaldir.

Sevgili Arkadaslar,

Bildiğiniz gibi mevcut 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu ne yazık ki "pitbull" ve bazı köpek cinslerini tehlikeli olarak tanımlayıp, sahibine para cezası kesilip köpeğe el konmasını içermektedir. Ana hedefimiz, bu maddenin değişmesi fakat mevcut durum için, el konan Turkiye nin her yerinde, "belediyelerin rezil ve sefil durumda ki ölüm kampı barınaklarına" ayrıca "El konan pitbull cinsi köpekler" de alınmaktadır. Bu el koymada esas "Koruma altına almaktır". Bunu önlemek için lütfen bulunduğunuz yerde ki belediyelere ve Orman Su Isleri Müdürlüklerine aşağıda ki yazıyı UYARLAYARAK  yollayın. Köpek barınağa girdikten sonra çıkarılması zor oluyor. EL KONAN KÖPEKLERİN BARINAKLARA değil, "ozel oluşturulmus korunaklı yerlerde KORUMA ALTINA ALINMASI" gereklidir söyleminden yola cıkın.

En azından hücrelere bu hayvanların kapatılmasını önlemis olacağınız gibi, belediye ve Orman Su İslerinin de kafasına göre el koymasını engellemis veya zorlastirmiş oluruz.

Asagida ki belediye ve Orman Su İslerine olan konuya ilişkin yazıları  bulundugunuz yere uyarlayın, degistirin, isim ve tc no ekleyip yollayin.

Anlamayan benimle yazisabilir. Nesrin Çıtırık/ DOHAYKO/
1. YAZI: Belediyeye
_________________________________________


Konu: Koruma altina alinan hayvanlarin, koşulları zaten kötü olan GEÇİCİ bakımevinize kesinlikle alınmaması, bakımevinizde ki mevcut pitbull ve koruma altina alinan köpeklerin de uygun yerlere sevki veya bakacak güvenli şahıslara KAYYUM olarak verilmesi
Belediye Başkanlığına,
Belediyeniz bakım evi yasalara ve vicdana aykiri kötü koşulların olduğu, aynı alanda hayvanın kaka yaptığı, çiş yaptığı, kakaya ve çişe bulanmış mamalarini yediği, yerler yıkandığı zaman ıslak buzlu betona bastıkları, hayvan DOĞASINA aykiri bir yerdir. (Burada başka durumlar varsa bu cumleleri değiştirip onları ekleyin)

Bu konuda görevlilerinizi ve yetkililerinizi uyardığımızda, "hayvanların orada sadece 10 gün kaldıkları, kalıcı köpek tutulmadığı" söylenerek bu kötü durumu mazur gösterme bilgisi verilmiştir. (Temelde o koşullarda 1 gün kalan köpeğin bile hasta ve iç organları zarar görmüş olacağı açıktır.)

1. Bu durumda, el konan, koruma altına alınan köpeklerin bu kötü durumda ki mikrop içinde ki "geçici" bakım evine alınması ile belediyeniz kendisi ile çelişkiye düşmekte, yasal ve ahlaki suç işlemektedir. Belediyenizin kesinlikle KORUMA ALTINA ALINAN köpekleri bu bakım evine almamasını talep ediyoruz.  Bu hayvanları alarak belediyeniz yasayı ihlal etmektedir. Koruma altına alınan köpekleri kabul etmeniz durumunda belediyeniz hakkında suç duyurusunda bulunacağımızın bilinmesini istiyoruz.

2. Köpeklerin bu kötü koşullarda yaşatılmasının yasaya aykırı olduğu gibi insani ve vicdani değerlere de aykırı olduğunun bilinmesi, en kısa zamanda, hayvanların doğalarına uygun geniş bahçeli alanlar ve bölmeler yapılmasını talep ediyoruz.

Muracaatimiza iliskin uygulamalarinizin neler olacagi, 4982 ve 3071 sayiliyasalar geregi kanuni suresi icinde bilgiler ve cevap verilmesini, aksi takdirde Basbakanlik Bilgi Edinme Merkezine sikayette bulunacagimizi bilgilerinize saygilarimla arz ederim.

İsim, TC kimlik no.

Dagitim: Orman Su İsleri Bakanlığı, Valilik, Orman Su İsleri Müdürlügü, Diger belediyeler ve Kaymakamlilar, İl Hayvanlari Koruma Kurulu uyesi Müdürlükler, Basın kurulusları

___________________________________________

2. YAZI, Orman Su İşlerine:

 

Orman Su İsleri Müdürlüğüne,

El konan pitbull cinsi kopeklerin yasaya göre “Koruma altina alınması” esastır.

Ayrıca, belediyelerin geçici bakımevleri, yasaya göre hayvanların kısırlaştırılıp rehabilite edilinceye kadar tutuldukları “geçici” merkezlerdir. Geçici Bakım Evi tanımında “Koruma altına alınan, el konan hayvanların bulunması” yoktur. Hiçbir belediye bakımevi bu koşulları taşımamaktadır.

Bu bağlamda, “el konan ve koruma altına alınan” hayvanları belediyelerin geçici bakımevlerine koymak yasayı ihlal etmek, hayvanların yaşamını tehlikeye atmak demektir ve suçtur.

El konan ve koruma altına alınan hayvanları, “doğalarına uygun ve gerçekten korunacakları bakım merkezleri” yaptırarak oraya koymanız gerekmektedir.

Bunu yapmadığınız takdirde, yasayı ihlalden kurumunuz hakkında şikayette bulunacağımız bilinmelidir.

Müracaatımıza ilişkin tarafımıza 4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve müsaadelerinize arz ederim.

İsim..

Tc Kimlik…

 

cross