1991'den Bugüne

Valilige:Yuk hayvanlari icin HKK da "Yuk Hayvanlari Komisyonu" kurulma talebimiz‏‏

Sevgili Arkadaşlar,

Faytonlarda, at arabalarinda, yuk altinda atlar ve esekler eziyet goruyor, vahsete ugruyor, dovuluyor, bicaklaniyor, sonunda ya KOR BICAKLA kacak kesime gidiyor ya da bir yerde olmeye terk ediliyor.
Anadoluda yuzbinlerce at esek ayni kaderi yasiyor.
Onlar icin de IMDAT ELI uzatalim, canlara bir yudum can verelim.
Ayrica, asagidaki  yaziyi herkes bulundugu yerde VALILIK makamina yazsin, Il Hayvanlari Koruma Kurulunda YUK HAYVANLARI KOMISYONU olusturulmasini istesin ve takip etsin. Atlispor ve hipodrom olan yerlerde bu kurumlari da katin, onlardan da talepde bulunun.
Selam ve sevgiler.... Nesrin/ HAYTAP/ DOHAYKO

Konu:Yuk hayvanlarina iliskin HKK da Yuk Hayvanlari Komisyonu kurulma talebimiz‏

Valilik Yüksek Makamına

Yük hayvanları, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanununun 14 maddesi (a) fıkrasında düzenlenen ”Hayvanlara kasıtlı olarak kötü davranmak, acımasız ve zalimce işlem yapmak, dövmek, aç ve susuz bırakmak, aşırı soğuğa ve sıcağa maruz bırakmak, bakımlarını ihmal etmek, fiziksel ve psikolojik acı çektirmek” hükmüne tamamen aykırı olarak, her tür kötü muameleye tabi tutulmaktadır.

Bunlar,  tonlarca ağırlıkları kaldırmaya zorlanan, demir sopalarla dövülen, kırbaçlanan, tekmelenen, sahipleri tarafından yiyecek ve suya dahi  muhtaç bırakılan, yaşlanınca, hastalanınca, güçten düşünce ya köylerin çoğunda olduğu gibi yüksek yamaçlardan atılan, yada toplanıp kasaplara verilen, ölünceye kadar eziyet edilen  mazlum hayvanlardır.

Yurdun her yerinde faytonlara aç, susuz koşulmakta, 40 derece sıcaklık altında saatlerce bekletilmekte, dilleri kesilmekte, her gün birçok yokuşu çıkmaya zorlanmakta ve sonunda çatlayıp ölmekte ya yardan atılmakta, yada sucuk salam ve sosis olmak üzere kör bıçaklarla kacak olarak kesilmektedirler.

SONUÇ VE TALEP: Kanunun 4. maddesindeki  “Yerel yönetimlerin, gönüllü kuruluşlarla işbirliği içerisinde, sahipsiz ve güçten düşmüş hayvanların korunması için hayvan bakımevleri kurup onların bakımlarını ve tedavilerini sağlamaları ve eğitim çalışmaları yapmaları esastır.” Hükmü ile aynı kanunun 6.maddesindeki“Sahipsiz veya güçten düşmüş hayvanların en hızlı  şekilde yerel yönetimlerce  kurulan veya izin verilen hayvan bakımevlerine götürülmesi zorunludur” hükmü çerçevesinde:

1. Yuk hayvanlarına iskence ve eziyet edilmesinin onune gecilmesi icin Il Hayvanlari Koruma Kurulunda konunun acilen gundeme getirilmesi, "il ve ilce Tarim ve Orman Su Isleri mudurlukleri, belediyeler, jandarma, veteriner hekim odasi, hipodram yönetim temsilcisi  (O ilde varsa) ve atlı spor kuluplerinden   (o ilde varsa) temsilci   ve emniyet gucleri katılımı" ile İl Hayvanları Koruma Kurulu Yuk Hayvanlarini Koruma Komisyonu kurulmasi,

2. YÜK HAYVANLARI KALICI BAKIM MERKEZİNİN belediyelerce oluşturularak  yaşlı, hasta ve güçten düşmüş at ve eşeklerin buraya konması, İl Tarim Müdürlüklerince tıbbi bakımlarının sağlanması, bu konuda yakin cevrede bulunan hipodrom ve atli spor kuluplerinden de sosyal sorumluluk çerçevesinde destek alinmasi,

3. Hasta ve yasli hayvanların kasaplara gitmesinin  önlenmesi icin mensei sehadetname kontrolunun daha yogun yapilmasi, bu tur hayvanlarin kesime gitmeden belediye YÜK HAYVANLARI KALICI BAKIM MERKEZİNE alınmasi,  ve bu hayvanlar için uygun taşima araç ve gereçlerinin oluşturulması,

4. Faytonların belli bir süreç içinde yasaklanarak HKK Komisyonu tarafından atların yasam koşullarinin denetlenmesi, uygun koşulların oluşturulmasının sağlanması ve tedavi desteğinin verilmesi,

5. At arabalarinin sahiplerine, HAYVANLARINI TIBBİ TEDAVİSİ ve BESLENMESİ için devlet desteği verilerek at arabası kullanımının zaman içinde yasaklanması, bu süreçte bu hayvanların yaşam koşulları ve sağlıklarının İl Tarim Müdürlüğü  veteriner hekimlerince düzenli olarak kontrol edilmesi, mağdur ve yaşlı olanların kasaplara gitmesini önlemek icin YÜK HAYVANLARI BAKIM MERKEZINE alinmasinin sağlanmasını talep ediyoruz.

Sehrinizde ve bütün yurtta yaygin olan yaşlı, hasta, güçten düşmüş AT-ESEKLERİN kesimine belediyeler ve resmi kurumlar GÖZ YUMMAKTADIRLAR.  AT-EŞEK eti satısı düşünüldüğünden çok daha yaygin olmasının sebebi ise EL KONAN at ve eşeklerin konacağı yerlerin olmamasıdır. Hem TOPLUM SAĞLIĞINA hem de hayvanların yasam haklarina aykiri olan bu durum ancak YÜK HAYVANLARI BAKIM MERKEZLERİNİN yapılması ile önlenecektir.

Muracaatimiza  4982 ve 3071 sayılı yasalar gereği bilgi ve cevap verilmesini emir ve musadelerinizle arz ederim.

Nesrin Citirik

HAYTAP Hayvan Haklari Federasyonu uyesi DOHAYKO Genel Sekreteri

Dagitim: BIMER, Basbakanlik, TBMM Cevre Komisyonu, Orman Su Isleri Bakanligi, Tarim Bakanligi,
Belediye Baskanliklari, Kaymakamliklar, Emniyet Makamlari, Veteriner Hekim Odalari, Basin Kuruluslari

Tc kimlik..13230091212

 

 

 

cross