1991'den Bugüne

Görselli: ZEHİRLEMELER için Valiliğe yazı, Genel önlem alınması, kurumların harekete geçirilmesi

 

Sevgili Arkadaslar,
Biliyorsunuz, Turkiye nin bütün şehirlerinde, köylerinde, beldelerinde, yaylalarında "belediyeler, vatandaş, site, rezidans, büyük kuruluşlar, lüks otel ve tatil koyu yönetimleri" tarafindan ZEHIRLEME yapılmaktadır. Zehirlemeleri, torbalara konup atilmaları, öldürülmeleri tam olarak önleyemezseniz bile, en aza indirmek üzere ilgili tüm kurumları harekete geçirmek gereklidir. Çünkü zehirlemeler her an her yerde olabilir, hiç bir yer hayvanlar için güvenli değil. Fakat, toplumun DEVLETİN RESMİ KURUMLARININ hayvanların yanında olduğunu bilmesi, sosyal, dini ve yasal açıdan ZEHİRLEMENİN suç ve günah olduğunun anlatılması, zehirlemeyi en aza indirebilir.

LUTFEN RESMI KURUMLARA GOREVLERİNİ YAPTIRALIM.
Aşağıdaki örnek yazıyı bir ZEHİRLEME durumunda veya ZEHİRLEMEYE önlem olarak uyarlayıp Valilik makamına yollayın.
Zehirleme olan yerlerde MUTLAKA soruşturma açılarak sorumluların bulunması için istihbari çalışma talebinin yanında, TOPLUMA yönelik GENEL önlem alınması, toplumun hayvan varlığını kabul etmesi için başta Diyanet İşleri, Emniyet teşkilatı olmak üzere tüm kurumların harekete geçirilmesini, uygulamalar ve çalışmalar yapılmasını talep edin.
Selam ve sevgilerimle... nesrin/ HAYTAP/ DOHAYKO
_____________________________________________________
Konu: ZEHİRLEMEYE karşı "hayvanların yaşam hakkı konusunda vatandaşa, site yonetimlerine, Kaymakamlıklar ve Belediyelere kanuni ve mevzuata iliskin bilgiler verilmesi", kurumların tedbir almalarının sağlanması.

Valilik Yüksek Makamına,
Ilinizde yakın bir zaman öncesine kadar doğal alan olan yerlere hayvanların yaşam alanlarını işgal eden "siteler, apartmanlar, oteller, büyük AVM ler, Organize Sanayi Bölgeleri ve büyük binalar" yapılmıştır.
Kentsel dönüşüm adı altında ise, hayvanların yaşam alanları tamamen yok edilmiştir.
Doğanın dengesinin bozulmasının yanında, vatandaş, kurum yöneticileri ve belediyeler çevrelerindeki yesil alanlarda bulunan kedileri ve köpekleri "zehirleyerek" öldürmektedir.  Hayvanları besleyen ve bakan gönüllülere de zorluklar cikartmaktadırlar.
Oysa, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu, hayvanların bulunduklari yerde yasamalarini guvence altina almistir.
Bu bağlamda, Hayvanları Koruma Kanunun genel lafzı ve  1. Maddesi ile  4. Maddesi gereğince, aşağıda belirttiğimiz taleplerimiz çerçevesinde, yasa hükümleri ve mevzuatın "belediyeler, kaymakamlıklara, müftülüklere, emniyet ve jandarmaya, site, otel vs yönetimlerine" yazılı olarak bildirilmesini ve bu kurumların  yasa uygulaması husunda uyarılmasını, tedbir alınmasını, zehirleme durumunda istihbari çalışma ve yasal işlem yapılmasını talep ediyoruz.
l. Denetim Elemanlari: İlçelerde Kaymakamlıkların 5199 sayılı yasaya göre oluşturulması gereken denetim elemanlarının görevlendirmelerini ve bu elemanlarca "gerek zehirleme yapan vatandaş ve gerekse çeşitli yollarla öldürüp yok eden belediyeler" için önlemler ve caydırıcı tedbirler alınmasının sağlanmasını talep ediyoruz. Olay vuku bulması halinde emniyet birimleri ile birlikte adli ve idari soruşturma açılmasını, aynı işlemlerin ve uygulamaların illerde Orman Su İşleri Müdürlüklerince de yapılmasının sağlanmasını talep ediyoruz.
2. Site ve apartman yönetimlerine Hayvanları Beslemenin Yasal olduğu bilgisinin yazılı olarak verilmesi: Sahipsiz hayvanların bulundukları yerde yaşatılmalarının  ve gonulluler tarafindan bakim ve beslenmelerinin yapilmasinin 5199 sayili yasada hukme baglandigi, bu hükmün gereği hayvanları besleyen gönüllülere müdahale etmenin cezai isleme tabi olduğunun site ve apartman yönetimlerine, Kaymakamlıklar ve belediyeler tarafından yazılı ve sözlü olarak iletilmesini talep ediyoruz.
3. Emniyet birimlerinin jandarma ve polis olarak zehirlemeye karşı yapılacak tüm çalışmalara katılımlarının ve gönüllülerin bu şikayetle kendilerine baş vurmaları halinde yasal işlem yapmalarının sağlanmasını talep ediyoruz.
4. Müftülüğün düzenli ve sık olarak ZEHİRLEMEYE karış ve genel hayvan haklarına ilişkin merhamet ve sevgi mesajlarını camilerdeki vaaz ve hutbelerde yer almasının sağlanmasını talep ediyoruz.
5. Beslenme Odaklari Kurulmasi: 5199 sayili yasa belediyelerin sahipsiz hayvanlar icin “beslenme odaklari” kurulmasini hukme baglamistir. Belediyelerinin gonullulerle birlikte beslenme odaklari olusturmalarini, beslenme odaklari olusturuluncaya kadar sahipsiz hayvanlari besleyen gonullulere mama yardiminda bulunmalarinin saglanmasinin belediyelere amir hukum olarak bildirilmesini talep ediyoruz. Çünkü bu çalışmalar hem karnı doyan hayvanların insan kapısına gitmesini önleyecek, hem de topluma HAYVAN VARLIĞININ kabul ettirilmesini sağlayacaktır.
6. Ev Hayvanlarinin Terk Edilmemesi: Ozellikle sahil kentlerinde sahipsiz hayvan nufusunun ana kaynagi yaz basinda alinip yaz sonunda terk edilen ev hayvanlaridir. Hem site yonetimlerine hem de topluma hayvanlarin terk edilmemesi icin yazilar yazilmali, anonslar, TV ler, yazili ve gorsel basin ile ile hayvan sahiplerine ve topluma bu konuda uyari mesajlari gonderilmelidir.

7.  Afis ve Brosurlerle hayvan haklarinin anlatimi: Ayrica valiliğinize bağlı tüm şehirlerde, ZEHİRLEMEYE karşı ve  hayvan haklarina iliskin mesajlar iceren afis ve bilboardlar yapilmasini, bu mesajlarin ayrica anons sistemi ile topluma duyurulmasini, zehirlemenin hayvanları nasıl acı içinde kıvrandırarak öldürdüğünün anlatılmasını talep ediyoruz.

Yukardaki taleplerimize iliskin 4982 ve 3071 sayili yasalar geregi cevap ve bilgi verilmesini emir ve musaadelerinize saygilarimizla arz ederiz.

Isim, TC no, iletisim..

Dagitim… BIMER, Il Hayvan Koruma Kurulu Baskanligi, Belediye Baskanligi, Ilce Kaymakamliklari, Ilce Belediye Baskanliklari, Orman Su Bolge Mudurlugu, Orman Su Sube Mudurlugu, Muhtarliklar, Basin Kuruluslari
Ek .....YASAL DAYANAK: 5199 Sayılı Hayvanları Koruma Kanunu maddeleri:

MADDE 1. - Bu Kanunun amacı; hayvanların rahat yaşamlarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamaktır.

MADDE  4. - Hayvanların korunmasına ve rahat yaşamalarına ilişkin temel ilkeler şunlardır:

a) Bütün hayvanlar eşit doğar ve bu Kanun hükümleri çerçevesinde yaşama hakkına sahiptir.

b) Evcil hayvanlar, türüne özgü hayat şartları içinde yaşama özgürlüğüne sahiptir. Sahipsiz                     hayvanların da, sahipli hayvanlar gibi  yaşamları desteklenmelidir.

c) Hayvanların korunması, gözetilmesi, bakımı ve kötü muamelelerden uzak tutulması için gerekli önlemler alınmalıdır.

cross